«Ревізор Гройсмана» – в.о. голови Державного агентства автомобільних доріг України 29-30 травня приїхав на Вінниччину, аби особисто перевірити якість та хід дорожніх ремонтних та будівельних робіт за кошти держбюджету України. Зокрема Славомір Новак до Дяківці в компанії губернатора Валерія Коровія та керівника обласної САД Ігоря Корольчука інспектував ремонт автомобільної дороги М-12 «Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка», яка входить про проекту Go Highway. Цікавор, що
цей транспортний коридор має поєднати українські порти Одеса та Миколаїі із польським містом Гданськом – рідним містом Славоміра Новака на Балтиці.
По території Вінниччині ця траса розтягнулась на 185 кілометрів і щодня тут проїжджає до 15 тисяч автомобілів.
Безпосередня ревізія якості нового дорожнього полотна відбулась на так званому Літинському посту Патрульної Поліції, де вже за тиждень закінчать будувати нове дорожнє полотно до кордону із сусідньою Хмельниччиною. Загалом траса Вінниця-Хмельницький має бути відремонтована до жовтня…
– Я не випадково приїхав у Вінницьку область, бо у вас одна із кращих команд в розумінні Служби автомобільних доріг, обласна влада та відповідальні підрядники. Скажу чесно, таких команд по Україні всього 2-3! А тому Вінниччина в плані темпу та якості робіт на сьогодні є регіоном-лідером та прикладом для інших, який ретельно готувався до сезону робіт, провів усі тендери та підготовчі процедури і стартував із ремонтом і будівництво ще 5 квітня!, – зазначив Славомір Новак. – А коридор Go Highway, як ви знаєте, має поєднати чорноморські порти із портами Балтійського моря. Не секрет, що це була моя пропозиція і Уряд Володимира Грйосмана її підтримав. Для реалізації проекту в 2018-му виділено рекордні 4 мільярди гривень на цей транскоридор. Із них 1,2 мільярди на дороги в межах Вінницької області. Ми з вашими управлінцями вже обговорили плани на 2019-й і визначили найболючіші місця дорожньої мережі, які треба обовְ’язково зробити в наступному році. Тут є потреба в 2,6 мільярди гривень, про які ми будемо говорити із прем’єром на засіданні Кабміну… Поки що я задоволений тим, як тривають роботи. А 30-го травня ми із головою ОДА маємо проїхатись по трасі М-21 на Могилів-Подільський, оглянути міст в Бронниці та найгірші 4 кілометри бездоріжжя за Гайсином. Також сьогодні ми говорили про об’їзну навколо Немирова, яку потрібно зробити фактично заново…
– Пан Новак, яка гарантія на ці «Дороги Гройсмана»? Скільки вони прослужать?
– Раніше в Україні договори на виконані роботи та гарантії підписувались на рік – три… Скажу відверто – це було ненормально! Тому нині відбір підрядних організацій жорсткий та принциповий і обов’язковий гарантійний термін на середній ремонт – це 5 років, на капітальний ремонт – 10 років. Як у Європі! Я особисто перевірив якість робіт сьогодні і хочу вас запевнити, що при жорсткому ваговому контролі ці дороги служитимуть ще довше.
– Ви плануєте платні дороги?
– Поки що ні… Бо це неправильно брати плату за державні дороги зі всіх водіїв, які й так сплачують акциз при купівлі палива для авто. Водночас, я пропоную ввести плату за проїзд для всіх фур, які на цих дорогах зароблять гроші та часто їдуть із зайвою вагою.
Щодо платної дороги, то вона має бути 100% концесійною і перший такий відрізок в 72 км ми плануємо від кордону із Польщею до Львову…
– А хто буде ремонтувати місцеві дороги?
– Ми передали їх в жахливому стані, але в прекрасні руки вінничан! Тому я дякую голові Вінницької ОДА за плідну співпрацю та ефективну організацію процесу ремонту… Бо головна увага уряду приділена міжнародним трасах по Україні, а дороги місцевого значення ремонтуються тепер за кошти обласного бюджету. Тому ми з 1 січня маємо дорожню децентралізацію – розділили кошти, дороги і відповідальність… Але якість всіх ремонтів має бути по європейських стандартах.
