Минулого тижня у Вінниці завершився опалювальний сезон, і комунальне підприємство «Вінницяміськтеплоенерго» (ВМТЕ), яке забезпечує теплом та гарячою водою більшість вінничан, підбило підсумок роботи у 2023 році.

Генеральний директор підприємства Максим Білик зазначив, що всі заходи, які впроваджувались ВМТЕ, були націлені на підвищення стійкості інфраструктури нашої громади.

За його словами, торік у Вінниці було вдвічі менше аварій на тепломережах та мережах гарячого водопостачання ніж у попередньому. Якщо в 2023-му до підприємства на­дійшло 156 таких звернень, то роком раніше — близько 330.

«Кожен може побачити, що аварійних розкопок та ситуацій, в результаті яких відбуваються втрати теплоресурсів в місті, сьогодні значно поменшало. Завдяки оптимізації підходів у нас відбулись дуже великі зміни з точки зору на­дійності та якості теплопостачання», — зазначає Максим Білик.

Завдяки проведеній роботі, як каже очільник підприємства, квартири вінничан вдалось забезпечити практично безперебійними послугами теплопостачання та гарячого водопостачання. Зокрема підприємство запроваджувало сучасні підходи в процесі теплогенерації, зменшуючи тепловтрати, споживання природного газу, викиди шкідливих речовин в атмосферу, само генерувало електричну енергію та будувало нові котельні. Одна з них, наприклад, подаватиме гарячу воду не завдяки газу, а з допомогою теплового насоса. Оптимізація втрат підприємства позитивно відображається на витратах, які є складовою тарифу.

Минулого року завдяки капремонту котлів вдалось заощадити природний газ на 723 тисячі гривень

«Одним з пріоритетних напрямків і заходів комплексного плану підприємства в минулому році був капітальний ремонт нашого основного обладнання, зокрема великих енергетичних котлів. Мова йде про котли 70— 80 років випуску, які були енергозатратними та потребували капітальних ремонтів».

Торік підприємство мало змогу здійснити капремонт котлів для підвищення теплової ефективності котлоагрегатів на семи котельнях. Зокрема на вулицях Політехнічній, 600-річчя, Пирогова, О. Кошиця, Кричевського, М. Шимка, Т. Сича. Це, за словами Максима Білика, значно підвищило надійність обладнання та призвело до збільшення коефіцієнта його корисної дії. Що, своєю чергою, дозволило зменшити споживання природного газу підприємством на 723 тисячі гривень. Крім того, це знизились об’є­ми викидів парникових газів цими котельнями на 143 тонни.

Екологічність та енергоефективність

Ще на чотирьох котельнях було проведено модернізацію пальникового обладнання. Зокрема модернізацію основного обладнання котлоагрегатів для підвищення енергоефективності виконали на котельнях, розташованих на вулицях Політехнічна, Магістратська, М. Кішки та О. Кошиця.

Це не лише підвищило енергоефективність цих об’єктів і призвело до економії більше ніж 101 тисячі кубометрів газу за опалювальний сезон (на понад 940 тисяч гривень), а й зменшило викиди в атмосферу. Зокрема завдяки модернізації котельні на Магістратській викиди СО2 в атмосферу зменшились в 3,5 раза, а викиди Nox (оксиди азоту) — в 3,7 раза за рік.

«По деяких котельнях ми зараз досягли показника по Nox на рівні 88-96 міліграм в кубічному метрі  викидів, тоді як європейські вимоги передбачають цей показник на рівні до 100 мг/м3. Хоча до модер­нізації цих котелень цей показник міг бути на рівні 185-215 мг/м3. По деяких котельнях нам вдалось зменшити викиди оксидів азоту майже в 2 рази, СО2 майже в 4 рази» — зазначає Максим Білик.

Побудували модульну котельню та завершують ще одну з тепловим насосом

Торік КП «Вінницяміськтеплоенерго» побудувало нову диспетчеризовану блочно-модульну котельню на вулиці Гонти. Загальний економічний ефект від її роботи в рік склав 5,7 мільйона гривень.

