Підготовка до осінньо-зимового періоду 2024-2025 років у Вінницькій області триває з особливою увагою до питань енергетичної безпеки, зважаючи на загрози обстрілів критичної інфраструктури.

Перша заступниця начальника Вінницької обласної військової адміністрації Наталя Заболотна розповіла про розроблений в регіоні комплекс заходів для підвищення стійкості енергосистеми регіону та забезпечення безперебійного енергопостачання.

«На Вінниччині вже функціонують сонячні електростанції загальною потужністю понад 335 МВт, що є одним із най­кращих показників в Україні. Окрім цього, в області працюють 32 малі гідроелектростанції з потужністю понад 27 МВт, а також три біогазові установки, які генерують понад 18 МВт електроенергії, – зазначає Наталя Заболотна. – Тож ми зосереджені на розвитку розподіленої генерації та альтернативних джерел енергії».

До слова, на території Вінницької міської громади сонячні панелі встановлені на більш ніж 65 підприємствах і генерують понад 15 МВт електроенергії. Це свідчить про активну участь бізнесу у розвитку розподіленої генерації, що є важливим кроком до енергетичної незалежності регіону.

Наталя Заболотна зазначила, що одним із пріоритетних напрямів є встановлення когенераційних установок на об’єктах теплокомуненерго. Зокрема на об’єктах «Вінницяміськтеплоенерго» вже працюють когенераційні установки різної потужності, отримані від міжнародних донорів. Протягом 2024-2025 років планується встановлення додаткових газотурбінних та газопоршневих установок загальною потужністю близько 190 МВт, що суттєво посилить енергетичну стійкість області.

Важливим аспектом розвитку альтернативної енергетики є впровадження вітрової генерації. Посадовиця зазначає, що вже планується встановлення перших семи вітротурбін із загальною потужністю близько 50 МВт. Паралельно продовжуються проєкти зі збільшення потужності сонячних електростанцій у рамках програми енергостійкості регіону. Це дозволить забезпечити електроенергією як населення, так і комунальні підприємства та бізнес, сприяючи ста­біль­ності енергопостачання.

«Ми докладаємо всіх зусиль, щоб забезпечити стабільну роботу енергосистеми області в осінньо-зимовий період. Впроваджені заходи та плани на майбутнє дають нам впевненість у тому, що Вінниччина зможе гідно пройти цей сезон навіть у складних умовах воєнного стану», – зазначила Наталя Заболотна.

Сергій ГОДУН