4 грудня 1945 року в канадському  місті Су Сейнт Мері (провінція Онтаріо) у родині емігрантки з Німеччини та українця з містечка Городенка на Івано-Франківщині народилася РОБЕРТА ЛІНН БОНДАР – перша канадка і перша етнічна українка-астронавтка, перша лікарка-невролог, яка побувала у космосі.  Про неї розповідає Diaspora.ua.

З дитинства її захоплення природничими науками, старанно підтримуване батьком, переросло в інтерес до астронавтики. Завдяки наполегливості та здібностям дівчини із мрії космос перетворився для неї на реальність. Також змалку Роберта опанувала й українську мову, якою добре володіє дотепер, хоча досі не побувала в Україні.

Роберта росла активною та допитливою дівчиною. Велику роль в її житті завжди відігравав спорт. Юнкою вона навчилася стріляти з гвинтівки та пістолета, плавати на каное, стрибати з парашутом, серед її хобі були піший туризм, риболовля, підводне плавання, велосипед, бігові лижі, фотографія тощо. Вона навіть має ліцензію пілота.

Роберта має наукові ступені та неабиякі напрацювання в галузі неврології. Так,  у 1974 р. вона захистила докторську дисертацію з нейробіології в університеті Торонто, а за три роки стала доктором медичних наук в Університеті МакМастера у Гамільтоні (Онтаріо). У 1982-1984 рр. доктор Бондар працювала доцентом кафедри медицини (неврології) в Університеті МакМастера, по тому керувала університетською клінікою, що спеціалізується на лікуванні розсіяного склерозу.

Водночас науковець, доктор нейрології Роберта Бондар не полишала мрію про космос. Тож щойно з'явилася можливість, подала заявку на приєднання до програми підготовки астронавтів у 1983 році. Серед близько 4300 претендентів було обрано 6 осіб - п'ятеро чоловіків і одну жінку. Нею стала саме Роберта. Так у 1984 р. вона опинилася у групі астронавтів NASA.

22-30 січня 1992 року відбувся її політ у космос і вона стала першою канадською жінкою - астронавткою, ще й першою поєднала свої знання із медицини із космічним польотом. Її завданням у тому польоті було дослідження впливу невагомості на людину та рослини, зокрема вивчення впливу мікрогравітації на кровоток у мозку та орієнтацію людини у невагомості. Роберта Бондар переконана, що результати проведених нею та її колегами експериментів у космосі допоможуть вивчати тяжкі захворювання, зокрема діабет та хворобу Паркінсона.

Після польоту вона леякий час консультувала наступні місії, а після звільнення повернулася до наукової роботи. У 2003-2009 рр. була ректоркою Університету Трента у Пітерборо, провінція Онтаріо. В 2009 р. Роберта Бондар свій фонд (The Roberta Bondar Foundation), метою якого є формування екологічної свідомості суспільства. Поряд з тим пані Роберта виявила себе і в амплуа письменниці. Її перу належать науково-популярна книга "Торкаючись Землі" (1994) та дитяча "На човнику: вісім днів у космосі" (написана у співавторстві з сестрою Барбарою,1995) - про досвід космічного польоту,  "Проникливий погляд" (2000) - про національні парки Канади, фотокнига "Канада: Омріяний пейзаж” (2002) та "Засушливі межах Землі" (2006), присвячена пустелям.

Роберта Бондар - володарка численних урядових нагород, авторка низки наукових робіт, член Королівського наукового товариства Канади, почесний доктор понад 20 університетів США та Канади. На її честь було випущено спеціальну колекційну монету зі срібла номіналом 25 доларів.  Її ім'я увічнено у Залі слави Канади, а також ним названо астероїд, кілька шкіл та парк в її рідному місті.

Diaspora.ua