– На презентацію 1750-ти сторінок про історію Борівки приїхали Генконсул Республіки Польща у Вінниці, Анджей та Войцех – праправнуки пана Емерика Маньковського із Варшави, та «американець із Жмеринки» – письменник і морський піхотинець Волтер Уорр Скотт, — зазначив автор рекорду, уродженець Борівки Вадим Вітковський.
До речі, диплом про фіксацію рекорду по-борівськи привіз до сільського клубу уповноважений представник Книги рекордів України — народний художник Володимир Козюк.
– Це серйозне досягнення для нашого Поділля та всієї України! – звернувся до борівчан і гостей свята зі сцени клубу Володимир Козюк. – Бо вперше на Вінниччині встановлено історичний та книжковий рекорд України в категорії «Видавництво. Історія». І важко уявити, скільки в цих 4-х томах роботи, спогадів та історичних документів зі світлинами, які збирались групою ентузіастів та патріотів рідного села.
Також під час фіксації рекорду України Вінниччина дізналась унікальну історію «підпільного візиту» в Борівку ще за часів Союзу і КГБ Анджея Маньковського, який пішки йшов до садиби колишнього власника сільських заводів пана Емерика Маньковського:
– Сьогодні Анджею та Войцеху ми вручили запашний коровай із Борівки, вишиті рушники і смачні подільські черешні. А колись Анджея в Борівці заарештувало КДБ, коли він без дозволу спецслужб як турист через Вапнярку і пішки із Томашполя прийшов «за совєтів» у рідне село свого прапрадіда, — розповів Вадим Вітковський. – У це важко повірити. Але такі тоді були часи… Нині Польща в Євросоюзі, а Україна досі виборює життями і кров’ю своїх воїнів незалежність на Сході… І якщо хтось забув чи хоче очорнити нашу спільну історію, то посварити поляків та українців їм не вдасться!
Під час свята під борівським будинком культури, що був збудований ще в 1905 році Емериком Маньковським і дивом уцілів після 1917-го року, грав подільських мелодій місцевий оркестр і всіх частували сільськими «авторськими» пиріжками та подільськими наїдками.
Також Борівка в цей день почула і побачила виступ подружжя артистів Остапчуків — заслуженої артистки Лідії та її чоловіка Сашка разом із кумою — заслуженою артисткою України Галиною Король.
А в районних Чернівцях у цей день було відкрито меморіальну дошку «польському українцю» — пану Маньковському — роботи відомого скульптора Миколи Крижанівського… Бо пан Емерик помер рівно сто років тому, 1 червня 1918 року. Йому було 92. У районному центрі, в селищі Чернівці, досі збереглася усипальниця родини Маньковського, і саме тут спочиває «польський українець» із Борівки…