Безпечне робоче місце – запорука якісної та комфортної роботи співробітників. Особливо це стосується виробництва, де важливо дотримуватися правил та інструкцій. Усі звикли, що необхідно пройти інструктажі, підписати документи, прослухати лекції з безпеки… А чи можливо охорону праці осучаснити? Зробити цікавою, ненудною, дати можливість людям, що працюють в цій сфері, бути креативними і при цьому зберегти відповідність стандартам компанії та вимогам законодавства? МХП доводить, що так!

Перші кроки

Трансформаційні процеси почались з зустрічей для топменеджменту та директорів підприємств, проведення аудиту безпеки на робочих місцях та розробки планів з усунення виявлених небезпек, створення каналу оперативного реагування на інциденти

Одна з ініціатив – створення групи оперативного контролю з охорони праці на Вінницькій птахофабриці.

– Охорона праці – це інструмент, який допомагає забезпечувати безпеку співробітників за будь-яких умов, – каже Мансур Алієв, заступник директора з питань охорони праці. – Але ми не ставимо собі за мету контролювати працівників. Ми хочемо змінити їхню поведінку, щоб вони свідомо і з розумінням виконували всі заходи з безпеки і передусім дбали про своє життя та здоров’я.

Мансур Алієв

До групи оперативного контролю увійшли інженери з охорони праці, пожежної безпеки та здоров’я. Їх завдання – донести до співробітників важливість використання засобів індивідуального захисту, перевірки безпечності обладнання та робочого місця, оцінки стану здоров’я і самопочуття. Тобто в першу чергу дбайливо ставитися до себе і оточуючих. І не з позиції наказів і правил, а з позиції турботи.

Звісно, група оперативного контролю відповідає і за фіксацію порушень, контролює усунення недоліків. Але завдяки правильно налаштованій роботі з персоналом, таких інцидентів стає дедалі менше.

Робота триває

Хоча проєкт лише нещодавно стартував, вже можна робити висновки про його ефективність. Тож було прийнято рішення запустити такі групи оперативного контролю на декількох підприємствах МХП у 2025 році. Але поряд з ефективністю нововведення важливо було популяризувати роботу в охороні праці.

І все почалось з організації навчання на Вінницькій птахофабриці. Компанія відмовилась від стандартних інструктажів, а запровадила навчання в інтерактивній формі. Пройти його працівники можуть у зручний час, а не в чітко визначений інструктором день. Наразі велика частина інформації подана у коротких інформаційних роликах – вони цікаві, легко сприймаються. Ефективність інтерактивного навчання сьогодні складає 98%!

При цьому, враховуючи необхідність пошуку нових шляхів до залучення персоналу, в компанії вирішили переглянути підхід до просування спеціальностей в сфері охорони праці.

По-перше, стали розглядати кандидатів без досвіду роботи. Як без вузького профільного досвіду, так і без досвіду роботи взагалі (наприклад, студентів). Такі кандидати мають можливість освоїти професію вже на підприємстві.

По-друге, стали активно залучати демобілізованих військових. Їхній саме військовий досвід, структурованість, розуміння важливості дотримання інструкцій та правил допомагає швидко опанувати роботу в сфері охорони праці. І найголовніше – професійно себе реалізувати.

Цінний досвід

МХП вже має кілька історій, які можуть продемонструвати ефективність подібного підходу.

Від кур’єра – до інженера

20-річний ладижинець Олександр Іванов працює на Вінницькій птахофабриці менше півроку. Паралельно навчається у Вінницькому аграрному університеті.

– Про МХП я дізнався ще навчаючись у коледжі. Мені було важливо знайти роботу, яку я зможу поєднувати з навчанням. Цю можливість я отримав в МХП, коли прийшов на посаду кур’єра.

У компанії є всі умови для розвитку та професійного росту, стабільність, гідна зарплата. Тут дають “зелене світло” молоді без досвіду. Більше того, компанія готова вкладати в працівників, навчати їх, надавати всі можливості для розвитку, – каже Олександр.

Зараз Олександр працює інженером з охорони праці, пожежної безпеки та цивільного захисту. Спочатку було непросто: довелося швидко засвоювати великий обсяг інформації. Але завдяки підтримці керівника та колег, Олександр швидко опанував нових фах. І сьогодні він консультує працівників на рівні з досвідченими колегами і працює над покращенням і вдосконаленням процесів на виробництві.

Підтримка ветеранів – в пріоритеті

Павло Рибалко – військовий. Повномасштабна війна застала Павла на полігоні в Херсонській області, звідти він потрапив на запорізький напрямок. Згодом пів року воював на Донеччині, а після важкого поранення був демобілізований.

У мирному житті 23-річному Павлу важко було знайти роботу, адже за станом здоров’я він мав обмеження як щодо фізичного навантаження, так і щодо умов праці на виробництві.

– МХП – моя четверта спроба влаштуватися на роботу. На щастя, успішна. Мене одразу працевлаштували, коли дізнались, що я військовий та маю досвід швидко приймати рішення, які можуть коштувати життя.

Мої першочергові обов’язки – контроль забезпечення безпеки працівників на їхніх робочих місцях, виявлення та фіксація порушень. Із перших днів моїм наставником став заступник директора з питань охорони праці Мансур Алієв. Він сприяв моїй адаптації та занурив мене у професійні аспекти безпеки праці, за що я дуже вдячний.

Як каже Павло, важливо знайти підхід до кожного працівника. Він вбачає своє завдання в тому, щоб попереджати інциденти травмування працівників через роз’яснення правил безпеки. І такий підхід дійсно здатний змінити уявлення про роботу в сфері охорони праці, адже раніше вона асоціювалась лише з аудитами, бажанням вишукати порушення і вжити заходів.

Компанія МХП взяла на себе відповідальність популяризувати роботу в напрямку охорони праці і продемонструвати загалу, що сьогодні охорона праці це не про нудні інструктажі і підписи в журналах, а про цікаве відеонавчання, інноваційні кейси, які покращують умови праці, можливість професійно зростати незалежно від віку, фаху і наявності чи відсутності досвіду. А ще це не про функцію інспектора-наглядача, а про турботу про кожного працівника.