«Річ у тім, що повітряна мережа, яка проходила через територію колишнього підшипникового заводу, не знаходилася на балансі підприємства, вона була дуже великою і не відпо­відала споживанню мешканців того мікрорайону. Більше того, витрати на транспортування теплової енергії були вищими ніж, власне, саме споживання теплової енергії. Щоб вирішити цю ситуацію, ми прийняли рішення будувати нову котельню. Наразі вона вже працює», — каже гендиректор підприємства.

Також підприємство модер­нізувало котельню на вулиці Паневежиській, яка забезпечує послугами теплопостачання лікарню швидкої допомоги. На цій котельні замінили три застарілі газові котли. Завдяки чому підвищилась надійність обладнання та зменшились витрати палива.

Наразі підприємство завершує реконструкцію ще однієї котельні, яка працює для мешканців будинків, прилеглих до вул. Пирогова. Тут встановлюють теплові насоси. Завдяки цьому ця котельня зможе подавати гарячу воду без споживання природного газу.

«Зараз ми виходимо на етап пусконалагодження, і незабаром, після закінчення опалювального сезону, перейдемо повністю на теплові насоси для забезпечення жителів цього мікрорайону послугою гарячого водопостачання», — зазначає Максим Білик.

Замінюють застарілі мережі

Більшість мереж теплопостачання побудовані в 70-80 роках минулого століття, відтак саме з ними були пов’язані найбільші втрати теплової енер­гії. Разом з тим, завдяки послідовній роботі й в тому числі завдяки підтримці міжнародних організацій, працівникам підприємства на сьогодні вдалось за­мінити уже понад 50% з них, що є одним з кращих показників у країні.

В 2022 році замінили 7,7 кілометра, а в 2023 році — ще 6,6 кілометра мереж. Замість металевих труб прокладали попередньо ізольовані магістралі, що подовжує їх термін експлуатації, зменшує аварійні пориви, а відтак і втрати теплоносія.

Позбувались аварійних мереж та неефективного обладнання

Торік для покращення якості послуг централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання облаштували три індивідуальні теплові пункти на вулицях Стрілецькій та М. Литвиненко-Вольгемут.

Завдяки облаштуванню ІТП на Стрілецькій було виведено з експлуатації застарілу дахову котельню.

Щодо двох ІТП на М. Литвиненко-Вольгемут, тут обслуговування двох будинків забезпечувало близько пів кілометра аварійної мережі, що призводило до значних тепловтрат. Завдяки встановленню двох ІТП тепер тут вирішено питання подачі гарячої води на ці будинки, що дозволило вивести з експлуатації аварійну повітряну мережу і заощадити близько 345 тисяч гривень за рахунок зменшення споживання природного газу.

За чотири роки втрати гарячої води зменшились у 8 разів

Втрати з витоками гарячої води за період 2019-2023 рр. зменшилась на 1 081 470 куб. м., що в грошовому еквіваленті становить — 133,94 млн грн. Якщо, наприклад, втрати гарячої води через аварійні ситуації в 2019 році складали 1 226 149 метрів кубічних, то в 2023 році цей показник зменшився до 144 679 метрів кубічних.

«Фактично — це той обсяг води, який не доходив до споживача. Комплексом заходів, з 2019 року нам вдалося зменшити ці втрати майже у вісім разів, і наразі цей показник прямує до нормативу», — зауважує Максим Білик.

На 18% зменшились на підприємстві й втрати теплової енергії. Тобто в грошовому еквіваленті підприємство заощадило 74 мільйони гривень.

Усі котельні забезпечені генераторами

Готове підприємство і до роботи в умовах можливих форс-мажорів. На складах підприємства створений запас матеріалів, які дозволять працювати в режимі надзвичайних ситуацій. Крім того, всі критично важливі об’єк­ти забезпечені генераторами.

«Фактично, завдяки міськраді, наше підприємство — єдине в Україні, яке на 100% було забезпечено генераторами ще перед опалювальним періодом 2022-2023 рр, завдяки чому ми другий рік поспіль готові до роботи в умовах потенційного блек-ауту», — каже очільник підприємства. — Крім того, ми провели роботу з облаштування тимчасових конструкцій з бетонних блоків для захисту елементів об’єктів критичної інфраструктури: це основне котельне обладнання, насоси, генератори, трансформатори».