Російські та проросійські ЗМІ з самого початку повномасштабного вторгнення в Україну поширюють фейк про “заборону в Ізраїлі української символіки”.

Зокрема у пропагандистських медіа та телеграм-каналах регулярно поширюється фейкова інформацію про те, що в Ізраїлі нібито за демонстрацію української символіки, зокрема державного прапора України, введено штраф (“10 тисяч шекелів”). Цю явну неправду викривають авторитетні ізраїльські видання та вінничани, які емігрували на Святу Землю..

Як правило, схема поширення сфальсифікованого вразливого контенту типова і вже добре відпрацьована. Фейки вкидаються у TikTok-канал якогось Влада (Артура, Григорія) – російськомовного ізраїльтянина, який нібито десь про це почув, а потім “перевірив на сайті” (назва сайту не звучить). Паралельно брешуть про це й інші проросійські “блогери”.

Згодом цей фейк публікують проросійські пропагандистські видання на ТОТ України. Вони уже стверджують про те, що “в Ізраїлі на законодавчому рівні заборонене будь-яке використання або демонстрація української символіки”.

А згодом державні російські видання публікують цю свідомо неправдиву інформацію на своєму сайті. І видання уряду РФ для надання фейку достовірності посилаються на фейкові новини, які сплановано спецслужбами в потрібний час з”явилися в мережі..

До поширення фейків долучаються сайти РГ, “Правда.ру”. Перший канал російського ТБ може використати для цього і Telegram-канал якогось телеведучого. Нарешті ця брехня поширюється високопоставленими чиновниками РФ.

Тим часом публікації в російських і проросійських ЗМІ про “заборону в Ізраїлі української символіки” не відповідають дійсності, ні на чому не ґрунтуються і є явною брехнею “для внутрішнього вживання”. Однак у соціальних мережах цю тему вже  широко обговорюють. і підсилюють негативом.

Так трапилось із постановочним “зриванням українського прапора в Ізраїлі” напередодні Нового року. На відео двоє російськомовних молодиків зривають з флагштока український прапор і з фразою “Это Израиль, а не Украина!!!”, викидають стяг у контейнер для сміття.

Цікаво, що це відео “пробіглося” мережею якраз у той час, коли в українських містах напередодні Хануки почали встановлювати Менори зі свічками. Зрозуміло, що де-які, знервовані війною громадяни, відразу ж почали шукати причину наших проблем у євреях. Мовляв, вони там наші прапори викидають у сміття, а ми тут Ханукії виставляємо. А далі заточені на хайп блогери та рашенботи почали роздмухувати антисемітську хвилю. Мовляв, вони тут в Умані виробляють, що хочуть, поначіпляли своєї символіки, а наші прапори зривають і т.д.

Хтось навіть вночі пошкодив одну з Менор у Львові і почав натякати на якісь погроми. На жаль, так було вже не раз, коли країні ставало важко і ворог уміло маніпулював свідомістю, щоб пересварити між собою українських громадян.

Це не залишилось непоміченим і в Ізраїлі. І до редакції “33-го Каналу”  надійшли листи від наших земляків, які зараз там теж потерпають від ворожої агресії і які з першого дня війни солідарні з Україною. Одного з них від пані Елли Підковської, уродженки Ямпільщини, процитуємо: “Шановні мої земляки, це фейк. 100% фейк. Так можна що завгодно знайти в тік тоці, закачати та написати, що хочеш, чи озвучити. Це відео не в Україні знято. А в Ізраїлі. Переконана, що на замовлення агресорів якимось “руським, патріотом”. Думаєте їх немає в Ізраїлі?

Дуже добре видно, що це Ізраїль. Там машини видно з нашими номерами і провокатор одягнутий в шорти. А хасиди – глибоко релігійні євреї. Ніколи хасид не одягне шорти. Навіть влітку. Так не буває. У них їх немає. Тому не піддавайтесь на дешеві трюки спецслужб РФ і не шукайте ворога в євреях.

А з приводу прапорів та підтримки України, то можу запевнити, що від самого початку масштабного вторгнення армії РФ в Україну (24 лютого 2022 року) в Ізраїлі регулярно відбуваються багатотисячні мітинги на підтримку українського народу. На таких заходах завжди можна побачити безліч прапорів України. Багато хто вивішує українські прапори з вікон своїх квартир.

Загалом, згідно з опитуваннями громадської думки в Ізраїлі, переважна більшість громадян на боці України, а не Росії. І ця підтримка на лише моральна, а й матеріальна… Стосовно Ханукії, то це символ Миру і Добра. Свого часу переважна більшість вінницьких євреїв виїхали до Ізраїлю тому, що відчували себе ущемленими в можливості шанувати свою автентичність. Нам доводилось підпільно святкувати свої свята, ловити на собі презирливі погляди…

Хоча для багатьох Україна так і залишилась батьківщиною, за якою вони сумували до самої смерті. У Європі вшановується свято Хануки на рівні зі всіма іншими святами. То чому ж Менора в Українв стала каменем розбрату?”

Для багатьох це буде несподіванкою, але в Ізраїлі жодної державної символіки наразі не заборонено. За офіційними даними досі не ухвалено навіть закону про заборону нацистської символіки. Востаннє спробу провести такий закон робив у січні 2014 року депутат Шимон Охаойн, який представляв НДІ. Законопроект пройшов у попередньому читанні, але надалі був заморожений Кнесетом.

Останніми роками деякі депутати виступали з ініціативами щодо заборони демонстрації в Ізраїлі прапорів ворожих держав (ідеться про країни, з якими Ізраїль воює, та/або про країни, що не визнають право Ізраїлю на існування). Але й ці законотворчі ініціативи не пройшли поки що далі попереднього читання.

Хоча міністерство національної безпеки вимагало заборонити демонстрацію в Ізраїлі прапорів “Організації звільнення Палестини”. Але й заборони на демонстрацію палестинських прапорів в Ізраїлі формально не існує, деякі ліві активісти продовжують виходити з ними на демонстрації. Тому сприймати провокацію проросійського провокатора за позицію народу Ізраїлю не варто.

Відео за посиланням:

https://www.facebook.com/watch/?v=1067043355162382&rdid=rCrK5og3oGV5V2w4

Василь Снігур