У цей день було звільнено близько 7 тис. ув’язнених із концтабору Освенцим. Змучені, виснажені та хворі — ці люди стали останніми чоловіками, жінками і дітьми, які вижили у таборі смерті. Вони стали жертвами Голокосту, влаштованого нацистами по всій Європі. Від їхніх рук загинули майже 6 млн євреїв.

При наступі радянських військ армія нацистської Німеччини почала замітати сліди злочинів. Частину ув’язнених концтабору вбили, частину відправили до інших таборів, багато хто з них загинув під час тієї дороги смерті. У самому Аушвіці знищували документацію. Першими до німецького концентраційного табору Аушвіц 27 січня 1945 року зайшли радянські солдати 60-ї армії Першого українського фронту. Звільнення дочекалися лише 7000 ув’язнених.

У колишньому концтаборі Освенцим відбулися пам’ятні заходи, присвячені 80-м роковинам звільнення нацистського концентраційного табору. Тут знову почули голоси тих, хто вижив у таборі смерті. Брали участь у пам’ятних заходах представники багатьох країн. Однак не було Росії, яка своїми діями після вторгнення в Україну сама пішла шляхом геноциду, ксенофобії та людиноненависництва.