Насичена програма, сповнена подій та домовленостей про перспективні напрями співпраці. Минулого тижня у Вінниці із дводенним візитом перебувала делегація зі Швейцарської Конфедерації на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Феліксом Бауманном. Передусім він та Вінницький міський голова Сергій Моргунов виконали приємну місію – уклали додаткову угоду на постачання із Цюриха чергової партії трамваїв. Цього разу йдеться про 32 вагони марки Tram 2000, які вже добре зарекомендували себе на дорогах нашого міста.
Як зазначив Вінницький міський голова Сергій Моргунов, ця угода є продовженням системної роботи Швейцарської Конфедерації у партнерських взаємовідносинах із Вінницею.
«Завдяки такій співпраці Вінниця з 2007 по 2011 роки отримала 116 вагонів із Цюриха. Це був перший етап їхньої передачі. Вони дійсно тоді дуже сподобались містянам і продовжують гарно працювати на мережах міста. Втім, найголовніше, що завдяки наявності цих трамваїв ми змогли здійснити реформу всієї муніципальної транспортної системи. Саме за допомоги Цюриха й у першу чергу Швейцарської Конфедерації ми маємо нині одну із найкращих транспортних систем в Україні, – зазначив Сергій Моргунов. – Другий етап проєкту розпочався у 2020 році, коли ми підписали відповідний меморандум щодо отримання 35 трамваїв, 20 із яких уже працюють на лініях. До того ж у цій партії до Вінниці надійшло 180 тонн рейок. Власне, сьогоднішня угода про отримання 32 трамваїв – це продовження цього етапу».
Наступним важливим завданням, за словами очільника громади, стане адаптація отриманих трамваїв, відповідно до вимог інклюзивності та доступності.
«Фахівці нашої транспортної компанії вже на зв’язку із цюрихськими спеціалістами. Ми розробляємо проєктно-кошторисну документацію. І в короткостроковій перспективі плануємо почати виготовляти спеціальні низькопідлогові вставлення, аби вінницькі трамваї були доступні також для людей із інвалідністю», – розповів він.
Та лише транспортною сферою співпраця Вінниці зі Швейцарською Конфедерацією не обмежується. Серед важливих проєктів, раніше реалізованих у місті, модернізація системи теплозабезпечення.
«Я хотів би подякувати амбасаді Швейцарії в Україні, особисто пану Послу і Швейцарській Конфедерації за підтримку в цьому напрямі. Завдяки їй нам вдалось спільно побудувати дві газові та дві твердопаливні котельні, замінити близько 20 км мережі теплопостачання і, фактично, в умовах війни ми сьогодні бачимо, що ці модернізовані об’єкти якісно працюють та забезпечують відповідною послугою населення як взимку, так і влітку. Це була важлива технічна фінансова безповоротна допомога в розмірі 20,8 млн швейцарських франків», – підкреслив Сергій Моргунов.
У перебігу візиту Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова побував на різних об’єктах міста, що зараз забезпечують стійкість нашої громади. Зокрема відвідав інноваційно-технологічний центр «Кристал», який мають здати в експлуатацію до кінця року, прогулявся алеєю проспекту Космонавтів, яка наразі є справжньою окрасою міста, та оглянув сонячну електростанцію, встановлену у 2023 році на даху місцевого «Прозорого офісу» за фінансової підтримки швейцарсько-української Програми EGAP Фонду «Східна Європа», а також одну із котелень, збудованих та реконструйованих за швейцарським проєктом та за безпосередньої підтримки держави-партнера.
Крім того, Посол ознайомився з роботою КП «Вінницяоблводоканал». На підприємстві обговорили проблему застарілості мереж водопостачання та водовідведення, очистку води з Південного Бугу.
«Сьогодні маємо ще один виклик, пов'язаний із обласним водоканалом – підприємство має працювати стабільно та надавати якісні послуги вінничанам. Тому ми шукаємо партнерів для реалізації проєтів, які зможуть покращити ситуацію. Швейцарська сторона має досвід в таких питаннях. В умовах війни стабільність критичної інфраструктури – це не лише про комфорт, а й про стійкість громади у воєнний час», – сказав Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
Водночас Надзвичайний і Повноважний Посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн відзначив вагомий внесок Вінниці, як пілотного майданчика реалізації проєктів Швейцарської Конфедерації, у розвиток інших українських міст.
«Наша співпраця із містом Вінниця розпочалась 15 років тому саме з трамваїв, але це був лише початок. Вона далі поширювалась, набувала зросту. За цей час Вінниця показала себе надійним партнером, якому надавали фінансування вже знаючи і довіряючи. Разом ми реалізували такі пілотні проєкти, як бюджет участі, електронні петиції, а також за Програмою EGAP, що полягає у міжнародній підтримці в розбудові електронних сервісів та послуг. І ось такий цінний досвід, який був імплементований у Вінниці далі каскадувався на інші міста. Вінниця, як модель нашої співпраці, – взірець для інших міст України», – підкреслив пан Посол.
Нагадаємо, співпраця Вінниці та Швейцарської Конфедерації розпочалася у 2006 році й відтоді продовжує розвиватися. Навіть початок повномасштабного російського вторгнення не зміг поставити партнерські взаємини на паузу. Швейцарія була серед тих, хто першим запропонував допомогу. Вона надійшла тоді у вигляді 1 700 тонн харчів, які використали для підтримки переселенців, малозабезпечених вінничан, а також низки громад, що опинилися на межі окупації, таких як Миколаїв, Харків, Чернігів, Херсон.
Та найважливішим надбанням співпраці із Вінницею є низка реалізованих проєктів, які вже довели свою ефективність, зазначив Фелікс Бауманн. Та висловив впевненість у продовженні плідної взаємодії. А на згадку про цей свій візит залишив у нашому місті символічний подарунок – мініатюрну копію цюрихського трамвая, який уже поповнив колекцію Вінницького музею моделей транспорту.