Її показали в столиці.
В Україні барокову оперу “Креонт” Дмитра Бортнянського донедавна вважали втраченою. Молодий на той час композитор з Глухова, учень італійського майстра Бальдассаре Ґалуппі поставив її вперше у Венеції у 1776 році.
І от 248 років потому, 11 листопада в залі Дипломатичної академії відбулася українська прем’єра цієї тригодинної опери. До виконання запросили топових музикантів та Капелу
Дмитро Бортнянський – один з композиторів-новаторів, ім’я і творчість якого привласнили росіяни.
Сам Бортнянський народився у Глухові – у 1751-му це була столиця Гетьманщини, виховувався у Глухівській співочій капелі. В подальшому, учнями цього закладу Бортнянський поповнював придворну капелу у Петербурзі, керівником якої був.
Весь цей час копія опери зберігалась в архівах бібліотеки Аджуда в Лісабоні. Там її і знайшла музикознавиця, професорка Львівської музичної академії Ольга Шуміліна. Влітку 2023-го Шуміліна відвідала Лісабон, зробила копію партитури опери і звернулася з пропозицією постановки до диригента Германа Макаренка.
“Креонта” – проєкт, який отримав підтримку ЮНЕСКО і загальноєвропейської федерації асоціацій Європа Ностра, що відповідає за збереження європейської культурної спадщини.
Виконання “Креонти” відбувається саме у Дипломатичній академії, а не в професійному музичному закладі, щоб привернути увагу світу. В ошатній залі Академії зібралися не лише поціновувачі опери, а й дипломати та представники українського офісу ЮНЕСКО.
Сюжет “Креонта” адаптовується до сучасних подій. Він заснований на класичному давньогрецькому творі Софокла “Антігона” і оповідає про владу, тиранію, боротьбу законності і свавілля.