В Україні запроваджують механізм публічних консультацій. Хто, як, з ким і навіщо повинен їх проводити, пояснюють у партії «Слуга Народу».
Кожне українське міністерство, обласні та районні адміністрації, кожна громада перед тим, як впроваджувати нову політику, змінювати її або ухвалювати ті чи інші рішення на рівні держави та громад, повинні проконсультуватись із громадськістю. І зробити це вони мають через публічні консультації, до яких долучити стейкхолдерів — тобто всіх, кого стосуватиметься конкретне рішення чи ініціатива. Такий механізм проведення публічних консультацій передбачає відповідний закон, який у жовтні підписав Президент України Володимир Зеленський.
У партії «Слуга Народу» пояснюють, що цей закон запроваджує різні форми консультацій: адресні, публічні та електронні, зокрема буде створена онлайн-платформа, на якій публікуватимуть усі нормативно-правові акти та рішення для того, щоб українці могли з ними ознайомитися, надати своє бачення, зауваження чи згоду. І державний чи місцевий орган влади зобов’язаний аналізувати кожну подану пропозицію, а за результатами консультацій підготувати розгорнутий публічний звіт.
Закон почне діяти через рік після закінчення воєнного стану, уточнюють у політсилі.
Перші консультації показали ефективність
Україна вже має успішний досвід масштабних публічних консультацій, які разом із міжнародними партнерами та громадськістю проводила партія «Слуга Народу» та її очільниця, нардеп Олена Шуляк. Консультації стосувалися двох важливих тем. Перша — удосконалення програми «єВідновлення», за якою, нагадаємо, держава виплачує українцям компенсації за знищене або пошкоджене через російську агресію житло.
Олена Шуляк: Створення механізму публічних консультацій — одна з умов отримання Україною 50 млрд євро від Європейського Союзу. І ми своє завдання виконали!
«Наша програма «єВідновлення» не має аналогів у світі, тому, створюючи її, ми рухалися у режимі першопрохідців. Щоб з’ясувати всі моменти, які нам необхідно покращити, наприкінці 2023 року Олена Шуляк провела масштабні публічні консультації, за результатами яких програму досить оперативно вдосконалили та скоригували», — говорять у партії «Слуга Народу» й додають, що мова йде зокрема про право подаватися на компенсацію кільком співвласникам житла, можливість подавати заяви не лише через «Дію», а й через ЦНАП тощо.
У випадку «єВідновлення» в публічних консультаціях, які окремо проводили за чотирма напрямами — схід України, захід, південь і північ, брали участь до 300 учасників. Це були зокрема отримувачі компенсацій, виконавці програми — тобто громади, а також народні депутати.
Друга важлива тема, для якої на початку 2024-го проводили публічні консультації, — розроблення нової житлової політики, яка має вирішити як ті житлові проблеми, які спровокувало російське вторгнення, так і ті, що накопичилися протягом останніх десятиліть — застарілість житлового фонду, довгобуди та багаторічні квартирні черги.
«У цих публічних консультаціях взяли участь майже вдвічі більше учасників — люди побачили, що їх готові слухати і, головне, враховувати їхню думку. Рекомендації за підсумком цих публічних консультацій врахують і внесуть до відповідного законопроєкту», — повідомили в партії «Слуга Народу» й додали, що наступною темою для публічних консультацій, які планують проводити під шефством голови політсили Олени Шуляк, може стати охорона культурної спадщини, оскільки проблеми в цій сфері щодня поглиблюються через повномасштабне вторгнення.
Підсилюємо довіру до держави
Демократичним суспільство стає тоді, коли якомога більше громадян беруть участь в ухваленні управлінських рішень. Тому застосування публічних консультацій сприятиме збільшенню рівня довіри громадян до державної влади та місцевого самоврядування, а також забезпечить ефективнішу співпрацю з громадянським суспільством. Іншими словами, запровадження обов’язкових публічних консультацій створює умови для більш активної участі громадян у державному управлінні та забезпечує врахування їхніх інтересів при ухваленні важливих рішень.
Працюємо над тим, щоб публічні консультації стали обов’язковими для всіх народних депутатів, — партія «Слуга Народу»
Ті публічні консультації, які проводила наша партія «Слуга Народу» разом із парламентським комітетом, який я очолюю, показали, що такі консультації — це не боляче й не страшно, це дає базу для ухвалення важливих суспільних рішень і дає змогу почути та зібрати всі зауваження та пропозиції. Тому і я, і наша політична сила продовжимо працювати над удосконаленням закону, щоб публічні консультації з часом розповсюджувалися обов’язково й на народних депутатів, адже майже 80% зареєстрованих законопроєктів подають саме вони.
До речі, я також вважаю, що, окрім публічних консультацій, жителі громад повинні мати й низку інших інструментів впливу на владу. Це й місцеві референдуми, й різноманітні місцеві ініціативи, й участь у розподілі коштів місцевого бюджету, й громадська оцінка діяльності органів влади, й участь у консультативно-дорадчих органах при громаді. Це все передбачає законопроєкт «Про народовладдя у громадах», який не так давно ухвалила Верховна Рада та передала на підпис Президенту.
Ілля СМІРНОВ,
політичний аналітик