В нормі вона прозора і вільно пропускає світло до сітківки. Коли ж з`являються помутніння, доступ світла перекривається і зір може порушитись – від незначних змін до сліпоти.

Катаракта може зустрічатись в будь-якому віці, є вроджені і набуті форми.

У деяких випадках катаракта може розвиватись при травмах ока, при запальних процесах, при дії ультрафіолетового випромінювання, а також на фоні цукрового діабету, при отруєнні нітрофарбниками, талієм, нафталіном.

Найбільш поширена вікова форма катаракти. Вона пов’язана з склеротичними обмінними порушеннями у людей частіше похилого віку.

Цей вид хвороби ока – наслідок природного старіння організму. Початкові помутніння спочатку можуть бути непомітними, подальше прогресування катаракти сприймається як мушки, павутиння, хмари, двоїння предметів, водяна завіса. Інколи розвиток катаракти може супроводжуватись покращенням зору на близькій відстані — хворі починають читати без окулярів, чому завчасно радіють, бо насправді це все є ознаками росту катаракти. По мірі дозрівання зіниця ока біліє.

Вікова катаракта прогресує швидше при наявності первинних очних хвороб, що спровокували її розвиток. Може позначитися спадкова схильність. Іноді причиною появи катаракти в старості стають травми ока, механічні або хімічні. Великий ризик виникнення хвороби у діабетиків, а також у завзятих курців – тут катаракта зустрічається часто після 55 років.

Лікування катаракти на ранніх етапах захворювання не існує. За багаторічну практику і спостереження стало абсолютно зрозуміло, що краплі не працюють. Це лише марно витрачені кошти.

Кардинально вирішує проблему відновлення зору ультразвукова або лазерна факоемульсифікація. Така операція при катаракті полягає в руйнуванні, видаленні і заміні хворого кришталика штучною інтраокулярною (внутрішньоочною) лінзою. Проводиться втручання амбулаторно, під місцевою анестезією. При цьому стадія зрілості катаракти не має значення. При відсутності вираженої супутньої патології ока зір відновлюється.

Для профілактики катаракти важливо дотримуватись здорового способу життя, збалансованого харчування, збагаченого антиоксидантами, і користуватись якісними окулярами з ультрафіолетовими фільтрами. Своєчасна діагностика надасть можливість попередити ускладнення, призначити необхідне лікування, зорієнтувати в плані прогнозу.

Ми маємо чудовий досвід у лікуванні пацієнтів з катарактою. Подбайте про здоров’я своїх очей! Запишіться на консультацію до фахівця вже сьогодні! м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 53, тел. (097)369 71 05.

Наказ МОЗ № 948 від 17.08.2017

Малачкова Наталя Валентинівна – завідуюча кафедрою очних хвороб Вінницького національного медичного університету, кандидат мед. наук, лікар Центру Зору Оптимал, тел. (067) 452 75 40.

Радьога Катерина Михайлівна – заступник головного лікаря з лікувальної роботи Центру Зору Оптимал, тел. (097)611 15 22.