На фото: Валерій Коровій та Лариса Білозір презентували новий проєкт
Громадське об’єднання «Ми – Вінничани» в партнерстві з Благодійним фондом «МХП – Громаді» та народними депутатами Ларисою Білозір, Геннадієм Вацаком, Миколою Кучером започаткували конкурс громадських ініціатив.
Як розповів голова ГО «Ми – Вінничани» Валерій Коровій, цей масштабний конкурс грантових проєктів сприяє вирішенню конкретних проблем у громадах. У ньому можуть брати участь як органи місцевого самоврядування, комунальні заклади, так і громадські організації та ініціативні групи.
«Конкурс «Твори добро» – це не лише про благоустрій, а про реалізацію мрій тієї чи іншої громади. Про розбудову, відновлення, розвиток, відродження самобутності, історії, духовності, культури, екології, освіти, спорту, туризму, мистецтва як в маленькому селі, так і в районному центрі. Хтось нам може закинути, що благоустрій не на часі. Ми абсолютно розуміємо сьогоднішні пріоритети воюючої країни, тому вже передали різним підрозділам Сил оборони дрони та інше обладнання на понад 16 000 000 грн. Але якщо мами і вдови полеглих воїнів із села Бджільна подають до нас грантову заявку на придбання тротуарної плитки для облаштування Алеї слави їхніх синів та чоловіків, то як тут стояти осторонь?.. Палітра конкурсу «Твори добро» дуже широка та різноманітна. Цей проєкт про взаємопідтримку, про плече допомоги та перемогу добра у час страшної війни», – каже Валерій Коровій.
За умовами конкурсу, проєкти можуть бути підтримані за такими напрямками: зовнішнє впорядкування вулиць, площ, набережних і житлових кварталів, місць відпочинку громадян; колодязів загального користування, освітлення, озеленення, обводнення; збереження історико-культурної та духовної спадщини; розвиток спортивної та туристичної інфраструктури населених пунктів; заходи екологічного спрямування.
Бюджет конкурсу — 3 000 000 грн. Максимальна частка підтримки від ГО «Ми — Вінничани» в межах одного проєкту — 100 тис. грн. Важлива умова — часткове співфінансування як запорука дбайливого ставлення до реалізованих проєктів мешканцями громад.
Організатори, партнери та учасники конкурсу поділилися першими враженнями від пропозицій, які вже надійшли.
– Поки важко державі, громадам та місцевим бюджетам, соціально відповідальний бізнес, благодійні фонди — такий як «МХП – Громаді» – та наша ГО намагаємося тримати цей рівень активності, щоб люди відчували, що вони можуть впливати, – зазначила народна депутатка України Лариса Білозір. – Так хочеться покращити для дітей освітнє середовище, покращити навколишнє середовище, благоустрій. Так хочеться, щоб у людей був доступ до води… У громадах живуть та навчаються і переселенці, і діти наших захисників. Фактично кожної родини торкнулася ця війна і принесла багато горя, але я впевнена, що ми вистоїмо, ми переможемо. Маємо наполегливо працювати для Перемоги і для того, щоб покращилося життя людей у громадах.
Регіональний менеджер із соціальних проєктів БФ «МХП – Громаді» Петро Андрієць закликав перш за все враховувати інтереси ветеранів та їхніх сімей. Саме такими критеріями керуються і у грантових ініціативах фонду, зокрема «Час діяти» і «Роби своє».
Керівник осередку ГО «Ми — Вінничани» у м. Вінниці, народний депутат України 8 скликання Сергій Кудлаєнко підкреслив необхідність реалізації таких проєктів і в обласному центрі.
«У Вінниці бачимо, що особливо потужно розвивається центральна частина міста, але є велика кількість проблем на периферії, в квартальних комітетах, – сказав голова Вінницького міського осередку ГО «Ми – Вінничани» Сергій Кудлаєнко. – Я зустрівся з представниками квартальних комітетів, молоддю, і було прийняте рішення, що Вінниця також приєднується до цього проєкту. Ми не повинні чекати – ми повинні самі долучитися, написати проєкт, реалізувати і показати всім, що разом ми можемо зробити більше».
