В рамках продовження реформи Нової української школи, яку розпочали у 2017 році передбачено, що функціонуватимуть 9-річні школи-гімназії та академічні ліцеї, де діти закінчуватимуть 10-12-й клас, а далі вступатимуть до університетів. Академічні ліцеї будуть створені на базі діючих шкіл, гімназій та ліцеїв, але вони мають відповідати певним критеріям. Наприклад, з 10 шкіл залишиться 6 гімназійних і 4 – ліцеї.
Про це говорили 14 листопада у Вінниці на громадському обговоренні реформи профільної середньої освіти і особливості її впровадження у Вінницькій області за участі представників міністерства освіти, експертів проєкту DECIDE, директора департаменту гуманітарної політики Вінниччини.
Реформа передбачає, що старша, профільна школа, має на меті забезпечити доступ до якісної освіти старшокласників. Діти мають можливість робити три різні вибори. Вони обирають профіль, за яким навчаються. В межах цього профілю можуть обрати предмети, за яким хочуть поглиблено вчитись. Третій рівень – вони ще обирають курси поза межами профілю, які для них цікаві.
Учень може обрати, спробувати, зорієнтуватись в циклі 10-го класу і переобрати профіль, в тому числі на 11, 12-й рік. Академічні ліцеї будуть не у кожній громаді, так як не кругом є достатня кількість старшокласників. Під час формування мережі закладів, ці моменти мають враховувати.
Це ставить перед владою питання як організувати підвіз. Чи є дороги для підвезення. Можливо треба буде будувати пансіон. Наступний рівень організації – технічне оснащення ліцеїв, визначення трьох профілів. Як має бути організована робота в академічних ліцеях.
«Відповідно до чинного законодавства, ліцей може бути організований мінімум з двома класами. Але під час громадського обговорення є зміни до цього положення. Вони полягатимуть в тому, що ліцей може бути відкритий у тому випадку, якщо на кожному році навчання є мінімум 100 осіб. Це може бути три класи, чотири і п’ять. Чому 100 осіб? Для забезпечення вибору, необхідна певна кількість учнівського контингенту. Коли на одному профілі зможе вчитись не 3-5 дітей.
Директор департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА Володимир Буняк повідомив, що у Вінницькій області створять мережу з 105 академічних ліцеїв. «Дана система дасть можливість дітям визначитись в старшій школі, які предмети обрати. Так замість 14 предметів буде – 7. Окрім того, діти зможуть визначати профільний предмет, який необхідний для вступу у вищий навчальний заклад», – розповів службовець.