У секретному місці під Києвом бригадний генерал спостерігав, як вибухи розбивають бетонну конструкцію, яку його команда з десяти британських військових інженерів, офіцерів розвідки і дипломатів таємно допомагала створювати.
Випробування ракети, описане джерелами The Sunday Times, стало кульмінацією місяців напруженої роботи під постійною загрозою російських авіаударів. Коли воно завершилося в лютому, британські інженери, разом з командами з Америки, Німеччини та Японії, порадили своїм українським колегам будувати споруди для захисту української енергосистеми від російських атак.
Проте через дев’ять місяців уряд президента Зеленського так і не зробив цього, на тлі звинувачень у тому, що корупція в уряді загальмувала роботу.
Близько 80 відсотків енергетичної інфраструктури України пошкоджено або зруйновано. Без належного захисту та за умов падіння температури нижче нуля Україні загрожують смертельні зимові заморозки.
Цього тижня росія завдала найбільших за останні місяці авіаударів по енергетичній інфраструктурі України. Сотні тисяч людей проводять до шести годин поспіль у темряві без тепла, світла та проточної води.
Мустафа Найєм, голова агентства, що займається захистом критичної інфраструктури, подав у червні у відставку на знак протесту проти невдач уряду, стверджуючи, що проект навмисно затягується через відмову Києва виділити кошти, виділені на його реалізацію.
«Працювати було неможливо. Коли ти бачиш, що керівництво уряду створює для тебе штучні перешкоди, це марна справа», — сказав Найєм, колишній голова Державного агентства з питань відновлення та розвитку інфраструктури України.
Його відомство запитувало 1,4 мільярда євро на будівництво бункерів, так званого «третього рівня захисту» для підстанцій. Найєм заявив, що за блокуванням фінансування стоять корисливі інтереси.
«Коли люди в уряді бачать ці мільярди, вони навіть уявити собі не можуть, що немає «відкатів» для людей, які постачають ці гроші», — сказав він.
Його команда підозрює, що проект був затриманий через те, що не були заплачені хабарі чиновникам в офісі прем’єр-міністра, які тримають гаманці. «Вони [уряд] не платили підрядникам; підрядники зупинили всі проекти».
Заступник Найєма, Сергій Сухомлин, сказав, що підрядники очікували «занадто великого прибутку», і його відомство переглядає їхні контракти. Він додав, що деякі оборонні об’єкти були «перероблені» з метою скорочення витрат.
Офіс президента України, офіс прем’єр-міністра і міністерство енергетики відмовилися від коментарів.
Страшно… Мы не знаем, что это такое…
Біда.