Дитинка, яку вони так чекали і оберігали від війни, народилася мертвою. І сталося це у лікувальному закладі Вінниці, в який намагаються потрапити чи не всі породіллі області. Далі лист:

«Доброго дня. Я, Козаков Дмитро Валерійович, хочу повідомити про лікарську недбалість, яка призвела до загибелі моєї дитини. Все відбулося у відділенні патології вагітності Вінницької обласної лікарні імені М. І. Пирогова. Вперше ми з жінкою звернулися для консультації до завідувача відділенням Банаха Юрія Віталійовича ще у листопаді 2023 року. Він переглянув медичні документи, направив на УЗД та запевнив, що з жінкою та дитиною все добре.

Потім ми періодично приїздили до нього на консультації та планові УЗД. 20.02.2024 ми також прибули на консультацію, де під час УЗД-обстеження виявили ознаки маловоддя. Лікар УЗД-діагностики Вознюк попередила, що з такими показниками необхідно знаходитися в стаціонарі. Передивившись результати УЗД, Банах Ю.В. запевнив нас, що все добре і дитина не страждає, порекомендував перебувати вдома, а 04.03.2024 прибути з речами і лягати у стаціонар. Попередня дата пологів була призначена на 1.03.2024.

04.03.2024 ми знову приїхали на консультацію до Банаха Ю.В. з речами.

Після УЗД-діагностики він знову запевнив, що з дитиною і з дружиною все добре. Порекомендував нам знову їхати додому і, якщо пологи не почнуться раніше, то 11.03.2024 оформлюватися у стаціонар.

Ввечері 10.03.2024 року моя дружина почала відчувати регулярні перейми, зв’язалася з лікарем телефоном, щоб визначити подальші дії. Він сказав прибути в лікарню.

10.03.2024 року приблизно о 23.55 ми з жінкою прибули у відділення патології вагітності обласної лікарні (корпус 6), з регулярними переймами. Черговий лікар оглянула жінку та сказала, що розкриття майже немає (є на «1 палець»), а також спитала, чи бажає жінка залишитися в стаціонарі.

Вона погодилася залишитися, після чого лікар провела опитування, заповнила медичні документи та зробила КТГ, показники якого були в нормі. Жінку перевели в палату.

Всю ніч вона не спала через біль від переймів. Вранці, приблизно о 9.00 11.03.2024, її викликали в оглядову. Банах Ю.В. її оглянув, запевнив, що сьогодні вона народить, а якщо ні, то наступного дня буде приймати препарат «Мізопростол» для стимуляції пологової діяльності.

Під час ранкового обходу був огляд, забір крові з вени та КТГ. Після того, як жінка піднялася в палату, у неї ще раз взяли кров з вени, а потім відправили на планове УЗД. Під час проведення УЗД лікар Вознюк зауважила, що в порожнині матки навколоплідних вод немає і необхідно народжувати сьогодні. У відділенні ніхто з лікарів не звернув на це уваги.

Ввечері жінка самостійно зверталася до чергового лікаря Міляновського, щоб оглянув її, але він їй відмовив. На вечірньому обході вона розповіла все іншому лікарю Роману (на жаль, не пам’ятаємо його прізвище). Він її вислухав, послухав серцебиття дитини дерев’яною трубочкою і на апараті КТГ, запевнив її, що все добре.

12.03.2024 о 5.00 жін­ка спустилася в оглядову, щоб прийняти першу дозу «Мізопростолу» для стимуляції пологової діяльності. Вона прийняла препарат, і черговий акушер сказала, що необхідно зробити КТГ. Почала встановлювати датчики і виявила, що не чує серцебиття дитини. Вона викликала лікаря Романа, який теж не почув серцебиття на моніторі.

Потім викликали лікаря Міляновського, який теж не почув серцебиття дитини. Жінка з лікарями піднялася на 2 поверх в процедурну, щоб зробити дослідження УЗД-апаратом, який теж не показав серцебиття. Далі вони всі спустилися вниз до оглядової і лікарі викликали ще одного лікаря — Скоробагатько І. А., яка теж не почула серцебиття дитини.

Загалом ці спроби почути серцебиття дитини зайняли приблизно годину, впродовж якої дружина неодноразово просила зробити їй екстрений кесарів розтин, щоб встигнути реанімувати дитину. Їй було відмовлено в цьому. Далі лікарі залишили її одну в коридорі і сказали очікувати професійне УЗД до 9.00. Вона подзвонила Банаху Ю.В., якому розповіла ситуацію, й також попросила про кесарів розтин, на що отримала відмову.

О 9.00 було проведена УЗД, яка не виявила серцебиття дитини. Жінці сказали, що будуть стимулювати перейми для того, щоб вона народила вже померлу дитину. 13.03.24 о 0.25 вона народила дитину без ознак життя.

Ми вважаємо, що не була своєчасно виконана стимуляція пологів або кесарів розтин. Тому 13.03.24 у другій половині дня я пішов у відділення поліції, яке розташоване по вул. Пирогова, 4 м. Вінниці. Там я подав заяву про те, що, на мою думку, мала місце лікарська недбалість. Наступного дня було відкрите кримінальне провадження за ст. 140, ч. 1 «Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов’язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого».

