Рекордсменом став борщовий набір. Буквально за півтора місяця його вартість зросла майже вдвічі. Якщо у вересні кілограм картоплі можна було купити на базарі і в торговій мережі великих супермаркетів за 14-15 гривень, то сьогодні вартість “другого хліба” подекуди сягає 40 грн.

Вдвічі подорожчали якісні морква та буряк. Вартість цих овочів сягає 30-35 грн. Здорожчали цибуля та всі види капусти. А ціна зелені вже просто зашкалює: 250-300 грн за кг. Недоступними для багатьох стали свіжі огірки, помідори та перець (85-120 грн).

Хоча для посту ціни на м’ясо не дуже актуальні, задля статистики та тих, кому можна не поститися, повідомляємо, що і цей сегмент ринку продуктів помітно здорожчав. У середньому на 20-25 відсотків. А гарна підчеревина вже перейшла відмітку 350 грн. Копчене, в’ялене м’ясо у магазинах вже дорожче, ніж в деяких європейських країнах: 700-1400 гривень за кілограм, у залежності від виробника та якості товару.

Додали в ціні (10-15%) й риба та молочка. Півлітрова баночка сметани на базарі вже коштує 80 гривень. А за традиційну “півторачку” домашнього молока просять 60 грн. Кілограм домашнього сиру дотягується до 200 грн. Про тверді та делікатесні в магазинах навіть страшно говорити – ціни космічні: в середньому – 560 грн.

Стрімко продовжують дорожчати курячі яйця. Так звані фермерські з 40 гривень за десяток рванули до 65-ти. А за домашні вже правлять по 90 грн за десяток.

І, здається, найболючішим стає подорожчання хліба, круп та макаронів. Вони уже додали в ціні 10-15%. І це не межа.

Нарешті про десерт. Цукерки, печиво, зефір, мармелад теж подорожчали приблизно на 10 відсотків. Схоже, що і яблуко цієї зими теж буде доступне далеко не всім. Наразі за кілограм народного вітаміна доведеться викласти від 35 до 55 грн.

Продавці та чиновники пояснюють різке здорожчання продуктів неурожаєм через холодну весну та спекотне літо, здорожчанням енергоносіїв, транзиту з інших країн, інфляцією.

Але навряд чи цей аргумент сильно втішить пенсіонерів на мінімалці. Здається, лише вони зараз складають найбільшу соціальну групу населення України. І дійсно, як їм перезимувати?

Піст, який починається 15 листопада, вони ще з натяжкою можуть пройти, а далі?

Анатолій Петраченко