Держава не виділятиме коштів на оплату праці педагогів у школах, де менше 45 учнів

Починаючи з 1 вересня 2025 року, держава не виділятиме коштів на оплату праці педагогів у школах, де кількість учнів становить менше ніж 45 осіб (Постанова № 245,). Виняток зробили лише для початкових шкіл, які продовжать отримувати кошти незалежно від кількості дітей.

Згідно з дослідженням освітнього порталу Education.ua, щонайменше 403 малокомплектні школи можуть бути закриті або реорганізовані, з них 22 – у Вінницькій області.

«Згідно з даними Міністерства освіти і науки України, вартість навчання одного учня в селі значно перевищує витрати на міського школяра. У середньому ця цифра становить 30,4 тисячі гривень на рік, тоді як у місті — 24,4 тисячі. У деяких селах цей показник сягає понад 51 тисячу гривень.

МОН вважає такі витрати невиправданими, оскільки за підсумками національного мультипредметного тесту, який відображає рівень підготовки випускників до вступу до університетів, результати навчання дітей із сільської місцевості нижчі за показники міських школярів», - зазначено в інформації.

«Варто розуміти, що школи закриває не Міністерство освіти і науки. Але воно створює умови, за яких це відбувається, шляхом зменшення фінансування. Рішення про закриття або реорганізацію кожної конкретної школи ухвалює місцева влада.

Далі більше. Згідно з вищезгаданою постановою, з 1 вересня 2026 року освітню субвенцію більше не отримуватимуть заклади, у яких навчається менше ніж 60 учнів», - повідомили на порталі Education.ua.

Для дослідження використано дані Інституту освітньої аналітики, Українського центру оцінювання якості освіти та дані обласних департаментів освіти, до яких представники Education.ua звернулися з офіційними запитами у березні 2025 року.