На фото: Олександр – Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський.

Ідуть поодинці та групами. Платять величезні гроші ділкам, які цинічно наживаються на людському розпачі та страхові перед війною.

На Вінниччині серед орга­ні­заторів схем виявилися молоді крепкі чоловіки. Зокрема затримані в Ямполі провідники — двадцяти шести та тридцяти двох років.

Виникають ло­гічні запитання: «А чому ці спритні молоді чоловіки не мобілізовані до лав ЗСУ? Адже во­ни і орієнтуються чудово на місцевості, і готові ризикувати. І дуже швидко оцінюють ситуацію, не бояться водних перепон.

Але замість того, щоб проявити свої здібності на фронті, вони незаконно переправляють за великі гроші інших молодих та здорових українців в Молдову? Навряд чи в маленькому містечку, де всі на виду, місцеві силовики та оперативники цього не помічали раніше? А, може, просто ділилися юдиними грішми?»

У всякому разі, так між собою говорять місцеві активісти. Експерти вважають, що навряд чи були би такими масовими спроби ризикованого незаконного перетину кордону українськими чоловіками, якби не місцеві організатори схем. І, звісно, якби не любителі легких грошей у погонах. Певно, тоді б і в Тисі не втопилося з початку року 28 чоловіки, що намагалися дістатися угорського чи румунського берега. Звісно ж, кожен з них комусь заплатив ці свої 3-10 тисяч доларів.

Чому ж ніякі законні та під­за­конні акти не можуть зупинити небажаючих одягати однострої та брати до рук зброю для захисту України?

Ось що з цьо­го приводу думає митрополит ПЦУ Олек­сандр (Драбинко): «Обов'язком кожного громадянина України є захист своєї родини та рідної землі. Проте остаточної відповіді, чи є ухилянство від військової служби гріхом, поки що немає.

Відповідь на це запитання має дати богословсько-етична комісія.

Лише вона має дати однозначну відповідь. Хоча на це запитання однозначної відповіді, гадаю, нема. Ми живемо в нашій державі, ми повинні її захищати, але й держава має захищати наші конституційні права, обов'язки та інтереси.

На жаль, ми маємо Україну як рідну матір, маємо територію, яку ми любимо, але держава як інституція дуже часто не виконує своїх конституційних обов'язків перед громадянами.

Тому іноді через цю призму ухилянтів можна зрозуміти. Водночас, обов'язком кожного громадянина України є захист як своєї родини, так і своєї рідної землі.

Прикро, що інколи державу як інституцію використовують у власних інтересах політичні клани або олігархічні персоналії, які самі не йдуть на фронт.

Тому захищати державу як територію і як матір-Україну необхідно, але як інституцію і чиїсь особисті інтереси, які самі не хочуть їх захищати, а по­си­лають туди ін­ших – це питання дуже складне».

Ми попросили прокоментувати ці слова архімандрита Він­ницько-Бар­ської єпархії Православної Церкви України Соф­ронія (Чуп­рину).

Ось що він відповів:

«Я не можу коментувати слова владики Олександра, тому що це його власна, суб'єктивна точка зору.

Але хочу нагадати слова Предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Епіфанія, які були сказані 24 лютого 2022 року: «Наше спіль­не завдання – дати відсіч ворогу, захистити рідну землю, наше майбутнє і майбутнє нових поколінь від тиранії, яку агресор прагне принести на своїх штиках». Ця позиція залишається для всіх вірних ПЦУ незмінною і обов'язковою».

Анатолій Жучинський