В свою чергу голова Вінницької ОДА заявив, що область планує використати на ремонти місцевих доріг 630 мільйонів із Спецфонду:
– 10% від цієї суми, яка надійшла від дорожнього збору, ми дамо на комунальні дороги. Решту буде розподіляти окремий департамент, бо ми взяли на себе 7,5 тисяч кілометрів ще вчора державних доріг. Хаосу не буде! Буде чітка і планова робота, – запевнив головного «дорожника» України Славоміра Новака керівник Вінницької ОДА Валерій Коровій. – Поки що більшість робіт згідно угоди виконує Служба автомобільних доріг області… Намагаємось забезпечити перш за все проїзд між районами, до лікарень, навчальних закладів та соціальних установ. На 2019-й будемо коригувати плани, бо згідно попередніх цифр на місцеві дороги Вінниччина буде мати близько 1 мільярда гривень. Якщо порівняти із попередніми роки, коли взагалі не було на це коштів, то це колосальні суми і плани… Тому я гарантую по 2-3 нових дороги в кожному районі під контролем громадськості та ЗМІ, щоб люди знали де можна безпечно їхати і цінувати комфорт за кошти громади.
– Коли буде готова траса на Хмельницький?
– Ми з Ігорем Корольчуком та підрядниками відповідаємо за ремонт на території області і сьогодні ви маєте змогу бачити масштаб та якість будівництва. Якщо ви будете їхати по сусідній Хмельницькій області, то там до таких обֹ’ємів ще далеко… Бо ми готувались із проектами і тендерами ще із 2017-го. А в січні під головуванням прем’єр-міністра Володимира Гройсмана було 2 наради по ремонту трас
М-12 і М-21, в тому числі й по території Вінниччини. Так само було забезпечено роботу Стрижавського кар‘єру взимку, який продукує щебінь для виконання асфальтобетонних робіт.
Йшла ретельна підготовка до вчасного проведення тендерів, щоб вже із квітня можна було почати ремонти… Тому область підійшла в оптимальній формі до початку сезону активних робіт, а участь підрядників із інших регіонів створило конкурентне середовище та знизило ціни на квадратний метр доріг в регіоні. І вже із жовтня від Вінниці до Хмельницького водії та пасажири відчують абсолютно нову якість дорожнього покриття…
– Коли руки дійдуть до бездоріжжя між Гайсином і Уманню?
– Проекти готуються, асфальтні заводи будуються і більшість капітальних робіт згідно фінансування заплановані в цьому напрямку на 2019-й. Цього року ми маємо підтримати цю дорогу, щоб можна було пережити поточний сезон – літо, осінь та зиму. Загалом на будівництво якісної дороги із Вінниці до кордону із Черкаською областю передбачено 2,6 мільярди гривень і я б хотів розпочати роботи вже тепер. Але питання в грошах і якщо на трасі на Хмельницький будуть зекономлені певні фінансові ресурси, то я буду просити пана Новака передати їх на «страшні кілометри» за Гайсином! 30-го травня я повезу керівника
Держагентства автодоріг України на цю ділянку траси Вінниця-Умань, щоб ми могли реально оцінити масштаб руйнування цієї дороги та обсяги майбутніх робіт… Так само із паном Новаком ми перевіримо стан траси М-21 в нашій області на Могилів-Подільський, де по митному експерименту минулого року було розпочато ремонти окремих ділянок. І я хочу відверто сказати, що на сьогодні дуже важко даються плани надходжень по митниці та тільки на липень-серпень місяць очікуються понадпланові надходження для продовження ремонту цієї траси.
Нагадаємо, що в 2017-му було фактично побудовано заново 31 кілометр М-12 «Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка» за 441,6 мільйонів гривень. Цього року заплановано зробити 53,4 кілометри цієї траси.
Нині на вінницькій ділянці дороги М-12 після бетонування – регенерації несучої частини полотна покладено 10-сантиметровий шар асфальтобетону і проведено експертизи на якість фахівцями САД. За тиждень-два за Літином буде укладено вирівнюючий та верхній шари щебенево-мастичного асфальтобетону, загальна товщина якого складе 18 сантиметрів. В населених пунктах Вінниччини, де тривають дорожні ремонти на державні кошти, паралельно монтують освітлення, тротуари, розмітку та нові зупинки для громадського транспорту.