А засновник БО «Український альянс» Микола Філонов зауважив, що конкурс «Твори добро» — це можливість реалізувати задуми, на які в бюджетах громад не вистачає грошей:
«Проєкти, які сьогодні реалізує громадський сектор на Вінниччині, на такому рівні не реалізуються в жодному регіоні України. Це вже початок історії відновлення України. Вінницька область стане пілотним прикладом для тих регіонів, які більше постраждали від війни. Вінниччина з радістю поділиться досвідом, – зазначив голова БО «Український альянс» Микола Філонов. – Теми проєктів «Твори добро» – це ті позиції, на які для державного та місцевих бюджетів не вистачає можливостей. Тут приходять на допомогу соціально відповідальний бізнес, меценати, благодійні фонди і громадські організації.
Під час презентації проєктів були продемонстровані приклади найцікавіших заявок. Валерій Коровій зазначив, що натхненником конкурсу стала ініціатива погребищенських громадських активістів. Там патріотично налаштовані мешканці об’єдналися навколо відродження джерел легендарної річки Рось, а отже, місцевої флори та фауни. А головне — сакрального значення витоків Росі.
Ще один проєкт з Погребищенської громади — мурал на скелі «Бог і Україна». На цьому місці розвивалися історичні битви. А в радянські часи на цьому місці зробили кар’єр. Коли видобуток припинився, місцеві жителі намалювали на скелі символічний малюнок – карту України. Але з часом на цій карті з’явилася тріщина, яка відколола південно-східну частину… І ця тріщина стала приводом, аби давній малюнок демонтувати і створити новий, на якому буде зображена цілісна Україна, щасливі родини і символи відродження нашої держави після Перемоги…
У с. Бджільна Теплицької громади за ініціативи дружин і матерів полеглих воїнів хочуть реконструювати площу зі старим радянським меморіалом і зробити Алею слави на честь Героїв сучасної війни.
А в місті Бар ініціативна група спільно з молодим активним священником ПЦУ отцем Віталієм планує створити дитячий майданчик поблизу храму та майбутньої недільної школи. Також на конкурс надійшли заяви по створенню спорткомплексу реабілітації та інтеграції ветеранів у Шпикові. Облаштуванню «візитівки» центру села Рівне, що в Мурованокуриловецькій громаді. Організації «Зеленого класу» у Бершадському ліцеї. Заявка для співфінансування притулку для тварин у Хмільнику. А у Липовці хочуть облагородити внутрішній двір — «Липовецьке патіо з сакурами», де будуть місця для відпочинку, ігровий майданчик, парковка і алея сакур.
Цікавим є і мистецький проєкт «Мальована хата», який планують втілити в селі Буша. Місцеві мешканці готові надати для народних художників стіни своїх будинків як полотна для розмальовування. І тоді Буша буде мати ще більше краси та сили, туди будуть з’їжджатися митці з усієї України, і ця ініціатива об’єднає місцевих жителів та українців з різних куточків навколо Буші, щоб це й надалі було сакральне місце сили, а не місце для тих, хто намагався збагатитися, незаконно створивши там кар’єр…
Детальніше про конкурс проєктів «Твори добро» – на сайті ГО «Ми – Вінничани»: vinsila.vn.ua. Увага! Заявки приймаються до 15 червня.
Для довідки. Громадське об’єднання «Ми — Вінничани» створено 2021 року, його очолює голова Вінницької ОДА 2014-2019 р.р., доктор економічних наук Валерій Коровій. Партнери громадського об’єднання — народні депутати України Лариса Білозір, Геннадій Вацак, Микола Кучер. А також народний депутат 8 скликання, керівник Вінницького міського осередку ГО «Ми — Вінничани» Сергій Кудлаєнко, ексголова Вінницької ОДА, колишній мер Вінниці та депутат ВР двох скликань Олександр Домбровський і засновник БО «Український альянс» Микола Філонов.