Напередодні Дня Збройних сил України та світлого родинного свята — Миколая у громадському об’єднанні «Ми — Вінничани» вирішили подякувати усім тим, хто ціною власного життя і здоров’я захищає Україну, і тим, хто попри важкі часи прагне зміцнювати свої громади та нашу державу. А також обговорити найбільш нагальні питання як національного значення, так і локальні, важливі для кожного населеного пункту.
Війна, бюджети та земля — дискусія експертів
Так, народна депутатка України Лариса Білозір акцентувала на співпраці з міжнародними партнерами:
– Напередодні мала нагоду зустрітися із високопосадовцями Європейського Союзу — Президентом Європейської Ради — Антоніо Коста та Єврокомісаркою із питань розширення Мартою Кос, які щойно вступили у свої повноваження. Показово, що у перший же день своєї каденції вони приїхали в Україну. Це свідчить про їхню стійку позицію щодо українців. Але вкотре перед партнерами наголосили на необхідності сучасної зброї. Бо уже самі військові зауважують, що поки надійдуть транші озброєння, то вони можуть закінчитися… І це гірка правда, на фронті сьогодні дуже складна ситуація. Тому ми повинні робити усе можливе, щоб ефективніше реагувати на потреби військових, — закликала Лариса Білозір.
Щодо державного бюджету на наступний рік, то Лариса Білозір зазначила, що їй з колегами по депутатському корпусу вдалося відстояти для громад податок на доходи фізичних осіб та єдиний податок. А також відновити діяльність Фонду регіонального розвитку як механізму залучення європейських грошей на розвиток наших територій.
Микола Кучер — народний депутат України та член Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики — проаналізував діючі земельні правовідносини: законодавчі зміни та їхні наслідки.
– Останні чотири роки ми перелаштувалися із земельної централізації до земельної децентралізації, щоб передати паї у громади. Щоправда, у деяких місцевих радах спочатку вирішили роздати ділянки родичам… Але загалом, ця система продемонструвала свою ефективність. Та сьогодні питання номер один — це захист нашої землі. Ось лиш один приклад, коли у Гайсинській та Ладижинській громадах не виявилося вільної землі для АТОвців, то військовим роздали паї у Сумській області. Тепер там за лісосмугою стоїть ворог і військовослужбовці відвойовують кожен клаптик українського чорнозему, — констатував Микола Кучер.
Як реалізувати свої права ветеранам, родинам військових через систему ЦНАПів, розповів народний депутат VIII скликання Сергій Кудлаєнко:
– Я прийшов з бізнесу у 2008 році і був прихильником того, щоб мінімізувати контакт пересічного вінничанина з чиновниками. Тоді підтримувалася філософія, що мешканці громади повинні всі дозвільні процедури вирішувати у адміністраторів. Переконаний, що ця система ефективна. Але сьогодні, на жаль, багато матерів, дружин військовослужбовців звертаються до нас, бо не отримали ту чи іншу послугу у ЦНАПі. Ми досліджували це питання, і з’ясувалося, що деякі органи державної влади не хочуть передавати свої повноваження на місцях. Це неправильно у сьогоднішніх реаліях. Тому у нас активно працює юридична служба, супроводжуємо родини військових навіть у судах, щоб захистити їхні права та відстояти гарантоване державою, — повідомив Сергій Кудлаєнко.
Голова громадського об’єднання «Ми — Вінничани», доктор економічних наук Валерій Коровій вказав на прагматичні речі економіки воюючої країни:
– Верховна Рада прийняла бюджет на наступний рік. Ось які цифри ми бачимо в сухому залишку: загальний фонд держави становить 3,9 трильйона гривень. 2,3 трильйона грн — на оборону. Доходи місцевих бюджетів на 2025 рік прогнозуються у розмірах 500 млрд грн. Гіпотетично уявимо, що органи місцевого самоврядування чотири роки не повинні в громадах щось робити, аби усі кошти акумулювати на військові потреби. Ми розуміємо усі виклики війни… Війна дуже дорого коштує з точки зору людського ресурсу… Але й війна — це дуже дорого для економіки країни, яка захищається. Тому нам потрібно без емоцій, прагматично оцінювати ситуацію, щоб не дезорієнтувати суспільство, — проаналізував Валерій Коровій. Він додав, що наповнення місцевих бюджетів напряму залежать від податків. І вказав на приклад Польщі, де ПДФО сплачується не за місцем роботи громадянина, а за місцем його проживання.
Вінничани — Силам оборони
По завершенні дискусії організатори заходу — громадське об’єднання «Ми — Вінничани» спільно з Фондом «МХП — Громаді», народними депутатами Миколою Кучером та Ларисою Білозір, а також Сергієм Кудлаєнком, Андрієм Домбровським та БФ «Український Альянс» Миколи Філонова» передали військовим обладнання та техніки на понад 8 000 000 грн. Більше 20 представників різних підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії, державної прикордонної служби, ГУР, «Добровольчої армії» та Сил Протиповітряної оборони отримали не лише подяки, але й сучасні дрони, «Мавіки», станції керування, комплекси радіоелектронної боротьби, тепловізійні приціли, бандера павер-банки, старлінки та багато іншого, з чим зверталися військові частини. Крім того, у співпраці з волонтером-латвійцем Андісом Прієднієксом, передали на фронт два автомобілі.
Боєць із позивним Художник зі сцени подякував усім, хто не втомлюється працювати для фронту, і зауважив:
– Найцінніше, що ми здобули на сьогодні в цій важкій боротьбі — це єдність Нації. Українці різних рівнів, статусів і регіонів об’єдналися у громади, волонтерські організації, батальйони і бригади — ми формулу єдності зробили матрицею і передаємо цю найвищу цінність наступним поколінням.
ГО «Ми — Вінничани» мотивує до розвитку
Окрему увагу на форумі організатори присвятили проєктам, які допомагають людям, ініціативним групам, громадам розвиватися за позабюджетні, грантові кошти. Такими є конкурси «Професійне зростання» і «Твори добро» від ГО «МИ — Вінничани» та Фонду «МХП-Громаді». Переможці попередніх етапів цих конкурсів зі сцени ділилися враженнями та досвідом у реалізації своїх проєктів. За відносно невеликі кошти, а це 10 тис. грн — грант конкурсу «Професійне зростання», у Піщанці вдалося організувати кіно під відкритим небом. У Дашівській громаді — навчати школярів керувати дронами. А джулинській поетесі Наталії Ярмійчук — навіть видати власну збірочку дитячої поезії.
Більш масштабні ідеї були у переможців конкурсу «Твори добро». За грантові кошти — облаштовувати дитячі майданчики, облагороджувати джерела, відремонтувати місток, створити візитівку села. А в Бджільній конкурс «Твори добро» став поштовхом для будівництва Алеї слави…
Оскільки згадані конкурси стали популярними серед активних та небайдужих мешканців Вінниччини, голова ГО «Ми — Вінничани» Валерій Коровій спільно з головою Наглядової ради БО «БФ «МХП-Громаді» Юрієм Мельником оголосили новий етап проєкту «Твори добро», який стартує уже у грудні. Про деталі та умови конкурсу можна буде дізнатися на офіційній сторінці ГО «Ми — Вінничани»: vinsila.vn.ua
Пресслужба ГО
«Ми — Вінничани»
Фото Сергія ХІМІЧА