Минулого тижня запрацював новий, довгоочікуваний функціонал державної програми «єВідновлення», який дає змогу українцям отримувати компенсації на відбудову знищеного житла на тій самій ділянці землі, де воно колись і розташовувалося. Це, пояснюють у партії «Слуга Народу», було давно передбачено законодавством, однак його реалізація затягнулася через певні технічні нюанси, які державі вдалося виправити. Тому перші
600 родин уже мали змогу отримати кошти.
Як отримати таку компенсацію
Крок 1 — подати заявку через мобільний застосунок «Дія» або у ЦНАПі. Крок 2 — зареєструвати повідомлення про початок будівельних робіт. Це можна зробити також через «Дію». Крок 3 — скасувати право власності на знищене житло. Крок 4 — отримати кошти у два етапи: спочатку половину, а після звіту — ще стільки ж. Гроші можна витратити на будматеріали, будівельні роботи та розробку документації, розповідають у політичній силі.
Новий початок у новій оселі
Починаючи з 2023 року, відколи запрацювало «єВідновлення», держава вже виплатила українцям за пошкоджене та знищене житло понад 17 млрд грн, а це дало змогу більш ніж 90 тис. українських родин відновити помешкання за допомогою програми.
Цього ж року, інформують у партії «Слуга Народу», держава спрямовує на «єВідновлення» 19 млрд грн. У політсилі акцентують, що більшість цих коштів — 15 млрд із 19-ти — направляють насамперед для компенсацій переселенцям, які офіційно мають статус ВПО та в яких повністю зруйноване житло, і воно було єдиним для проживання. Ця підтримка загалом стосуватиметься щонайменше 10 тис. українських сімей, із яких понад 5 тис. сімей уже отримали кошти.
Вдосконалення іпотеки
У партії «Слуга Народу» також нагадують про ще один дієвий інструмент для розв’язання житлового питання. Це — державна програма доступної іпотеки «єОселя», яку можна використовувати разом із «єВідновленням».
Партія «Слуга Народу» продовжує добиватися розширення «єВідновлення» для тих українських переселенців, чиє зруйноване або пошкоджене житло залишилося на окупованих територіях. Механізм уже напрацьований, — очільниця політсили Олена Шуляк.
Зараз команда партійців «Слуги Народу» продовжує наголошувати на збільшенні доступності «єОселі». Не так давно переселенці отримали змогу брати в іпотеку житло віком до 10 років, а не до 3-х, як це було раніше. Це зміна, на якій особисто неодноразово наполягала голова партії «Слуга Народу», нардеп Олена Шуляк та яка дасть змогу придбати відносно недорогу нерухомість на вторинному ринку в регіонах, у тих містах і селищах, де нове житло не зводили давно. Але в політсилі вважають, що й цього недостатньо, саме тому партія продовжує виступати й за зменшення початкового внеску з 20% до 15% та зниження іпотечної ставки з 7% до 3%, насамперед для ветеранів.
Уже понад 15 тис. українців отримали від держави таку пільгову іпотеку за весь час роботи програми, а це більш ніж 23,5 млрд грн. Цього ж року на «єОселю» держава спрямовує щонайменше 20 млрд грн.
Олена Шуляк, голова партії «Слуга Народу», нардеп:
Будинок можна зруйнувати, але не можна зруйнувати відчуття дому. Багато людей чекали на цей новий функціонал «єВідновлення» — і ось він став реальністю. Компонент «єВідновлення», який дає змогу відбудувати будинок на власній земельній ділянці, нарешті відкритий.
Формуючи законодавчу основу програми у відповідному Законі 3410-IX, ми передбачили таку можливість, бо розуміли: багато українців захочуть відродити власний дім саме там, де він був. Для українців почуття рідної землі й дому — це не просто слова. Це історія поколінь, пам’ять, місце сили, яке визначає нас. Саме тому багато людей чекали саме цього рішення — можливості не просто отримати сертифікат на купівлю житла, а повернутися туди, де пройшло їхнє життя. Але справедливість має бути однаковою для всіх. Тому наступний крок — компенсація для українських переселенців, чиє житло знищене на тимчасово окупованих територіях. І ми з партією «Слуга Народу» працюємо над тим, щоб це право було реалізоване якомога швидше.
Ілля СМІРНОВ, політичний аналітик
На фоне явно пророссийской и антиукраинской политики Трампа и полнейшей утраты Америкой доверия к себе всего Цивилизованного мира после очередного кидалова доверившейся ей Украины (Будапешт это всего лишь точка отсчета американской подлости и недобросовестности в отношении своих обязательств) может пора нашему президенту экстренно собрать Верхраду и выступить на ней с предложением о ВЫХОДЕ УКРАИНЫ ИЗ БУДАПЕШТСКОГО ДОГОВОРА (МЕМОРАНДУМА)? Ввиду невыполнения т.н. “гарантами” взятых на себя обязательств по защите независимости и территориальной целостности Украины в обмен на ее отказ от своего ракетно-ядерного оружия. С тем, чтобы немедленно после официального разрыва Украиной этого договора, начать производство своего собственного ЯО. Плюс средств его доставки… Помимо прочего это будет завуалированным давлением на “гарантов” (и прежде всего США) радикально решать вопрос с как можно более быстрым включением Украины в НАТО (да, именно как альтернативы производству собственного ЯО самозащиты). Украина ничем не хуже таких стран, как Израиль, Индия, Пакистан и даже Сев.Корея.И если мировое сообщество смирилось с изменением ядерного статуса этих стран, то с ВОССТАНОВЛЕНИЕМ этого статуса Украиной тем более смирится.