Ми пережили неймовірні страждання. Розкажу коротко про те, як наш син Роман Башняк, уродженець с. Новофастова Погребищенського району, вже після загибелі під Дебальцевом повертався «вантажем 200» у рідне село… Бо ця історія стала чи не найрезонанснішою в державі.
Він загинув 31 січня. Але тіла його й інших побратимів залишились на боці сепаратистів. Ще тоді до дружини зателефонував сепаратист із російським говором, назвався Сашею і повідомив, що тіло Романа у них. Повідомив, що він вибуховою хвилею вилетів із підбитого танка в Дебальцевському котлі, там він був командиром танкового взводу батальйону швидкого реагування. Сепаратист знайшов у одязі загиблого фото доньки та її лист. Навіть зачитав його. Але ми не одразу повірили. Думали, це провокація. Потім 26 загиблих і обгорілих воїнів сепаратисти передали нашій стороні. І вже наші привезли до Дніпра у військовий морг. Серед них був і Роман Козичко. Тезка сина і такий же загиблий воїн із Закарпаття.
Впізнавати його приїхав брат із Тячева. І чомусь переплутав тіла свого брата із нашим Романом. І забрав його в Закарпаття. Коли сина перший раз хоронили 7 березня в Тячеві, ми здали ДНК і з ніг збились, шукаючи нашого Романа. У цей час доньці Роми приснився сон, що він в якійсь лікарні, втратив пам’ять. Тому ми почали шукати його по всіх госпіталях та лікарнях України. Скільки було потрачено сил і врачено надій – можна лише уявити.
Одночасно ми розпочали власні пошуки. Були заведені кримінальні справи. Але вінницька слідча раптом пішла на лікарняний, та, що на передовій – кудись поїхала… Всі тягнули час і не хотіли займатись пошуками. Треба віддати шану слідчому із м.Тячева. Саме він почав докопуватись, і докопався до істини. А це ж гори паперу і не менше спалених наших нервів.
Як не дивно, нам допомогли сепаратисти. Коли ми опублікували фото сина, якого розшукуємо, звідти відгукнулись і прислали відео перших хвилин його смерті. Уявіть, як мені, матері, доньці, дружині, було це дивитись. Як тільки тіло Романа викинуло вибухом з танка, біля нього з’явився сепаратист із словами:
– Вот, смотрите, еще на одного хохла стало меньше… Что спишь? — насміхався він. – Надо было спать у себя дома…
Далі ще повідомили, що його тіло передали із 26-ма загиблими українській стороні, вказали точні дати і куди…
Справа в тому, що мій син – офіцер. Він командував танковим взводом. Був у різних гарячих точках, в батальйоні швидкого реагування – це і Маріуполь, і Волноваха, біля аеропорту, до цього пости із Кримом, Дебальцеве стало останньою точкою… І закінчував він Казанське танкове училище. Думаю, що з того боку хтось з ним навчався чи пізнав, тому й допоміг ось такою інформацією.
Але до цього було півроку пошуків, сліз і відчаю. Скільки ми побачили байдужості, нехлюйства, неуважності з боку військових і цивільних… А скільки разючих спогадів ще живого сина – як води були жадні, як носки соляркою прали, як командування змусило хлопців йти в наступ мінним полем, через неуважність чи зраду…
Але були й небайдужі люди. І саме вони допомогли знайти в морзі того Романа, а нам, провівши ексгумацію тіла в Тячеві, повернути нашого синочка додому. Забирали його не Збройні сили, представниками яких було допущено таку разючу помилку, а волонтери із моїм молодшим сином. Що казати…
Так його вперше в Україні під час цієї клятої війни хоронили двічі. У Новофастові — 23 липня.
А ось нещодавно я пішла на проводи на цвинтар і там до мене люди підійшли і сказали: директор школи насміхався із пам’яті мого сина, що, мовляв, це таке – з алкоголіків героїв роблять, ще й слави хочуть…
Мене ці слова мало не добили. Не знаю, як дійшла додому. З того часу ходжу сама не своя – вже в сільраду зверталась, у район. Та як же це так – педагоги, що мають вчити патріотизму на прикладі цих хлопців, що в цьому пеклі захищали Україну, таке кажуть?
Цей чоловік пробує виправдовуватись, що це неправда. Але я знаю, як він скептично, будучи переконаним регіоналом, ставився до цієї війни і її героїв. Ще до цього випадку вступав зі мною в суперечку. Зрозумійте мій стан та тих, хто віддав цій війні найдорожче: наші душі – як оголоний нерв! Зрештою, Бог йому суддя.
Я ж прошу газету донести цю сповідь матері, що віддала найдорожче – сина – за Україну і її народ, до кожного: пам’ятайте наших синів, не плюндруйте їхню пам’ять. Ми і так живемо із незагоєними ранами, не посипайте їх ще сіллю.
В усіх батьків загиблих дітей є одне, що їх поєднує – біль втрати, який виражає пісня «Пливе кача». Нею відповідають наші телефони. Це тепер єдина і вічна музика нашого життя. І якщо ви не пізнали нашого болю, біда обійшла вас стороною – пам’ятайте, завдяки кому ви щасливі і безпечні, – такими словами закінчує нашу розмову Валентина Михайлівна.
Там не все так однозначно, як подано…і вішати на директора звинувачення, отримані через “десяті руки” аморально…33 канал починає скочуватись такими матеріалами заради рейтенгу видання на бульварщину….
Де вони їх беруть отаких пройдисвітів! І всіх сунуть у владу
Всех этих подонков к стенке, или в шрафбаты! Оскорблять память героев равняется к вандализму!
Це якийсь жах! В цих матерів можуть порозриватись серця від такої несправедливості!Тому в першу чергу звертаюсь до них – не всі такі мерзоти!!!! Є люи, які з вами, тримайтесь!!!
І що цей директор школи ще досі на посаді?
Ваш коментар…так и ще довго там буде, нетак просто його зняти.