Залишившись на Афоні він був пострижений у монахи з ім’ям Косьма, а потім висвячений на ієромонаха. З благословення духовних отців святий Косьма відправився до Константинополя, де опанував мистецтво красномовства і, отримавши письмовий дозвіл у патріарха проповідувати Святе Євангеліє, став сповіщати його спочатку в церквах Константинополя і навколишніх сіл, а потім у придунайських князівствах, у Фессалоніках, Македонії, в областях Хімарі, Акарнанії, Етолії, на острові Святої Маври (нині Лефкас), Кефалонії та інших місцях.

Подорожував він пішки, на віслюку або кораблем. Його проповідь була сповнена благодаті Святого Духа і приносила християнам велику духовну користь. Господь сприяв йому і стверджував його слова знаменнями та чудесами. Проповідуючи у віддалених частинах Албанії, де християнське благочестя було майже втрачено, святий Косьма приводив до щирого покаяння та виправлення заблудлих та недбайливих християн.

Святий Косьма відкрив понад 200 церковних училищ, започатковував притулки та церкви. Храми не вміщали усіх бажаючих послухати проповідника так, що святому Косьмі з духовенством доводилося проводити богослужіння в полях та на площах де збиралися тисячі вірян.

Наділений даром пророцтва, святий Косьма передбачив появу літаків, поїздів, телефону, бомбардувальників та загалом зробив багато приголомшливих пророцтв які стосувалися нашого часу та майбутніх подій.

25 років святий Косьма Етолійський трудився на рівноапостольному шляху і закінчив своє життя мученицьки. В серпні 1779 року в Албанії на 65-му році життя юдеї обумовили святого Косьму перед турками які задушили святого.

Його тіло було кинуто в річку, а через три дні знайдено священником Марком і поховано поблизу селища Каліконтасі в Ардевузському монастирі на честь Введення до храму Пресвятої Богородиці.

Канонізація святого Косьми Етолійського була здійснена патріархом Константинопольським Афінагором у 1961 році.