“За період повномасштабного вторгнення 85 підприємств промисловості й інших секторів бізнесу поставили сонячні генерації на загальну потужність понад 17,5 Мегават. Для порівняння місто споживає в піку близько 190-200 МгВТ на годину. Завдяки тому, що бізнес частково заміщає ту електроенергію, яку він споживає з мережі на сонячну, він може економити на своїх витратах. Такий відсоток заміщення може складати у весняний і літній час період від 20-30% до 50%, — розповів Максим Мартьянов.
Маючи цю економію, такі підприємства можуть бути більш прибутковими, вони можуть ті кошти, які вони, зекономили на електричній енергії, направляти на фонд оплати праці, на модернізацію власних виробництв, можуть бути більш ефективними, сплачувати більше податків до бюджету”.

З квітня 2023 року, за словами чиновника, з бюджету громади виплачують компенсації за встановлення сонячних станцій. Наразі їх отримало 31 підприємство.

“Цей порядок передбачає, що до 30% від сплачених податків за минулий період, бізнес може компенсувати, але не більше ніж мільйон гривень, або не більше двох мільйонів гривень, якщо поряд з панелями він ставить і накопичувач електричної енергії. Загальна сума компенсації, яка була виплачена з міського бюджету, склала 14 мільйонів гривень, сукупно ці підприємства поставили понад 3,3 мегават сонячної енергії”, — сказав Максим Мартьянов.

Використання сонячної енергії на виробництві впливає на енергетичну безпеку не тільки міста, а й всієї області. Про це розповів комерційний директор "Вінницяобленерго” Олексій Тарарака. Чим менше беруть підприємства електроенергії із загальноміської мережі, тим менше навантаження, коли виникає дефіцит по всій системі України.

"Те, що наразі вводяться по території Вінницької області графіки обмеження попотужності для юридичних споживачів, каже про те, що електричної енергії не вистачає для потреб області. Тому введення альтернативної енергії, таке як сонце , або щось інше, дає запоруку компенсувати цей баланс. Зарз нам надали темп обмеження 25Мвт в годину", — сказав Олексій Тарарака.
АТ "Вінницяобленерго"

За його словами, станом на кінець 2024 року на Вінниччині ввели в експлуатацію 110 сонячних станцій.

"На сьогодні в нас юридичних споживачів близько 120 потужністю 300 Мегават. Близько двох тисяч – побутових споживачів, які використовують альтернативну електроенергетику, зелений тариф. У "Вінницяобленерго" зареєстровано 12 підприємств, які продають надлишки виробленої електроенергії альтернативним способом, на підході ще 35 загальною потужністю 4 Мвт.
За підсумками минулого року в загальному енергобалансі Вінниччини альтернативна електроенергія становила 18%, 12% з яких — сонячна.

"Специфіка сонячної електроенергії в тому, що активний сезон влітку. І потужність станцій в літній період досягає 30%. На майбутні 5 років ми очікуємо збільшення на 1,5 % сонячної генерації виробленої на території області. А до 2035 року — 2,5 % буде приросту", — сказав Олексій Тарарака.