Розпочинається фронтальна перевірка інших лікарень щодо їхньої діяльності.

Скандал із лікуванням серця ветерану у Вінниці набув розголосу на рівні країни.

Читачі вказують на систематичні порушення у медзакладах інших лікарень Вінницької, Хмельницької та інших областей і вимагання коштів за безкоштовне лікування та медпрепарати, на ігнорування рішення МОЗу щодо повного фінансового забезпечення своїх проголошених програм. Крім того, вказують, що видані липові «інвалідності» досі не перевірені.

Такі наслідки скандалу через лікування у нещодавно введеному в експлуатацію кардіоцентрі ветерана та вимагання 80000 за ліки та хірургічне втручання. Ці факти оприлюднив очевидець — голова департаменту ветеранської політики Вінницької ОВА Андрій Грачов.

Нагадуємо, що 18 березня Андрій Грачов публічно звинуватив адміністрацію кардіоцентру в тому, що родину ветерана змушують купувати ліки та медичні засоби, необхідні для операції. У закладі їм видали список та вказали аптеку, де саме варто все придбати.

Ось як Грачов прокоментував ситуацію, що склалась з його побратимом:

— Від того, що відбувається у м. Вінниці, а саме у Вінницькому новому кардіологічному центрі, можна тільки …банутись.

Мої особисті вимоги:

— Негайне звільнення керівника кардіологічного центру. Я вимагаю втрутитись Міністерство охорони здоров’я, негайної реакції Мінветеранів.

Ветерана кладуть на операцію, за показами якої він потребує подвійного шунтування. Але ставлять тільки один шунт. А за другий треба платити… Тож операцію зупиняють і дають 7 днів на пошук коштів.

… Мій мозок реально відмовляється висловлюватись нормативною лексикою.

Андрій Грачов публічно звинуватив адміністрацію кардіоцентру у корупції

Мабуть, є необхідність зібратись ветеранською спільнотою під кардіоцентром. Бо всі обі­цянки, які мені давали місцева влада та ке­рівник центру, обнулені. Повна безкарність і нахабність.

Це емоційне звернення викликало багато таких же емоційних відгуків.

— Як можна «гратися» з людським життям, якщо людина потребує операції? — Наталя Щастя.

— У голові не вкладається! — Марина Скірська.

— Так, за державною програмою тільки 1 шунт можна поставити, а інший за гроші. Це так усюди. Але є «але», і не для всіх, а обраних. Коли у 2020 чи 2021 році на нараді казав це прибрати хоча б для ветеранів, то проігнорували звернення і звіль­нили за те, що ставлю незручні запитання, — Володимир Глизнер.

— Аортокоронарне шунтування (АКШ) входить до Програми медичних гарантій (ПМГ) в Україні та фінансується Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Це означає, що пацієнти можуть отримати цю операцію безоплатно в закладах охорони здоров’я, які мають відповідний договір із НСЗУ, — Руслан Приходько, представник Міністерства ветеранської по­літики.

Вже через декілька днів МОЗ, провівши перевірку, виступило із вимогою звіль­нення керівництва Вінницького кардіоцентру. Цього разу з відповідною заявою звернувся міністр Ляшко.

«Невідкладно створив комісію та спільно з НСЗУ та правоохоронцями розпочали перевірку цих фактів і діяльності кардіоцентру загалом. Маємо результати. Попередньо встановлено, що у лікарні систематично виникають проблеми із забезпеченням пацієнтів безоплатними ліками та медичними виробами, що передбачені стандартами лікування, хоча вони фактично є в наявності. Також виявлено розбіжності між кількістю медичних виробів, які використовувались для лікування пацієнтів та були на обліку в медзакладі, та даними, внесеними в електронну систему охорони здоров’я про проведені операції. Це може свідчити про системне використання необлікованих медичних виробів або навіть фальсифікацію інформації щодо медичних втручань», — зазначив Ляшко.

Ще у січні міністр Ляшко приїздив на урочисте відкриття нового корпусу кардіоцентру у Вінниці, який будували кілька років за кошти України та Світового банку. І ось через кілька місяців такий скандал

Міністр звернувся до власника Вінницького кардіоцентру — Вінницької міської ради — аби невідкладно були вжиті заходи для унеможливлення подібних зловживань. Від міської влади вимагають ухвалити необхідні управлінські та кадрові рішення щодо керівництва кардіоцентру. У міністерстві обіцяють надати всі зібрані матеріали представникам власника лікарні та правоохоронним органам.

«Медзаклади, законтрактовані Національною службою здоров’я України у межах програми медичних гарантій, повинні надавати пацієнтам ліки й медичні послуги, необхідні для лікування, безоплатно. Вимагати від пацієнтів самостійно купувати медикаменти чи оплачувати медичні втручання, які мають надаватися безоплатно, — незаконно і неприпустимо. Нині тут створені всі умови для того, аби пацієнти безоплатно отримували висококваліфіковану медичну допомогу. І вона має надаватись. Всім, хто думає інакше, не місце в українській медичній системі», — додав міністр.

Нагадаємо, у січні Віктор Ляшко приїздив на відкриття нового корпусу кар­діоцентру у Вінниці, який будували кілька років за кошти України та Світового банку. На зведення нового центру було передбачено фінансування у сумі близько 28,6 млн доларів США.

Вже у понеділок директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міськради Олександр Шиш оголосив про звільнення директора кардіоцентру Ігоря Данильчука та інших винних у виявлених порушеннях осіб. Крім того, анонсував фронтальну перевірку інших медзакладів громади. Невдовзі і департамент охорони здоров’я ОВА анонсував такі ж перевірки в області. Міністерство – по всій Україні.

Цей скандал набув широкого резонансу по всій Україні. Але думки людей, наших читачів, різні. Одні стверджують, що така система поборів – у більшості медзакладів України, де і аналізи, і МРТ за кошти пацієнта. І ліки вимагають для лікування купити, і аптеки свої лікарі та адміністрації відкрили. Та ще й обов’язкову плату за операцію у конверті пацієнт має заплатити.

Інші кажуть, що МОЗ лукавить, коли інформує, що лікарні забезпечені усім необхідним і мають робити усі хірургічні втручання та лікування, передбачені протоколом, безкоштовно. Навіть якщо і передбачені ліки, то вони найдешевші та неефективні. Тому доводиться все одно купувати якісніші замінники, щоб вилікуватись.

Ветеран В’ячеслав, який звернувся по «швидкій» до кардіоцентру, де отримав список для придбання ліків та інших процедур на 80 тисяч

Так чи інакше, але ситуація із ветераном показала, наскільки наша медична система недоконала і скільки в ній існує корупції, фальші, брехні та лазівок, щоб обдурити народ.

Тетяна Квасюк

Від редакції. Якщо з вас вимагають кошти, телефонуйте на «гарячу лінію» НСЗУ 16-77 або Міністерства охорони здоров’я — 0 800 505201 чи спо­віщайте на «гарячу лінію» «33-го» gazeta@33kanal.com