На нашу думку, причиною смерті дитини стала недбалість медичного персоналу та безпосередньо лікарів, ми хочемо, щоб вони були притягнуті до відповідальності перед законом та суспільством.

Також прошу допомогти ро­зібратися, з якої причини лікарі Вінницької обласної клінічної лікарні відмовляють пацієнту у допомозі, не вжили екстрених заходів для порятунку доношеної здорової дитини, не виявляють людяності і співчуття.

Крім цього, прошу звернути увагу на факт, що препарат «Мізопростол», який дружині давали після пологів для скорочення матки, виявився простроченим на рік. У нас залишилась упаковка цього препарату як доказ. Маю підстави підозрювати, що «Мізопростол», який жінці давали до пологів, також був простроченим.

Усі наявні в нас матеріали (фотографії виписок, препарата «Мізопростол» та інші) додаємо».

З повагою
Дмитро Козаков,
с. Монастирське (Маркове),
Тульчинський район».

Слід зазначити, що Ганна спочатку обстежувалась у Тульчині. Вони з Дмитром — переселенці з Хар­ківщини. Тікали від війни, щоб у безпеці народилася їхня дитина. Але...

Тепер подружжя чекає результатів гістологічних досліджень. На жаль, після того, що сталось, вони не довіряють висновкам лікарні, тому звернулись до ЗМІ, поліції, а також написали скаргу до МОЗ України, адже переконані, що у цій ситуації є винні серед медперсоналу.

Ми намагалися поспілкуватися із завідуючим відділення патології вагітності Юрієм Банахом стосовно цієї ситуації. Та з’ясувалось, що він наразі перебуває на лікарняному. Однак у мережі стало публічним інтерв’ю, яке він до того дав нашим колегам із сайту ВінницяІнфо.

У ньому лікар повідомив, що впевнений у своїх діях і лікарської помилки тут немає:

– У той день, коли я її оглядав, було зроблено УЗД, по всіх результатах було визначено, що дитинка не страждала. Якби дитина страждала, якби були показники на це, тоді було б призначено кесарів розтин, — сказав Юрій Банах. Він запевняє, що пояснив ситуацію родині і те, що «так буває», а висновок, який їм надав: «тромбоз судин пуповини».

– Чи можна було попередити цю трагедію?

– Ні. Причин цього тромбозу дуже багато. За рік таких випадків стається приблизно 30. У неї це сталося у 40 тижнів, в когось може статися в 30 чи 20 тижнів вагітності.

– Чому не спробували реанімувати дитину, коли медики не почули серцебиття, зробивши кесарів розтин?

– Якщо немає серцебиття, то вже немає сенсу цього робити. Це ж не реанімація людини, яка йшла і впала. Ми не могли знати, коли вона точно завмерла: чи о 5-й ранку, чи о 2-й ночі. На той момент шансу, щоб реанімувати дитину, зробивши кесарів розтин, вже не було. А робити його раніше ніяких показів не було.

– У жінки був визначений термін пологів, якби зробили кесарів розтин, коли вона про це просила, можна було б запобігти цій ситуації і дитина була б жива?

– Ну то тоді всіх жінок, які народжують, чому їх всіх не оперують, де логіка в цьому? Ми призначили їй пологозбуджуючі, про які вона розписалася. Переносу терміну як такого в неї не було.

– На Вашу думку, можливо попередити чи запобігти тромбозу судин пуповини?

– Ні, це може статись з будь-ким і на будь-якому терміні, адже все, що відбувається всередині утроби, виявити неможливо. Можна хіба займатись профілактикою. Якщо випадки попереджувальні, коли, припустимо, в дитини страждає серцебиття, тоді так, потрібно вживати заходів.

Юрій Банах заперечує інформацію про прострочений термін придатності препарату «Мізопростол», який давали Ганні до та після пологів.

– Я неодноразово з ними розмовляв і все пояснив як лікар. До мене також приходила поліція. У нас була розмова  після цього з Дмитром. Він каже: якщо ви впевнені в своїх діях, чому вам чогось боятись? Це так, але мені це все просто не потрібно, ці папери писати, перекладати, відповідати, це все займає час, мені це не потрібно.

Я розумію, вони не вірять, що не можна було нічого вдіяти, і думають, щось не було виконано, коли потрібно. Вони хочуть знайти винних, але винних тут немає у цьому випадку. Є випадки умовно-попереджувальні при відповідних діях лікарів. З цим діагнозом — він не попереджувальний.

Стосовно заяви, яку Дмитро написав до правоохоронних органів, то у відділі комунікації поліції Вінниччини повідомили, що за вказаним фактом розслідується кримінальне провадження за ст. 140 Кримінального кодексу України. Наразі тривають слідчі дії і призначено проведення ряду експертиз. Експертизи проводяться іншими установами, тому не залежать від поліції.

Щиро співчуваємо батькам, розуміємо біль їхньої втрати, але для того, щоб провести адекватно досудове розслідування, потрібно врахувати та встановити всі обставини. І це неможливо зробити за два дні. Тому працюємо, щоб отримати об’єктивний результат і встановити реальну провину причетних лікарів або їх невинуватість.

Василь Снігур

Редакція слідкуватиме за розвитком подій навколо цієї резонансної ситуації.