Лідери двох держав провели важливі переговори
Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час телефонної розмови з президентом США Джо Байденом заявив, що Китай і Сполучені Штати Америки мають співіснувати в мирі та прагнути взаємовигідної співпраці, а не скочуватися до конфлікту або конфронтації.
Про це йдеться в повідомленні МЗС КНР щодо переговорів лідерів двох держав.
«Дві великі країни, такі як Китай і Сполучені Штати, не повинні розривати свої зв’язки чи відвертатися одна від одної, тим більше не повинні скочуватися до конфлікту або конфронтації. Дві країни повинні поважати одна одну, співіснувати в мирі та прагнути взаємовигідної співпраці, … а не повертатися назад до протистояння», – сказав Сі.
Лідер Китаю назвав три головні принципи, якими, на його переконання, слід керуватись у відносинах між Китаєм і США. Зокрема, це мирне співіснування, стабільність та довіра.
«Обидві сторони повинні виконати свої зобов’язання одна перед одною і перетворити їх у реальність. Необхідно зміцнювати діалог на основі взаємної поваги, розсудливо врегулювати розбіжності, розвивати взаємовигідну співпрацю та посилювати координацію в міжнародних справах у відповідальний спосіб», – зауважив він.
Під час розмови Сі окремо підкреслив тайванське питання, назвавши його «першою червоною лінією, яку не можна перетинати у китайсько-американських відносинах», а також привернув увагу до запроваджених Шатами обмежень на передачу Китаю технологій.
«Американська сторона вжила низку заходів для придушення торгівлі та технологічного розвитку Китаю і включає все більше китайських організацій до своїх санкційних списків. Це не «зменшення ризиків», а створення ризиків», - заявив Сі.
Він додав, що Китай «не збирається сидіти склавши руки та спостерігати» й буде вживати заходів у відповідь.
У повідомленні йдеться, що голова КНР також виклав позицію Китаю стосовно питань Гонконгу, прав людини, Південнокитайського моря, та що лідери двох держав «обмінялися думками з приводу «кризи в Україні» (так у Пекіні називають війну – ред.), ситуації на Корейському півострові та інших питань», не розкриваючи деталей цієї частини розмови.
У свою чергу під час телефонної розмови, яка тривала 45 хвилин, Президент США Байден застеріг китайського колегу від допомоги Росії зброєю. І підкреслив необхідність для Китаю утриматися від підтримки оборонно-промислової бази РФ. Про це повідомив у Вашингтоні радник Білого дому Джон Кірбі.
«Мета телефонного дзвінка полягала в тому, щоби продовжити зусилля в контексті зустрічі двох лідерів у Вудсайді, штат Каліфорнія, в листопаді минулого року»,- зауважив представник адміністрації США.
Кірбі поінформував, що розмова була відвертою та конструктивною. Сторони обговорили двосторонні, регіональні та глобальні питання, в тому числі можливості для взаємодії, а також розбіжності. Йшлося, зокрема, про питання торгівлі, боротьби з наркотиками, підтримання постійного військового зв’язку, загроз ШІ, ситуації в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також війни РФ проти України.
«Байден висловив стурбованість у зв’язку з підтримкою КНР оборонно-промислової бази Росії та її впливу на європейську й трансатлантичну безпеку», - зазначив Кірбі.
Раніше під час телефонного брифінгу для журналістів у Вашингтоні високопоставлений представник Білого дому пояснив позицію чинної адміністрації з цього питання. Він зазначив, що США та європейські партнери неодноразово підкреслювали в діалозі з Пекіном необхідність утриматися від допомоги Росії.
«Але з часом ми дійсно побачили, як КНР почала допомагати відновлювати російську оборонно-промислову базу, по суті, заповнивши торгівлю з європейськими партнерами та надавши допомогу РФ у забезпеченні компонентами, які поступово сприяють збільшенню можливостей Росії у її війні в Україні»,- зазначив представник адміністрації.
У Білому домі також підкреслили, що Байден і Сі домовилися продовжувати спілкування в будь-який момент, коли виникне необхідність.