На фото: Мітинг учнів та батьків у ліцеї с. Вінницькі Хутори викликав резонанс серед педколективів

Витяг з рішення педагогічної ради Ліцею с. Уладівка:

– Педагогічна рада констатує факт критично низького рівня соціально-економічного та правового статусу педагогічних працівників в Україні. Це знаходить прояв в одному з найнижчих рівнів заробітної плати, відсутності соціальних гарантій і пільг, у небажанні випускників педуніверситетів поповнювати лави педагогів, у все зростаючій кількості педагогічних вакансій в закладах освіти, у старінні педагогічних колективів тощо.

Вкрай загрозливою є правова незахищеність педпрацівників, що проявляється у приниженні, дискримінації та навіть побитті учителів батьками та учнями.

Пропуски занять без поважних причин, спізнення, хамство, грубощі, ненормативна лексика уже давно стали нормою шкільного життя. Існуюча система виховного впливу школи на ці прояви роблять педагогів безпорадними у боротьбі з ними.

Педагогічна рада фіксує також стійке падіння вмотивованості дітей до здобуття освіти, що проявляється в різкому зниженні успішності та поведінки.

Для радикального виправлення ситуації в освіті педагогічна рада вважає за необхідне вжиття наступних заходів законодавчою та виконавчою гілками влади:

1. Радикально переглянути в бік збільшення рівень заробітної плати педагогічних працівників та викладачів закладів вищої освіти.

2. Переглянути та внести зміни і доповнення в Закон України «Про повну загальну середню освіту», зокрема:

- ліквідувати диспаритет між правами та обов’язками здобувачів освіти (ст. 53),

- доповнити Закон статтею про відповідальність здобувачів освіти за невиконання обов’язків здобувачами освіти,

- доповнити Закон статтею про відповідальність батьків за невиконання своїх обов’язків, де передбачити можливість спрощеного притягнення їх до адміністративної, економічної та фінансової відповідальності.

3. Провести протягом 2025 року суспільну дискусію щодо доцільності збереження в Конституції України (ст. 53) норми про обов’язковість повної загальної середньої освіти.

4. Ввести в освітянські нормативно-правові акти положення про те, що здобувач освіти з початковим рівнем компетентностей з трьох і більше предметів (галузей) документ про освіту загального зразка не отримує.

5. Повернути в освітянське середовище поняття «невстигаючий». Початковий рівень знань (компетенцій) мусить мати негативну оцінку та негативний статус.

6. Запровадити норму, згідно з якою до академічного Ліцею (10 клас) приймати лише осіб з високим, достатнім та більше 50% оцінок середнього рівня.

7. Ввести до правил прийому до закладів вищої освіти норму про обов’язковий поріг не менше 130 балів ЗНО/НМТ на будь-яку форму навчання вт.ч. і контрактну.

8. Запровадити за зразком законодавчих норм країн Європи, більш жорстку систему контролю за відвідуванням закладу освіти та жорстку систему відповідальності за спізнення та псування шкільного майна.

9. Передбачити найжорсткішу систему відповідальності здобувачів освіти та їх батьків за:

- зневажливе, хамське ставлення до педагогічних працівників,

- за вживання ненормативної лексики,

- за образи, брутальні лайки, застосування фізичної сили до працівників закладу освіти та інших здобувачів освіти.

10. Повернути в шкільне життя систему учнівського самообслуговування, зокрема чергування, прибирання класних кімнат, кабінетів, шкільного подвір’я.

11. Облаштувати всі заклади освіти системами відеоспостереження.

12. На законодавчому рівні обмежити допуск до закладів освіти сторонніх осіб в т.ч. батьків.

13. Повернути, як обов’язковий елемент освіти обов’язкові нормативи із фізичної культури, запровадивши на рівні екзамену залік із фізичної культури в 9 та 11 класах.

14. Запровадити посаду умовного чергового вихователя у гімназіях та ліцеях за контролем поведінки дітей в позаурочний та позакласний час.

15. Повернути в шкільне життя інститут щомісячного та щоквартального умовного «Правового всеобуча» із залученням до нього працівників суду, прокуратури, національної поліції, служби у справах дітей, ТЦК СП тощо.

Директор
Уладівського ліцею
Олександр Масний