Двоє чоловіків із Житомирської області у пошуках золотих коштовностей та артефактів викопували людські останки на кладовищі, складали їх у мішки і вже вдома мали їх ретельно перебирати. Щоб дістатися до поховання, вандали навіть прокопали тунель на двометровій глибині. Проте діям злочинців завадили мешканці та поліція…
Як розповіли журналісту місцеві краєзнавці, на цьому цвинтарі поховані євреї, розстріляні нацистами під час Другої світової війни. Це близько 8 тисяч людей…
– У Немирові завжди було багато євреїв. Так як і в Шаргороді, Тульчині та Бершаді. В 1941 році був виданий наказ німецьким урядом, який змусив всіх євреїв України збиратися в гетто. Ось таким чином вони були створені і в нашому містечку. Пізніше сюди стали звозити євреїв з Молдови, Бессарабії, Чернівецької області. Тримали їх у гетто і потім розстрілювали.
Вперше це відбулось восени 1941 року, — каже немирівський краєзнавець Галина Олексіївна. — Тоді стратили велику кількість дітей та старих людей. Ремісників залишили для того, щоб ремонтували взуття, одяг. Але згодом німці взялись за розстріли ремісників. Збір євреїв був поблизу синагоги, костелу і в районі теперішньої друкарні.
Для страти ні в чому не винних людей обрали глинище цегельного заводу, аби можна було там одразу поховати. Їх заганяли в рови. Роздягали догола, аби щось з собою не утаїли. Ставили так тісно, що дихати не можна було. А потім стоячи зверху поліцаї розстрілювали. Могили засипали глиною військовополонені, яких після того самих розстрілювали… Вже коли в 1945 році тут працювала комісія, щоб зафіксувати трагічні події, то було встановлено, що всі постріли були у голову зверху. Місце це було страшним. Здавалось, що земля рухається. В перші дні дійсно так було, бо там ще були живі люди, які намагались врятуватись. На жаль, то було нереально…
– Я не думаю, що це адекватні люди вчинили. Звідки в них інформація, що тут золото? Ремісники були бідні і його не мали. А багаті євреї втекли звідси через Буг на територію Румунії. Таким чином вони врятувались. Додам, що коли основна маса євреїв була розстріляна, то інших гнали під конвоєм бруківкою. І під час цього маршу єврейські мами та бабці намагались дітей врятувати. Вони відштовхували їх, в кущі кидали. Прикраси ж, якщо такі були, старались викинути, щоб потім повернутись і забрати.
Найстарший єврей Немирівщини — 91-річний Юхим Ісаакович Сквірський – під час розстрілів німцями втратив діда, бабу, тітку, дядька та інших родичів. Йому на той час було 14 років.
– Було вбито близько двох десятків моїх рідних. Коли дізнався, що таке сталось, дуже важко пережив. Я знаю, як це було, як ховали, заганяли в яму, мов скот, роздягали, забирали все, розстрілювали. Золота там не було, бо німці самі його забирали. Я вже був на місці трагедії після розкопок «чорних археологів». Наче знову пережив все…
Як повідомили у Немирівському відділенні поліції, двох чоловіків з лопатами на нічному цвинтарі помітили місцеві, які і повідомили на «102». Поліцейський групи реагування Максим Авраменко, щоб перевірити, чи насправді хтось порядкує на цвинтарі, близько 2-ї години ночі прийшов на кладовище. Він побачив, як двоє невідомих підкопують одне з масових поховань. Поліцейський відразу повідомив про подію своїм колегам. Вже за кілька хвилин правопорушники були затримані. Біля чотирьох могил були наявні сліди проникнення. Працювали злочинці за допомогою звичайних господарських знарядь: лопати, сокири, пилки, відра, мішків. Зараз зловмисники у СІЗО, обидва зізналися у скоєному. Хоча й переконують: тунель хтось викопав до них. За наругу над могилами затриманим загрожує до 7 років ув’язнення. Останки розстріляних євреїв перепоховають на цвинтарі після завершення слідчих дій.
Віталіна Трудько