Користувачів заманюють до «релігійного культу» за допомогою ШІ-зображень. Схема веде на Вінниччину.

Емоційні картинки та ролики про поранених військових, знедолених дітей чи людей похилого віку закликають вподобувати та коментувати небайдужих. Медіадослідникам вдалося підтвердити, що подібним користувачів заманюють до різних православних спільнот, що мають ознаки сект. Розслідування привело на Вінниччину.

Цей контент згенерований Ші.

Про це йдеться у матеріалі Інституту масової інформації.

Різні соціальні мережі заповненні контентом, що згенерований ШІ. Переважно він має емоційний характер, а описах закликають ставити лайки, або коментувати дописи чи відеоролики. Завдяки цьому публікації починають просувати алгоритми і їх стає видно більшій кількості людей. Часто їх зміст суперечить сам собі.

Дослідникам вдалося дізнатися дані 13 каналів, які генерують подібний контент. Виявилося, що вони пов’язані між собою, були створені після повномасштабного вторгнення РФ та мімікрували під православні канали. Їх адміністратори закликають приєднуватися до закритої групи у WhatsApp, адже там чекають “сюрпризи” та “благословення”. Далі адміністратори, які себе називають “волонтерами”, починають працювати з новими учасниками. Дослідникам вдалося приєднатися до цих прихованих спільнот.

"Після долучення до загальної групи адміністратор вітає нових учасників у приватних повідомленнях. Якщо його проігнорувати, нового користувача видаляють. У приватній розмові "волонтер Анна" розповідає про те, що її "чоловік захищає Україну і вона є православна християнка", та просить поділитися власною історією. На питання, в якій бригаді служить чоловік та як його звати, "Анна" відповідає, що на передовій у місті Харкові, а звати його Oleg (а не Олег). Схоже, що "Анна" – або бот, або людина, дуже далека від реалій, тому що вона жодним чином не відреагувала на слова експертки ІМІ, що в її родині також є військовий, який прямо зараз воює в складі ЗСУ в Бахмуті (Бахмут був окупований росіянами у квітні 2023 року. – Ред.) Наша "нова користувачка" наголосила, що дуже потребує індивідуальної зустрічі зі священником, оскільки хоче духовну пораду тет-а-тет. Після довгого листування "волонтер Анна" дала нам персональний номер священника Андре, якого в цій закритій групі йменують по-різному – і пастором, і теологом, і доктором богослов'я, - йдеться у розслідуванні.

Експерти отримати доступ до щоденної онлайн-зустрічі "священника" з новими вірянами. Згодом виявилося, що це організація "Церква Всемогутнього Бога", зустрічі були вивченям нового варіанту Біблії. Головний наратив зібрань полягав у тому, що християнство – це старий формат церкви. Користувачів переконували, що православна церква – це минуле, яке не працює, тому лише "Церква Всемогутнього Бога" допоможе пізнати Бога та врятує члена спільноти після того, як "Бог вирішить зачистити Землю".

"ЦВБ" не є офіційною релігійною організацією, в реєстрі релігійних організацій в Україні відсутні будь-які згадки про цю спільноту. З відкритих джерел відомо, що засновницею цієї спільноти є китаянка Ян Сянбінь. Згідно з їхнім віровченням, сталося друге пришестя й Ісус уже перебуває в тілі китаянки. Офіційно цю спільноту заборонено в Китаї з 1995 року. Наразі керівництво та члени цієї організації проживають в інших країнах, оскільки їх начебто переслідує влада Китаю", - йдеться у повідомленні.

Волонтери та пастор. Хто тягне адміністрування таких спільнот?

Після першої онлайн-зустрічі "пастор Андрій" телефонував до нових учасників та розповідав, що йому 33 роки й він з Вінницької області, Тульчинського району. З даних, які мають у своєму розпорядженні дослідники, "священник" сказав правду лише про свій регіон народження, втім обманув щодо свого віку, адже з джерел відомо, що він 1999 року народження. Завдяки отриманому номеру телефону вдалось ідентифікувати, що цей "доктор богословʼя" – 24-річний громадянин України Андрій з освітою будівельника. Перевіривши номер телефону вдалося знайти прізвище "пастора". Маючи повне ПІБ, з відкритих джерел дізналися про зарахування "богослова" на будівельний факультет і його бали ЗНО.

Завдяки пошуку за фото "духовного наставника" вдалось ідентифікувати також інший контент, де він був зображений. Виявилося, що проповіді "пастора Андрія" публікувалися на російському сайті, навіть після повномасштабного вторгнення.
Також згадки про нього були розміщені на офіційному сайті "ЦВБ" на українській та російській версіях. Схоже, що Андрій є лише українськомовним менеджером у цій схемі. Адже в закритих спільнотах WhatsApp адміністратори групи здебільшого мають азійську зовнішність та код номерів телефонів, зареєстрованих в Іспанії.

Довідка:

“Церкву Всемогутнього Бога” - це нова монотеїстична релігія, заснована в 1991 році в північно-східній провінції Китаю Хейлунцзян. Групу іноді також називають “Східною Блискавкою”, вона має зв’язки з попередніми сектами, включаючи рух 1980-х років під назвою “Крикуни”.

За неперевіреними оцінками, вона налічує від трьох до чотирьох мільйонів членів. У Китаї цей рух офіційно заборонили з 1995 року. Християнські опоненти та міжнародні медіа охарактеризували цю групу як культ і навіть як терористичну організацію. Члени групи заперечують усі звинувачення та стверджують, що вони є жертвами релігійних переслідувань з боку китайської влади.