Звісно, що це не їздовий на фермі, а високопоставлений, як мінімум, районний чиновник. І правоохоронці, які можуть пів року шукати (і так й не знайти), хто в громаді «кришує» незаконний кар’єр, про це добре знають.

Якось само по собі напрошується запитання: «Хто з держслужбовців ще не нажився на цій війні?» Але після щоденних повідомлень про вкрадене у громади, незаконно захоплене чи інші подібні схеми закрадається в голову думка, що так і залишиться це запитання риторичним.

І знову читаю коротке повідомлення від правоохоронців: «На Вінниччині депутат сільради самовільно захопив понад 200 га особливо цінних державних земель.

Повідомлено про підозру депутату однієї із сільських рад Тульчинського району, керівнику місцевого фермерського господарства у вчиненні самовільного зайняття земельних ділянок площею понад 200 га, призначених для дослідних і навчальних цілей, що згідно з вимогами Земельного кодексу відносяться до особливо цінних земель, а також за підробку документів з метою узаконення своїх протиправних дій.

За даними слідства, фермер протягом 2024 року, не маючи законних підстав, самовільно зайняв земельні ділянки державної власності, що перебувають у постійному користуванні навчального закладу, обробив їх та засіяв сільськогосподарськими культурами, а урожай незаконно зібрав.

До того ж керівник фермерського господарства видав завідомо неправдивий офіційний документ – договір про проходження навчально-виробничої практики учнями навчального закладу.

Внаслідок таких протиправних дій державі завдано збитків у розмірі понад 2,4 млн грн.

За клопотанням прокурора суд арештував майно фермера з метою подальшого забезпечення відшкодування завданих збитків, і до пі­до­зрюваного застосовано запобі­жний захід. За вчинення інкримінованого злочину передбачено обмеження волі на строк від двох до чотирьох років або позбавлення волі на строк до двох років.

У принципі, люди в Тульчинському районі вже додають до цього ще одне «або». Або йому взагалі нічого не буде, як іншим місцевим чиновникам, котрі з підозрами в корупційних діях вже більше року успішно продовжують працювати на своїх посадах.

Презумпція невинуватості — це святе. І тут проти закону не попреш. Але умисне затягування розслідувань — ще більше порушення закону. І саме максимально дозована для громади інформація може сприяти отому безкінечному розслідуванню — вважають вінничани у своїх коментарях.

Адже багатьом відомо, що йдеться про вишукану корупційну схему стосовно землі сільгоспучилища у Заболотному Крижопільської громади. І що ніби «самовільно» захопив тих 200 гектарів фермер Василь Мордванюк — це теж сумнівна версія. Адже якщо директор училища Віталій Самборський йому не надавав ні дозволу на оренду, ні документа, що це проходять практику учні, то хто ж видав такий документ?

У кого в районі є такі повноваження? І кому й чим віддячує фермер за таку «халяву»? Як стверджують зацікавлені у наведенні в районі порядку громадяни, це не єдина подібна схема. Їх можуть бути десятки. Як, наприклад, із землею Кирнасівського цукрозаводу. Чи у Високій Греблі Городківської громади, де на 6 га «відкатали» так звану оліє-макаронну корупційну аферу під маркою допомоги ЗСУ.

До речі, фермер Василь Мордванюк є депутатом Городківської сільської ради. Як пишуть нам читачі, на цей виборний орган має вплив голова Городківської громади. То можна лише здогадуватись, хто має вплив на директора освітнього закладу з 200 га особливо цінної землі на районному рівні.

Ми намагалися взяти коментар у так званої постраждалої сторони цього конфлікту, але директор училища сказав лише, що він відповідатиме тільки на запитання правохоронних ор­ганів. І що ця історія вже й так коштує йому здоров’я.

Але принциповою його позицією залишається сплата за оренду землі.

- Гроші за користування цими 200 гектарів нашої землі мають бути внесені обов’язково...

Хто їх буде вносити — наразі ще невідомо. Слідкуємо за розвитком подій.