Президент Володимир Зеленський допустив, що влада невизнаного Придністров’я підіграє Росії, адже поки не приймає пропозицію України допомогти регіону вугіллям під час енергетичної кризи.

“І щодо Молдови. На тижні в мене була розмова з президенткою Молдови Маєю Санду. Ми обговорили, як можна подолати гуманітарну кризу в Придністров’ї.

Там через свідомі дії Росії – просто вакуум енергоресурсів. Люди страждають. І це свідомо скеровується Росією, щоб зіпсувати суспільні настрої в Молдові перед виборами. Україна може допомогти вугіллям. Проте поки ми не бачимо відповідної реакції від тих, хто фактично контролює ситуацію на лівому березі Дністра.

Якщо вони підіграють Росії, це одна справа, зовсім інша справа, якщо вони дійсно хочуть допомогти людям у Придністров’ї. З нашого боку готовність є”.

З 1 січня Придністров’я не отримує російський газ, через що газ зник у десятків тисяч побутових споживачів і зупинилася робота місцевої промисловості.

Розташована у Придністров’ї Молдавська ДРЕС, яка раніше працювала на безкоштовному російському газі, почала спалювати запаси вугілля, яких вистачить лише до кінця січня. 3 третього січня у Придністров’ї запровадили віялові відключення електроенергії, також почались перебої з водопостачанням.

В уряді Молдови заявили, що у відповідь на пропозицію допомогти знайти рішення для подолання газової кризи Тирасполь закликав “не втручатися у внутрішні справи Придністров’я” і відверто висміяв звернення.

Президенти України та Молдови Володимир Зеленський та Мая Санду під час телефонної розмови 8 січня домовились узгодити спільні рішення для вирішення дефіциту енергоресурсів у невизнаному Придністровʼї.

Санду бачить постачання вугілля з України до Придністров’я шляхом до порятунку мешканців регіону від гуманітарної катастрофи в умовах енергокризи.

Деякі експерти заявляють, що саме такими методами   Придністров’я готують для “атаки” на Україну. Як Київ має протидіяти планам Кремля у Молдові?

Росія може будь-якої хвилини відновити постачання газу до Придністров’я. Для цього є і потужності трубопроводу в обхід України, і згода Молдови. Однак Кремль не робить цього і свідомо заганяє підконтрольний йому регіон у глибоку гуманітарну кризу – щоби потім “врятувати” його, а відповідальність за втрачені життя та зруйновану економіку покласти на чинну владу Молдови, рейтинги якої вже зазнали удару через енергетичну кризу.

Дуже імовірно, що невдовзі Росія частково відновить постачання газу до окупованого нею Придністров’я, але представить це як досягнення одного з проросійських політиків Молдови. Інформаційна підготовка до такого сценарію помітна вже зараз.

Уся ця схема побудована навколо парламентських виборів у Молдові, що пройдуть восени 2025 року. Мета Кремля – замінити чинну проєвропейську владу Молдови на проросійську та реінтегрувати Придністров’я до країни на таких умовах, які зроблять неможливим новий розворот країни на Захід.

Це несе величезні безпекові та геополітичні виклики також для України, і не лише через посилення російської присутності на нашому західному кордоні. Фактично, цей сценарій здатен загальмувати або зупинити європейську інтеграцію України. Але, на жаль, наразі Київ та Брюссель не демонструють розуміння того, наскільки небезпечною є придністровська криза. Хоча важелі впливу на процеси у Молдові поки що лишаються в обох столиць.