Ілля Ріпин, ”Українка біля тину”, 1875 р
Про красу та самобутність українського одягу свого часу досить влучно сказав Ілля Ріпин, порівнявши українок з парижанками:
“Тільки українки та парижанки вміють одягатися зі смаком! Ви не повірите, як чарівно одягаються дівчата, парубки теж спритно: … це дійсно народний, зручний і граціозний костюм. А які дукати, моністи, головні убори, квіти! А які обличчя! А яка мова! Просто краса, краса і краса!”
Зв’язок Ріпина з Україною не закінчувався ніколи.
Він відбився у дружбі з найкращими представниками тутешньої інтелігенції, у захопленні історією нашої землі, і, звісно, у численних творах, сповнених місцевого колориту.
Ось лише декілька з них: «Вечорниці», «Солоха і дяк», «Типи українців», «Запорізький полковник», «Козак», «Українка біля тину», «Дівчина в українському костюмі»…
З Україною Ілля Ріпин був пов’язаний не тільки походженням, але й чуттєво. Він був закоханий в українську природу, людину, фольклор та висував проблему українського стилю в мистецтві.
До друзів Іллі Ріпина належали українські діячі: М. Кропивницький, М. Мурашко, Д. Яворницький, Є. Чикаленко й багато інших. Між учнями були М. Пимоненко, О. Мурашко, І. Макушенко, Ф. Красицький, С. Прохоров, І. Шульга, Ф. Чуприненко та інші. Як педагог і критик він написав книгу «Далеке близьке» (1953). Після революції Ілля Ріпин не бажав жити в радянській Росії й залишився у своєму маєтку «Пенати» у Куоккала (Фінляндія), де й помер. У 1982 році «Пенати» відбудовано й відкрито як «Музей-маєток І. Ю. Ріпина».
Ріпин був членом журі комісії, метою якої було створення пам'ятника Т. Шевченку до 100-річчя з дня народження поета й художника. Як і деякі інші українські художники, Рєпін вийшов із журі, оскільки був невдоволений остаточним вибором комісії.
Ілля Юхимович називав Шевченка «апостолом свободи» і власноруч виконав кілька ескізів для проекту пам'ятника. В. К. Розвадовський мав намір створити листівку, гроші від продажу якої спрямувати на будівництво пам'ятника. Для цього І. Рєпін намалював аквареллю «Прометея» з поеми Шевченка «Кавказ». Ріпин став членом-засновником Спілки захисту пам'ятників Т. Шевченку