Для неї готують лише пісні страви

Їх повинно бути дванадцять — за кількістю апостолів та місяців у році. Кожна має свій символ.

Головна українська традиція на Різдво — ставити на покуті дідуха, що вшановує духів пращурів. Біля нього завжди стоять узвар та кутя. Для приготування куті брали нову макітру. Вся сім’я, крім маленьких дітей та хворих, нічого не їла цілий день, а за стіл сідала тільки з першою зіркою.

Кутя — це найголовніша з 12 страв на Святвечір. З неї починалася трапеза. Для приготування куті брали пшеницю нового врожаю. Обов’язково приправляли медом, маком та горіхами..

Зерно для наших пращурів було символом вічного життя, багатства, достатку. Мед означав Боже слово, чистоту, християнську віру. Також до куті обов’язково додавали мак. Він символізував невинно пролиту кров, мучеництво.

Коли кожен член сім’ї спробує всі 12 страв на Святий вечір, кутю ставили на столі на всю ніч. Вірили, що прийдуть душі покійних пращурів, щоб її скуштувати.

Другим за популярністю на Святу вечерю вважається узвар. Він символізує нове життя, народження, яке було дароване людині Богом. Готували узвар з сухофруктів та чистої джерельної води.

Обов’язково на Святвечір готують пісний борщ. До нього додають лише овочі та квас з буряка. Саме тому страва виходить насиченою та має темно-червоний колір. Борщ в українській традиції вважався символом крові невинних дітей, яких цар Ірод убив в Вифлеємі.

Пшоняна каша з квашеною капустою символізує простоту, міцністі і єдність навколо Ісуса Христа. Називається страва капусняк, або засипана каша..

На столі має бути хліб. Наші предки називали його символом смерті та подальшого воскресіння. Пояснювалося це тим, що зерно спочатку сіють у землю, де воно “помирає”, а потім проростає та дає плоди (ніби “воскресаючи”).

Риба — це особливий символ християн. Три переплетені рибини або рибина з трьома головами є символом Святої Трійці в багатьох народів. Тому в списку 12 страв на Святий вечір вона завжди присутня. Риба живе вільно у водоймах. Тому існує легенда, що так і християни починають повноцінно жити лише після купання в освяченій воді. Знак риби був навіть першою монограмою Ісуса Христа, тому що грецька абревіатура імені Спасителя (ІХТІОС) перекладається як “риба”.

Квасоля і горох У християн ця проста страва вважається символом Божої весни, відродження. А ще вона символізує єдність всіх членів сім’ї, адже на Святвечір вони всі збираються за одним столом для святкування Різдва Христового.

Приготуйте голубці з пшоном.

Назва цієї страви співзвучна з “голубом”, який вважається символом Святого Духа, що несе до людей Божу любов. В усьому світі цей птах символізує мир, дружелюбність і спокій.

Також на святковий стіл подаються гриби. Їх можна готувати в будь-якому вигляді. Пампушки та вареники теж присутні у святій вечері. А до них подавали кислі огірки.