Реформа освіти, яка стартує в Україні у 2027 році, змінить підхід до навчання старшокласників. Головна мета змін – запровадження профільної освіти, яка дозволить учням зосередитися на індивідуальних здібностях та краще підготуватися до майбутнього вибору професії. У Міністерстві освіти і науки України розповіли, які предмети залишаться обов’язковими, а що можна буде обирати самостійно.

За словами представників МОН, старша школа запропонує школярам більше можливостей завдяки широкому вибору профілів та курсів. Важливою складовою навчання стануть практичні та проєктні заняття, які дадуть змогу учням отримати навички, необхідні у сучасному світі. «Старша школа відкриє доступ до десятків профілів у трьох основних кластерах: мовно-літературному, STEM-напрямі та суспільно-гуманітарному», – повідомили у міністерстві.

Профільна освіта передбачатиме три рівні вибору: поглиблене вивчення предметів за обраним профілем, курси в межах профілю для його деталізації та дисципліни поза профілем для розвитку всебічних інтересів. Наприклад, у STEM-кластері школярі зможуть обирати природничі науки, ІТ чи математику, залежно від своїх схильностей і планів на майбутнє.

Попри профільність, певні предмети залишаться обов’язковими для всіх старшокласників. Серед них – українська та іноземні мови, математика, природничі науки, історія, громадянська освіта, фізична культура, мистецтво, інформатика, а також курси з безпеки життя та добробуту. У 10-му класі ці дисципліни складатимуть основну частину програми, допомагаючи учням адаптуватися до профільного навчання і, за потреби, змінити обраний напрямок.

У 11-12 класах акцент зміститься на профільні курси, а кількість обов’язкових предметів скоротиться. Завдяки цьому учні матимуть більше можливостей для поглибленого вивчення дисциплін, які відповідають їхнім інтересам, що, своєю чергою, сприятиме якісній підготовці до вступу у вищі навчальні заклади чи вибору професійного шляху.