Олена Пчілка стала першою жінкою академіком, першою жінкою націоналісткою. А ще відома як модниця і феміністка.
Вона вперше запровадила вишиванку у святковому одязі і все життя вела боротьбу за українську мову.
Мало хто знає, що Олена Пчілка – це творчий псевдонім Ольги Петрівни Косач, аристократики з міста Гадяч, що на Полтавщині, рідної сестри славетного професора Михайла Драгоманова і дружини впливового юриста, статського радника Петра Косача, мами шістьох дітей, серед яких Леся була аж п’ятою за рахунком.
Ольга Косач написала чимало творів. Але після її смерті вони майже не видавались. І ось вперше зʼявилось у світ прекрасне видання із 12 томів творчості Олени Пчілки.
Книги вийшли у видавництві «Бук-Друк».
У Волинському національному університеті імені Лесі Українки представили повне зібрання творів Ольги Косач (Олени Пчілки).
Подія відбулася 3 березня, у головному корпусі ВНУ. Її присвятили 175-річчю від дня народження письменниці.
Понад 80% матеріалу в 12-томнику — це твори, які або ніколи не друкувалися, або друкувалися один чи два рази за життя авторки.
Унікальну спадщину збирали у бібліотеках, архівах, музеях України та за її межами. Наукові й архівні установи Болгарії, Чеської Республіки частину матеріалів дали безплатно з огляду на те, що в Україні триває війна.
У 12-томнику зібрали великий літературний доробок поезії, прози, драматургії, літературної критики, публіцистики, фольклористики, етнографії, художніх перекладів, а також мемуаристики й епістолярію.
Щодо Вінниччини, то Олена Пчілка, ховаючись від переслідувань у 1920 році переїхала до Могилева – Подільського. Прожила тут 4 роки. Вперше побувала тут ще у 80 – ті.
Повертаймо з небуття своїх класиків. Хто не знає свого минулого не заслуговує на майбутнє.
Тетяна Квасюк