27 січня вони урочисто відзначили 30-річ­чя Вінницької міської ГО «Союз Чорнобиль Україна».

— «300 Хіросім» впали на Україну майже 39 років тому! Незагойні чорнобильські рани кровоточать і до сьогодні. З часом зітруться наші соціальні, економічні, медичні проблеми. Але назавжди залишиться у серцях українців пам’ять про героїв-ліквідаторів, які ціною свого життя, здоров’я врятували Україну і світ від атомного лиха! — сказав Анатолій Негода, голова міської ГО «Союз Чорнобиль Україна».

— У Вінницькій громаді понад 2000 ліквідаторів і потер­пілих від аварії на ЧАЕС, — відзначила Валентина Войткова, директор департаменту соціальної по­літики Вінницької міськради. — Держава надає вам со­ціальні гарантії, долучається і наша територіальна громада. Незважаючи на труднощі воєнного стану, всі чорнобильці за списком отримують матеріальну допомогу. Вінницька міська рада, міський голова Сергій Моргунов шанують вашу працю, ваш досвід. Даруємо вам сучасні промбуки, які допоможуть у роботі.

Світлана Голодюк, головний лікар Чорнобильського центру, наголосила, що у закладі лікуються як чорнобильці, так і ветерани, поранені військові. Минулого року звернулось 5500 пацієнтів, з них — 2500 чорнобильців. Ці люди — пожежники, військові, зв’яз­ківці, автомобілісти, медики, кухарі та ін. — врятували людство від нечуваної техногенної аварії і нині потребуть медичної допомоги.

— Наш загін приїхав у Чорнобиль 4 травня 1986-го. Хлопці, які першими кинулись до реактора, тоді вже помирали, — згадував Микола Бойчук, голова Вінницької обласної організації «Союз Чорнобиль Україна».

Чорнобильське братство Вінниччини працює активно. Ключові питання — соціальний і правовий захист чорнобильців. За ініціативи вінничан до вищих органів влади України, до Європейського суду направлені протестні заяви щодо обмеження пенсій ліквідаторів, виграно чимало судових позовів. А скільки мирних акцій було проведено, скільки «круглих столів», скільки зустрічей з молоддю.

Редакційна рада — Михайло Ястремський, Микола Лаціс, Віктор Сокіл — видали 11 книг про боротьбу з Чорнобильською катастрофою! Їх читають в Україні, Великобританії, Італії, Польщі, Канаді... Надруковані буклети, плакати, банери... Започаткована «Книга пошани» і «Чорнобильська поминальна книга», надається допомога вдовам. А ікону «Чорнобильський Спас» з Вінниччини називають найсумнішою іконою.

Ця дружна і сильна громадська організація доклала багато зусиль, щоб у Вінниці з’явилась площа Героїв Чорнобиля і вулиця імені сержанта-пожежника Миколи Ващука, Героя України.

Героїзм і самопожертва чорнобильців не забуті! Сьогодні на захист України стали їхні сини, доньки, онуки. На полі бою вони відважно здобувають перемогу, як і колись чорнобильці біля зруйнованого ядерного реактора.

Ірина ЗОНОВА