Це про ухилення від мобілізації
До 1 січня 2025 року припиняється вступ на денну або дуальну форму аспірантури за контрактом, включаючи жінок. Це нововведення Міністерства освіти і науки України.
Аналітики Центру спільних дій вважають, що такі зміни допоможуть запобігти ухиленню від мобілізації через навчання в аспірантурі. Керівниця аналітичного відділу Центру спільних дій Оксана Заболотна зазначила: “Обмеження на зарахування на аспірантуру за контрактом не стосується осіб, заброньованих від мобілізації. Також можуть вступати ті, хто має трьох і більше дітей до 18 років або виховує дитину з інвалідністю чи тяжко хвору дитину”.
Також зазначається, що ці категорії людей зможуть перевестися з заочної на денну або дуальну форму навчання. Для інших ця можливість буде недоступною.
Крім того, тепер складніше буде поновитися на денну або дуальну форму навчання. Це зможуть зробити особи до 25 років, жінки після декретної відпустки та ті, хто був звільнений з військової служби після 24 лютого 2022 року. Поновитися можна буде також у випадку академічної відпустки, яка тривала не більше року через хворобу, навчання за кордоном або сімейні обставини.
Також дозволено поновлення для курсантів військових навчальних закладів і тих, хто вивчає медицину чи фармацевтику. “Перелік спеціальностей, на які можна буде поновлюватися, зумовлений потребами воєнного часу”, – пояснює Заболотна.
Нагадаємо, що лише навчання на денній формі у виші передбачає відстрочку від мобілізації. Ці зміни зроблені для запобігання ухиленню від мобілізації через навчання в аспірантурі.
“Зараз ми бачимо 140 тисяч заяв на аспірантуру, тоді як до війни на контракт вступало близько 1,5 тисячі студентів. Це не про розвиток науки, а про ухилення від мобілізації. Тому рішення МОН є необхідним. Проте його потрібно було ухвалити раніше, не в розпал вступної кампанії, і роз’яснити, що у такий спосіб не вдасться ухилитися від служби”, – підсумовує аналітикиня Оксана Заболотна.