На фото: Арлінгтонський меморіальний цвинтар у США
Про кількість загиблих українських захисників говорити складно, бо статистика дуже різна. Президент України Володимир Зеленський повідомив про 31000 осіб. Наші західні партнери у своєму звіті вказують на цифру 150 тисяч. У мережі на різних невизначених за прналежністю сайтах та каналах називають ще більшу кількість.
Недаремно ж цю війну оголосили другою за кількістю жертв по агресивності в Європі протягом останніх 80 років. І це при тому, що статисти можуть рахувати лише реальні могили з державними прапорами. А скільки їх ще в переораних мінами та снарядами полях, під завалами розбитих бомбами споруд? Скільки спалених в танках, бетеерах та БМП?
Як би важко не було про це говорити, нам є і, схоже, буде кого хоронити. І хоронити їх потрібно з усіма належними почестями. Так, як у цивілізованому світі вшановують полеглих у боях за свою країну. Так, щоб до чотирнадцятого коліна українці в журбі опускали голови перед могилами тих, хто віддав у цій окупаційній війні найдорожче — своє життя.
Тому це має бути не просто кладовище. Не просто сільський занебаний цвинтар, до якого в негоду важко заїхати. Це має бути величний меморіальний комплекс. Такий, як Арлінгтон у штаті Вірджинія, неподалік Вашингтона. Такий, щоб зі всієї країни сюди приїздили вдячні громадяни і пересвідчувалися, що їхні батьки, брати і сестри не забуті і що їх пожертва належно оцінена державою та народом.
Мені довелося побувати на Арлінгтонському меморіальному кладовищі в США. Це було 6 років тому, але досі перед очима кожна деталь, кожен нюанс, кожна обставина, яка підкреслює, що в цій країні поважають своїх Героїв-Захисників.
За двісті років свого існування цвинтар прийняв майже чотириста тисяч полеглих в боях за Свободу воїнів. Вони всі мають однакові надгробки з білого мармуру, незалежно від чину. Вони всі однаково вшановані — від рядового солдата до генерала. Всі однаково щиро відспівані у мармуровій ротонді. І всіх однаково, вдень і вночі, охороняє почесна варта. І кожен відточений професійний рух вартових підкреслює, що вони охороняють найдорожче: Честь і Гідність своєї нації.
Безіменні поховані у величній братській могилі, яка довершує цей меморіальний комплекс і фактично є його центром.
300 гектарів зелені викошених газонів, рівненькі ряди надгробків і тиша, яку час від часу делікатно порушує видовищна зміна почесної варти.
До речі, минулого року це меморіальне кладовище відвідав президент Зеленський. Тому є сподівання, що українське Національне військове меморіальне кладовище, яке буде розташоване поблизу селища Гатне, що межує з Києвом, не поступатиметься американському.
Принаймні, сподіватися на це дозволяють слова прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, сказані під час засідання уряду:
«Створення такого кладовища має дуже велике значення для нашої країни. Ми завжди будемо пам’ятати тих, хто віддав життя за Україну у війні за нашу свободу та незалежність».
Наразі з державного бюджету на створення цього меморіального кладовища у Гатненській громаді Фастівського району Київської області виділили 515 мільйонів гривень.
І навряд чи хтось в Україні засумнівається, що ці кошти ідуть за призначенням зараз, під час жорстокої безпричинної війни, дорогу якій перегородили кращі з кращих: наші Герої, перед якими ми завжди будемо залишатися в боргу.
Анатолій Жучинський
Кого ховатимуть на Національному військовому меморіальному кладовищі
На Національному військовому меморіальному кладовищі мають право на поховання військовослужбовці, які захищали Україну, ветерани АТО, ООС та інші особи, повідомили у Міністерстві у справах ветеранів.
Вичерпний перелік осіб визначений законом про поховання та похоронну справу.
Зокрема таке право мають: військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, повні кавалери ордена Богдана Хмельницького, ордена «За мужність», ордена княгині Ольги, які брали участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, Герої України, яким з 2014 року вручили орден «Золота Зірка»; ветерани війни.
Якщо зносять меморіали радянським воїнам, яки захищали Україну, якщо перейменували вулиці, названі на честь радянських воїнів.
То де гарантія, що нова влада (у третьому, п’ятому поколінні) не буде зносити ці кладовища?
Де гарантія???