Найкращі виші країни роблять усе, щоби вчорашні випускники шкіл принесли документи саме до них.

Адже, як свідчить дослідження порталу Education ua, раніше до вишів надходило на 33% більше абітурієнтів, ніж зараз.

Існування цієї проблеми підтверджують і в Міносвіти. Нинішнє держзамовлення на педагогічні спеціальності цього року склало 2724 бюджетні місця, з яких 434 залишилися незайнятими.

— А це означає, що попит на цю галузь є надзвичайно низьким. І ця ситуація, можливо, краща за торішню, але все-таки цифри становлять очевидну проблему, – пояснює заступник голови міністерства освіти і науки Михайло Вінницький. – та проблема комплексна. І на неї не потрібно дивитися лише через призму держзамовлення. Тут очевидна проблема зарплати вчителів – ми це добре розуміємо.

Чиновник додав: з цієї ж причини не виконано держзамовлення на медичні спеціальності – 1033 бюджетні місця залишилися вакантними.

Однак у профільному міністерстві запевняють – ситуація з кількістю абітурієнтів загалом не драматична і мало відрізняється навіть від років, що передували повномасштабному вторгненню.

— У нас 21-му році на денну форму навчання за всіма спеціальностями держзамовлення становило 71 647 місць. Цього року у нас державне замовлення складає 69603 місця. Я думаю, ви розумієте, що у цьому випадку це зменшення на 2 тисячі – це не суттєво, – зауважив Вінницький.

За його словами, відчутна різниця не у бюджетних, а контрактних місцях – саме там існує відтік абітурієнтів у порівнянні навіть із попереднім роком.

— Якщо говорити, наприклад, про відтік за кордон – це не будуть наші найкращі абітурієнти. Це не ті, які мають найвищі бали з НМТ, – запевнив заступник міністра.