Наша бесіда — з Ігорем Данильчуком, кандидатом медичних наук, директором Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного Центру серцево-судинної патології (далі — Кардіоцентр).
– Захворювання серця у всьому світі дають найбільшу смертність серед населення, в різних країнах від 40% до 60% всіх смертей. Це найсерйозніша планетарна проблема, тому до неї всюди максимальна увага! — наголосив Ігор Данильчук. — У нашому Кардіоцентрі ми лікуємо по 4-х напрямках — це традиційна кардіологія (крапельниці, медпрепарати); інтервенційна кардіологія (лікування за допомогою мініінвазивних втручань, коли через пункцію судин чи мінімальні надрізи ставлять стенти, міняють клапани тощо); електрофізіологія серця, лікування порушень ритму; і останній напрямок — кардіохірургія.
– Ігоре Віталійовичу, які хвороби серця є найнебезпечнішими?
– Це, безумовно, гострий інфаркт міокарда! Коли через закупорку судин одна з ділянок серця не отримує крові і за короткий час відмирає. Але за останні роки вдалося повністю поміняти лікування інфаркту. В чому суть? Наголошу — у швидкості доставки пацієнта в лікарню! Тут йому миттєво роблять коронарографію, знаходять місце закупорки артерії, ставлять туди стент. І кров знову надходить у цю ділянку, життя пацієнта врятоване. Отже, головне — швидкість!
Якщо починає пекти за грудиною, неприпустимо сидіти вдома, не можна втрачати жодної хвилини, треба негайно робити коронарографію, викликати «швидку» чи самому звернутись у Кардіоцентр і виправити ситуацію до інфаркта.
Стентування — це виживання! Україна бере участь в міжнародній програмі «Stent for life» — «Стент для життя», впроваджує найсучасніші технології лікування. Раніше госпітальна летальність при інфаркті міокарда на Вінниччині була близько 18%, то зараз вона становить 5%, тобто, скоротилась більше ніж втричі.
Протягом року у нашому Кардіоцентрі лікується більше 1000 інфарктників, із них майже 800 стентується. Нині Україна серйозно розвинулась по стентуванню, маємо середньоєвропейські показники. За даними Асоціації інтервенційних кардіологів, у 2023-му році Вінницький кардіоцентр знаходився на ДРУГОМУ МІСЦІ В УКРАЇНІ!
– Відомо, що відділення порушень ритму серця у Кардіоцентрі — єдине у Вінницькій області…
– Це так. До нас хворих привозять з усіх районів Вінниччини. Ми їх лікуємо як консервативним методом, тобто пігулками, крапельницями, уколами, так і операційним методом. Сьогодні ми лідери з імплантацій кардіостимуляторів, за рік їх вживлюємо 250-300. Це досить складна техніка, але нині ми імплантуємо і програмуємо всі типи кардіостимуляторів, які є у світі! Але їх треба періодично перевіряти з допомогою програматора. В середньому стимулятори діють близько 10 років, потім їх замінюють. А після переїзду у новий корпус ми почнемо лікувати швидкісні артимії серця у новітній операційній з ангіографом та з електрофізіологічними обладнанням. Це настільки складні технології, що медиків, які з ними працюють, називають інженерами серця.
У 2016 році у Кардіоцентрі ми зробили першу кардіохірургічну операцію разом із спеціалістами інституту Амосова з Києва. Знаєте, недаремно роботу кардіохірурга за енергозатратами зачасту порівнюють з працею шахтаря, адже це величезні фізичні, інтелектуальні і моральні навантаження. Сьогодні співпрацю з киянами ми продовжуємо, вони приїжджають у Вінницю, роблять складні операції, наприклад, заміну клапанів серця. Нам вдалось залучити кваліфікованих кардіохірургів до власного штату, і тепер ми виконуємо такі операції самостійно, близько 200 за рік.
- Розкажіть про новий Кардіоцентр...
- Сподіваюсь, до Нового 2025 року ми переїдемо у новий корпус біля пологового будинку №1. Він вже повністю обладнаний, всередині є сучасна медапаратура, операційний і реанімаційний блоки, палати модернізовані, словом, все суперово! Зараз триває оформлення необхідних документів, адже цей корпус побудований за проєктом Світового банку, який був реалізований на Вінниччині. До речі, на базі нашого Кардіоцентру на початку 2025-го пройде професійна конференція з провідними кардіологами зі Львова, Києва, Одеси, Хмельницького, Харкова та інших міст України.
- Ігоре Віталійовичу, якою має бути профілактика хвороб серця?
- Перш за все, слід дотримуватись рекомендацій свого кардіолога і сімейного лікаря. Крім того, є певні фактори ризику. Це високий холестерин, треба перевіряти ліпіди, приймати призначені ліки. Слідкувати за артеріальним тиском, лікувати гіпертонію. Один з найсерйозніших ризиків — це паління, величезна шкода серцю. При цукровому діабеті слід тримати серце під контролем, бо зачасту буває, що хворіють діабетом, а помирають від захворювання серця.
Ірина ЗОНОВА