На фото: в будинку на Стельмаха, 49 капітально відремонтували міжпанельні шви над 1 та 4 під’їздами
У Вінниці триває підготовка до опалювального сезону
Комунальні служби продовжують готуватися до опалювального сезону, який, за різними прогнозами, може бути одним з найскладніших за останні роки. Тому на перший план виходять роботи, пов’язані зі збереженням тепла, та запровадження заходів, завдяки яким містяни могли б перезимувати з опаленням та гарячою водою, незалежно від ситуації в енергосистемі країни.
Так, нещодавно у Вінниці на одній з котелень запрацювала когенераційна установка. Її надала міжнародна організація USAID, а кошти на встановлення та підключення були виділені з бюджету громади. Це електрогенеруюче обладнання уже допомагає забезпечувати жителів Вінниці гарячою водою, зменшуючи навантаження на енергосистему. Надалі, особливо в період вимкнень електроенергії, об’єкти когенерації допоможуть вінничанам перезимувати з теплом та гарячою водою, забезпечивши електроенергією найбільші котельні міста.
Виробляють електроенергію для роботи котелень
«Електрична потужність уже запущеної установки складає 1,5 мегавата на годину. Крім, власне, самої генерації електроенергії, когенераційні установки також виробляють теплову енергію. Тобто електрична енергія, яка генерується обладнанням, спрямовується на роботу котелень, а теплова енергія – на надання послуг гарячого водопостачання», – зазначає генеральний директор КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» Максим Білик.
Когенераційні установки працюють за принципом двигуна внутрішнього згоряння, до якого приєднане електрогенеруюче обладнання. Це як мінітеплоелектростанції, які працюють на природному газу.
Всього до початку опалювального сезону в обласному центрі планують запустити 5 таких установок.
Чотири з них КП «Вінницяміськтеплоенерго» отримало в межах міжнародної технічної допомоги від USAID та «Проєкту з енергетичної безпеки». Ще одну – як допомогу від Міжнародної організації з міграції ООН (МОМ ООН).
Крім когенераційних установок, міжнародні донори надали також кабельну та супутню продукцію, яка дозволить поєднати між собою кілька великих котелень міста і виробляти електроенергію для їхніх потреб.
Так, за словами Максима Білика, створять своєрідний енергетичний острів і найбільші котельні забезпечать стабільне надання послуг, незалежно від стану енергосистеми країни. Наразі тривають роботи зі встановлення решти установок та прокладання кабельної лінії.
«Загалом завдяки об’єктам когенерації, генераторам та іншим заходам ми можемо говорити, що навіть в умовах вимкнень електроенергії і за наявності газу в місті буде забезпечено централізоване тепло та гаряче водопостачання. Ми щиро дякуємо міжнародним партнерам за важливу допомогу, яка допомагає вирішити це критично важливе для міста та містян питання», – резюмує Максим Білик.
На сьогодні на КП «Вінницяміськтеплоенерго», крім роботи над об’єктами когенерації, також продовжують виконувати й інші заплановані заходи з підготовки до опалювального сезону: ремонтують котельні, мережі, встановлюють індивідуальні теплові пункти тощо.
Будинки теж готують до зими
Підготовка до опалювального сезону продовжується і в житловому секторі міста.
Аби містянам зимувалось тепліше та комфортніше, в чотирьох багатоповерхівках міста виконали капремонт стиків стінових панелей. Це житлові будинки за адресами: вулиця Стельмаха, 49, вулиця 600-річчя, 12; вулиця М. Ващука, 3 та М. Ващука, 13.
Виконані роботи дозволяють зменшити втрати тепла в будинках та подовжують термін експлуатації будинків, запобігаючи руйнації конструктивних елементів будівель.
Як розповідає директор департаменту житлового господарства міськради Віталій Місецький, усі капремонти міжпанельних швів цього року проводили за ініціативою мешканців та на умовах співфінансування. Левову частку витрат покрили коштом міського бюджету.
«Міжпанельні шви є тим конструктивним елементом панельних будівель, який найбільше зношується, тож з часом їхнього оновлення потребують практично всі будинки такого типу. Під час робіт працівники підрядної організації провели гідроізоляційні роботи. Вони дозволяють уникнути погіршення стану міжпанельних швів під дією вологи та покращити комфортність проживання в таких будинках», – каже директор департаменту житлового господарства міськради Віталій Місецький.
Зокрема, за його словами, капремонт стиків стінових панелей дозволяє знизити рівень вологості в помешканнях, який може підвищуватися внаслідок розгерметизації панельних швів. Крім того, завдяки проведеним роботам також зменшуються тепловтрати в опалювальний період.
Підрядник дає 10 років гарантії на свої роботи, що дозволить мешканцям не повертатися до цього питання ще тривалий час.
Такий же гарантійний термін дають підрядники і на капітальний ремонт дахів. З початку року в місті відремонтували чотири покрівлі багатоквартирних житлових будинків. Зокрема роботи виконали на: вул. Стельмаха, 43, вул. Келецька, 60, вул. Батозька, 4 та просп. Юності, 26.
Наразі підрядники працюють на дахах будинків за такими адресами: вулиця Стеценка, 5; вулиця Келецька, 92; вулиця Київська, 106; вулиця Героїв Нацгвардії, 58; вулиця Стрілецька, 3; проспект Юності, 22; вулиця Київська, 23; вулиця Павла Корнелюка, 3 та Левка Лук’яненка, 35. Роботи на деяких з них уже на завершальному етапі.
Капремонт покрівель виконується або на умовах співфінансування, або повністю коштом міського бюджету в межах першого безкоштовного ремонту для будинків з ОСББ.
Крім того, в житловому секторі продовжують ремонтувати внутрішньобудинкові мережі каналізування, водопостачання та електропостачання. Це допоможе зменшити кількість аварійних ситуацій в холодну пору року.
«Маємо дбати, щоб опалювальний сезон пройшов для людей максимально стабільно. Тому попри те, що ворог хоче припинити життя у наших містах, ми маємо підтримувати порядок, чистоту, ремонтувати будинки», – каже директор департаменту житлового господарства міськради Віталій Місецький.
Сергій Годун