Припинення вогню небезпечне для Путіна. Війна стала основою російської економіки та суспільства, а мир може спричинити колапс усієї системи.
Про це у свої статті для Foreign Policy пише доцент Центру тоталітарних досліджень Інституту Пілецького Ян Гарнер.
Він нагадує, що навіть президент США Дональд Трамп, не надто відомий як критик Росії, засвідчив розчарування тим, що Путін зволікає з припиненням вогню в Україні.
Незважаючи на деякі нещодавні досягнення на місцях – зокрема, у витісненні українців із власної курської області Росії – шанси на вирішальну військову перемогу РФ залишаються вкрай малими. … Але Путін не гальмує війну. Він також не запропонував жодних поступок, які б навіть натякали на можливість мирного врегулювання без капітуляції України, – зазначає експерт.
За його словами, зупинити війну може здатися простою проблемою для виснаженої Росії, але довгострокова мілітаризація країни продовжується швидкими темпами.
Путін може вірити, що, зволікаючи, він зможе витягнути ще більше поступок від Трампа, який, здається, дедалі більше бажає укласти будь-яку угоду з Росією взагалі – навіть якщо це означатиме змусити Україну розвалитися. Путін може сподіватися, що Вашингтон подарує йому те, чого йому не вдалося досягти на полі бою
Водночас, на його переконання, Путін, бажаючи передусім зберегти власну безпеку, може вважати, що ризики припинення війни є більшими, ніж ризики її продовження.
З одного боку, нинішній рівень військових зусиль є неприйнятним як з економічного, так і з демографічного погляду… З іншого боку, швидке припинення бойових дій пов’язане з явною економічною та соціальною небезпекою. Витягування килима з-під конфлікту – і припинення величезного стимулювання витрат, яке принесла війна – також може покласти край соціальній стабільності, на якій Путін побудував своє 25-річне правління, – пише автор.
Він додає, що якщо Кремль хоче уникнути економічного колапсу, йому доведеться продовжувати витрати на поточному рівні ще довго після закінчення війни.
“Поки біль від продовження війни не стане більшим – можливо, через реальний економічний тиск ззовні, як-от суворі санкції проти нафтової промисловості, або загроза того, що Київ може фактично виграти взагалі – путін може відкладати будь-яке рішення зупинити, призупинити чи іншим чином припинити бойові дії”, – резюмує Гарнер.
До речі, генеральний директор російського фонду прямих інвестицій і спеціальний представник президента РФ з інвестиційно-економічного співробітництва із зарубіжними країнами Кирило Дмитрієв повідомив, що провів у Вашингтоні зустрічі з ключовими членами адміністрації США. він, зокрема, заявив, що досягнуто значного прогресу щодо домовленості про припинення вогню в Україні.