Першого січня, о 7-й ранку, Україна припинила транзит російського газу своїми трубопроводами до Європи. Спочатку у ГТС знижували тиск, після цього на станції поблизу міста Суджа у Курській області РФ, яке зараз контролюють ЗСУ, перекрили вентиль.

Так закінчилася багаторічна історія українсько-російських газових стосунків, які часто називали не інакше, як “газові війни”.

Про наміри припинити транзит газу українська влада заявляла впродовж кількох останніх років. Однак змогла зробити це лише після того, як 31 грудня 2024 року закінчилася дія п’ятирічної угоди, що була підписана у 2019-му.

Зупинка транзиту вже призвела до серйозного конфлікту Києва з урядами Угорщини і Словаччини, які найбільше залежать від постачання російського газу.

Словацький прем’єр Роберт Фіцо навіть звернувся до Єврокомісії і попередив про тяжкі наслідки для країн Європи.

Денис Шмигаль: жодної російської молекули

“Ми зупинили транзит російського газу, це історична подія. Росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових втрат. Європа вже прийняла рішення про те, щоб відмовитися від російського газу. І європейська ініціатива Repower EU передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна”, – заявив 1 січня міністр енергетики Герман Галущенко.

За його словами, інфраструктура газотранспортної системи "завчасно підготовлена до функціонування в режимі нульового транзиту і надійного газопостачання українських споживачів".

За оцінками консалтингової компанії ExPro, Україна отримала від Росії за транзит за час дії п'ятирічного контракту 6,2 млрд доларів.

Приблизно стільки ж "Газпром" заробив на постачанні газу до Європи.

За іншими даними, зокрема, Reuters, щороку Україна заробляла на транзиті близько одного млрд доларів.

Київ заявляє, що російський газ українськими трубами більше не проходитиме. Як висловлювався прем'єр Денис Шмигаль, не буде "жодної російської молекули".

Володимир Зеленський припустив, що трубопровід використовуватиметься для прокачування газу інших країн за умови, якщо цей газ не буде змішуватися з російським для збільшення обсягів.

Експерти припускали, що такі слова - це натяк на Азербайджан, який вже експортує паливо до восьми країн Європи. Однак обсяги азербайджанського газу для заповнення української ГТС фахівці вважають недостатніми.

Другий сценарій, який президент вважає прийнятним, це прокачування російського газу європейським споживачам, але за умови, що вони не платитимуть Росії за газ до завершення війни.

Головними отримувачами російського газу через українську ГТС були Словаччина, Угорщина та Австрія.

Проте Австрія у 2024 році скоротила залежність від російських постачань на 50%, а у 2025 році повністю відмовилася отримувати газ з Росії.

Угорщині частина російського газу надходить з Туреччини. А от Словаччина через Україну отримує значні обсяги газу і частину його переправляє до інших країн, заробляючи на цьому.

Через це стосунки Києва і Братислави різко погіршилися в останні тижні. Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив, що у відповідь на зупинення транзиту може припинити постачання електроенергії в Україну.

"Кого хвилює якась Словаччина, правда, пане Зеленський? Але коли вам потрібно щось, щоб не замерзнути взимку, ви пронизливо кричите", - заявив Фіцо.

У відповідь Володимир Зеленський заявив: "Будь-які довільні рішення в Братиславі або накази з Москви для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинки імпорту електрики до України, але точно можуть призвести до розриву чинної влади Словаччини з європейською спільнотою".

Перед Новим роком Роберт Фіцо також написав листа до Єврокомісії, у якому закликав вжити негайних заходів у зв'язку з рішенням України припинити транзит до Європи. Він попередив, що це може призвести до "посилення напруженості і заходів у відповідь". На його думку, припинення транзиту завдасть більше шкоди ЄС, ніж Росії.

Єврокомісія у відповідь заявила, що ЄС готовий до зупинення транзиту, бо "в координації з державами-членами вже більш як рік готувалася до такого сценарію".

"Газова інфраструктура ЄС є достатньо гнучкою, щоб забезпечити постачання газу неросійського походження до Центральної та Східної Європи альтернативними маршрутами. Безпека архітектури газопостачання ЄС була посилена за останні кілька років", - запевнили в ЄК.

Газ та інтереси Росії

Щодо інтересів Росії, то експерти в Україні переконані, що Кремль конче зацікавлений у збереженні транзиту українською територією. Більшість інших російських газових маршрутів до Європи закриті, включно з "Ямал-Європа" через Білорусь і "Північним потоком" дном Балтики.

Єдиний маршрут до Європи, що діє, - "Блакитний потік" і TurkStream до Туреччини дном Чорного моря і далі до Європи, зокрема в Угорщину.

Але український маршрут коротший і дешевший.

Володимир Путін нещодавно запевняв, що "Газпром" був готовий постачати газ через українську територію, але в усьому винна Україна. За його словами, "Газпром це переживе".

За матеріалами ВВС