НАЗЯВО звернулося до МОН з поданням про позбавлення Шкарлета наукового ступеня доктора економічних наук.

Про це “Українській правді. Життя” повідомив колишній доцент Сумського державного університету Олег Смірнов. Він також опублікував відеозапис засідання агентства.

Попри всі намагання звинуваченої особи відтягнути цю справу, НАЗЯВО одноголосно проголосувало за те, що в докторській дисертації Сергія Шкарлета є плагіат”, – прокоментував Смірнов.

Сьогодні ще відбудеться засідання в шостому апеляційному адміністративному суді щодо заборони Нацагентству розглядати справу Шкарлета. Однак аналогічне засідання вже відбувалось після голосування НАЗЯВО.

Спочатку фахівці Нацагентства погодились, що у дисертації є плагіат, а потім суд “заборонив” їм розглядати це питання. Зрештою, суд скасував власне рішення.

Раніше, у грудні 2023 року, Комітет з питань етики НАЗЯВО підтвердив наявність плагіату в дисертації Шкарлета. У лютому ексміністр поскаржився на цей комітет.

Нагадаємо, про ймовірну академічну недоброчесність Шкарлета заговорили ще у 2020 році. Комітет НАЗЯВО виявив плагіат у чотирьох його роботах, але у квітні 2021 року суд постановив, що факт плагіату шукали незаконно.

Потім до НАЗЯВО знову надійшла скарга щодо ймовірного плагіату у науковій роботі Шкарлета. За словами Олега Смірнова, дисертація Шкарлета за 2008 рік на 24% складається з плагіату російського першоджерела.

Також під час нещодавнього аналізу роботи фахівці знайшли 6 джерел, з якими є великі текстові збіги без посилань та перефразувань. Дисертація також містить “списані” формули, таблиці і схеми.

Цікаво, що цей самий науковець Олег Смірнов подав скаргу на дисертацію професорки Вінницького медуніверситету Вікторії Петрушенко.

Вона так само звернулась до суду із вимогою заборонити оприлюднювати НАЗЯВО факт наявності в її дисертації плагіату. Такого ж російського сліду. Адміністративний суд виніс постанову про те, що в Олега Смірнова у зверненні до НАЗЯВО електронний підпис, замість особистого. Тому оприлюднення можливе після повторного звернення, вже із особистим підписом.

Вікторія Петрушенко повідомила своїм колегам в зверненні, що вона подала апеляцію.

Але навряд чи після цієї справи Шкарлета суди підуть іншим шляхом.

Стає очевидним, що в Україні до плагіаторів змінюється політика. Як відомого, у Верховній Раді зареєстрували законопроект про посилення боротьби з плагіатом у наукових працях здобувачів наукових ступенів. Отож, незалежно від посади, покарання за плагіат знайде свого «героя».

Підготував
Андрій Власенко