Ключові рішення сесії Вінницької міської ради у жовтні
Зокрема йдеться про затвердження принципів та пріоритетів, відповідно до яких буде формуватися бюджет на наступний рік, а ще — прийняття програм, присвячених розвитку транспортної інфраструктури та збереження культурної спадщини. Ключовими стали питання розподілу фінансів на традиційні пріоритети — безпека та оборона, стійкість, турбота.
За словами Вінницького міського голови Сергія Моргунова, позаяк фінансова політика Вінницької громади формується в умовах повномасштабного вторгнення, основні акценти стоять на підтримці військовослужбовців, розвитку економічного потенціалу та стійкості критичної інфраструктури, а заразом — допомозі людям, які потребують соціального захисту.
«Ці акценти в роботі всієї нашої команди та Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу довели свою ефективність. Нам вдалося забезпечити порядок у громаді, підтримати вінничан, і що найважливіше — бути лідерами серед українських міст у питанні підтримки Сил оборони», — сказав Сергій Моргунов і додав, що місто й надалі буде дотримуватися ключових принципів формування бюджету: прозорості, збалансованості, реалістичності кошторису та залучення мешканців громади до всіх процесів — від обговорення до звітності.
Зміни до бюджету
Отож, відповідно до змін до бюджету громади поточного року, чергові видатки спрямували на ключовий пріоритет «Безпека та оборона», на який цьогоріч передбачили вже 1,2 млрд грн. З цієї суми різним військовим і оборонним формуванням спрямовували понад 14,6 млн грн — на закупівлю безпілотників, спеціального обладнання та спорядження.
«В цьому рішенні ми направляємо понад 14, 6 млн грн на основний пріоритет — «Безпека та оборона». Це «Червона калина», наші прикордонники. Також виділяємо кошти нашим спецпідрозділам для закупівлі специфічних комплексів із блокування БпЛА», — розповів Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
Фінансування розподілили так:
l 2,5 млн грн – для прикордонного загону на придбання спеціального транспортного засобу;
l 1,4 млн грн — для бригади «Червона калина», зокрема на придбання Bandera Power;
l 7 млн грн — для бійців спецслужб на засоби захисту, комплекси блокування БпЛА та інше спецобладнання;
l 370 тис. грн — для вінницької частини, яка постраждала внаслідок ворожого обстрілу;
l 2,8 млн грн — на підтримку правопорядку в громаді;
l 590 тис. грн — на капітальний ремонт внутрішньої системи вентиляції споруди цивільного захисту, а також на забезпечення облаштування найпростіших укриттів та Муніципальних пунктів незламності.
Додатковий обсяг фінансування розподілили за іншими важливими напрямами, такі як «Стійкість» та «Турбота».
Так, бюджетом передбачене облаштування сонячних електростанцій на будівлях лікарні №1 та ШМД — сюди спрямують понад 4 млн грн. Ще майже 5 млн грн підуть на придбання генераторів для шести ліцеїв міста. А для вісьмох муніципальних пунктів обігріву та 3-ох укриттів планують придбати безперебійні джерела живлення на суму 345 тис. грн. Щоб допомогти Вінницькій транспортній компанії покрити збитки, що виникають, зокрема, через зростання вартості електрики та збільшення витрат на обслуговування транспорту, Вінницька міська рада також дотує 38 млн грн.
Не меншу увагу приділили й незахищеним категоріям населення, зокрема родинам Захисників та Захисниць.
«У цьому випадку ми збільшуємо видатки на компенсацію за встановлення електроакумуляторів у будівлях, згідно з нашою програмою», — каже Сергій Моргунов.
Так, за його словами один мільйон гривень спрямують на компенсацію вразливим категоріям населення за встановлення безперебійних джерел живлення. Таку допомогу вже отримали 36 сімей, ще 10 заявок — на розгляді в департаменті соціальної політики.
І ще майже 800 тис. грн передбачено на облаштування пам’ятних зон у ліцеях №№ 22, 30 та 33, щоб гідно вшанувати пам’ять полеглих оборонців. Дизайн комплексів, до слова, раніше визначили на відкритому архітектурному конкурсі.
Книговидання, транспорт та українська мова: три нових програми
З-поміж інших сесійних питань депутати також затвердили три важливі документи для нашої громади. Йдеться про Програму розвитку міського пасажирського транспорту та організації дорожнього руху у громаді на 2025-2029 роки, а також Програму сприяння функціонуванню української мови. Найближчими роками у громаді також будуть реалізовувати Програму підтримки книговидання про Вінницю на 2025-2027 роки.
«Перша стосується розвитку громадського транспорту на наступні 5 років. У пріоритеті — екологічність та доступність. Ставимо завдання збільшити кількість енергоощадного та інклюзивного транспорту. Над цими питаннями вже працюємо. Розробляємо низькопідлогову вставку для Tram 2000. Перший такий вагон плануємо вже наступного року, — зазначив Сергій Моргунов. — Дві інші програми спрямовані на підтримку функціонування української мови як державної та розвиток книговидання про Вінницьку громаду та її людей. Це все про нашу свідомість та нашу історичну пам’ять, які росіяни намагаються знищити. Маємо зберігати та примножувати все те, що стосується нашої української ідентичності».
Безкоштовне харчування у початковій школі коштом бюджету громади та держави
Усі учні молодшої школи Вінницької громади зможуть безкоштовно харчуватися до кінця року. Йдеться про 17,2 тис. школярів. Відповідні зміни внесли до бюджету громади, оскільки згідно з постановою Кабміну, коштом держсубвенції оплачується не більше 70% від вартості послуги харчування. Ще 30% потрібно дофінансувати коштом бюджету громади.
Частка співфінансування з місцевого бюджету складає 13,7 млн грн. Наразі на харчування учнів із бюджету громади виділили 10,3 млн грн. 3,4 млн грн уже були передбачені раніше на харчування учнів 1-4 класів пільгових категорій.
«Щоб надати можливість безкоштовно харчуватися учням початкової школи, департамент освіти після виходу постанови одразу почав працювати над цим питанням. Оперативно здійснили розрахунки щодо співфінансування з бюджету громади, враховуючи, що вартість одного обіду складає 50 гривень», — розповідає директорка департаменту освіти ВМР Оксана Яценко.
Нові штатні працівники у кризових кімнатах
Вінниця продовжує опікуватися людьми, які стали жертвами домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. У місті діють відповідні кризові кімнати, де таким людям надають необхідну допомогу. Під час сесії підтримали відповідне рішення про збільшення штату Вінницького міського центру соціальних служб — там ввели посади ще одного фахівця із соціальної роботи та соціального працівника у кризову кімнату.
«Кризові кімнати надають тимчасовий прихисток жінкам та дітям, які зіштовхнулися зі своєю проблемою. Це безпечне місце, де вони можуть ізолюватися від кривдника та знайти допомогу фахівців», — зазначила директорка департаменту соціальної політики ВМР Валентина Войткова.
Сергій ГОДУН