Уже третій рік виконання бюджету Вінницької міської територіальної громади здійснюється в умовах воєнного стану. Часу, коли максимально необхідно гуртуватися задля підтримки Сил безпеки та оборони, забезпечення стабільної роботи критичної інфраструктури, стимулювання розвитку економіки, допомоги родинам військових та всім, хто потребує. Відповідно до цього торік були затверджені принципи та пріоритети бюджету ВМТГ- 2024, ключовими з яких є «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота». А незмінними принципами – прозорість, збалансованість та реалістичність.
Дотримуючись їх, міська команда ініціювала проведення інформаційних зустрічей, які відбуваються за участі заступників міського голови, депутатів міськради, очільників профільних департаментів. Основна мета – підвищити обізнаність жителів про пріоритети фінансової політики громади в умовах повномасштабної війни, а також відчути зворотний зв’язок та дати відповіді на запитання.
Починаючи з 20 листопада, про бюджет у цифрах та порівняннях могли дізнатися, зокрема викладачі та студенти Вінницьких вишів, освітяни, правоохоронці, представники інститутів громадянського суспільства, профспілок, працівники підприємств критичної інфраструктури.
«Надзвичайно важливо не тільки повідомляти про прийняті рішення органами місцевого самоврядування, а також про їх виконання. Сьогодні ми хочемо проговорити те, яким чином фінансово Вінницька міська територіальна громада прожила 10 бюджетних місяців 2024 року. Намагаємося вибудувати діалог з усіма, тому й проводимо такі зустрічі», – прокоментував у перебігу однієї з таких зустрічей заступник міського голови Владислав Скальський.
Видатки спрямовуються передусім за ключовими пріоритетами: «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота»
Для порівняння: за 10 місяців у бюджеті громади вдалося закумулювати 6, 2 млрд, а це майже 95 % доходів, запланованих на цей рік. З них на ключові пріоритети спрямовано понад 2, 9 млрд 916 млн грн, що становить 63% видатків бюджету, здійснених за рахунок власних доходів.
Нагадаємо, на пріоритет «Безпека та оборона» при формуванні бюджету було передбачено 983 млн грн. Проте, зважаючи на значну кількість запитів від військових частин, вдалось вишукати додатковий фінансовий ресурс та збільшити план за цими видатками до 1,4 млрд грн, з яких за 10 місяців уже виділено більш як 1 млрд грн.
Наразі на постійній основі Вінницька громада підтримує 51 військову частину та формування. Відповідно до їхніх запитів, кошти направлялись як у вигляді субвенції держбюджету, так і на придбання матеріальних цінностей для подальшої передачі військовим підрозділам.
«Хочу звернути увагу, що за результатами проведення торгів на закупівлю матеріальних цінностей досягнута економія бюджетних коштів у сумі 48 млн грн, які також будуть спрямовані на підтримку ЗСУ, – наголосила директорка департаменту фінансів Вінницької міської ради Антоніна Лесь. – Водночас зауважу, що за рейтингом вартості закупівель, сформованого на «Прозорро», виконавчий комітет Вінницької міської ради посідає четверту сходинку за об’ємом закупівель на підтримку Збройних Сил України після Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», департаменту забезпечення державної служби спецзв’язку та захисту інформації, а також управління оборонної роботи Запорізької ОДА. Тобто серед українських муніципалітетів Вінниця утримує першість».
Кошти за іншими пріоритетами розподілено наступним чином:
«Стійкість» – 1, 2 млрд грн (на підтримку роботи підприємств критичної інфраструктури, освітньої та медичної галузей, посилення економічного потенціалу);
«Турбота» – 759 млн грн (на підтримку найбільш вразливих верств населення, соціальний супровід передусім сімей військових, людей з інвалідністю, ВПО, забезпечення пільгового проїзду у громадському транспорті, безоплатного харчування дітей у навчальних закладах тощо).
«Враховуючи те, що в країні третій рік триває війна, я думаю, що розподіл бюджетних коштів є максимально об’єктивний. У пріоритеті зараз, звісно, допомога Збройним Силам України та безпека мешканців міста, – висловилася Наталія Богар, директорка КЗ «Вінницький ліцей №23». – Як керівник закладу, дякую за те, що в такий складний час були знайдені кошти та можливості завершити термомодернізацію приміщення ліцею. Більш як три роки ми працювали у змішаному форматі або на базі інших закладів. Це було складно для колективу, для дітей і батьків. Але все-таки ми повернулися в утеплений заклад, з оновленим опаленням, ми маємо новозбудоване протирадіаційне укриття. І це дає можливість працювати повноцінно. Діти мають здобувати в якісних умовах освіту, адже надалі саме їм відновлювати державу».
Однією із тих, хто прийшов послухати про бюджет, була й Елеонора Руденко, голова ГО «Об’єднання переселенців «Спільна справа»». Каже: «Насправді такі зустрічі дуже важливі, оскільки це говорить про відкритість влади, прозорість, готовність почути кожного представника громади та дати відповіді на запитання, які з’являються. Тому це дуже класний механізм саме комунікації та взаємодії влади та громади міста».
Сергій Годун