Медовим ароматом квітучих лип зустрічав Тульчин гостей оперного фестивалю Operafest Tulchin-2018. Чудова тріада — краса природи плюс велич палацу Потоцьких, славетного подільського Версалю, а ще музика світових оперних шедеврів — мов магнітом, притягувала сюди людей зі всієї Вінницької області, із багатьох міст України і зарубіжжя. За даними місцевої статистики, 8-10 червня у Тульчині побувало близько 10 тисяч дорослих і дітей.
Саме для найменших глядачів вперше в програмі Operafest Tulchin-2018 була показана музична вистава “Коза-Дереза” за мотивами дитячої опери Миколи Лисенка. Композитор написав її рівно 130 років тому — у 1888-му, у ХІХ столітті. Це була перша у світі дитяча опера, костюми і танці для якої придумала Леся Українка. А зіграли у прем’єрі четверо дітей Лисенка, на той час дошкільнят, та діти Михайла Старицького. Дереза живесенька і понині, у ХХІ столітті! Треба було бачити, як, розкривши рота, малеча слідкувала за витівками Кози злодійки Дерези, яку нарешті переміг Рак-Неборак. Художній керівник проекту – заслужений діяч мистецтв України Олександр Свіньїн, а втілили його актори Вінницького академічного театру ляльок, митці хорового колективу та оркестру Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.
…Італійський композитор Леонкавалло в юності бачив, як актор мандрівного театру вбив під час вистави свою дружину і її коханця прямо на сцені. Це і стало сюжетом його опери “Паяци”. Ех, життя артиста! Коли знаменитий тенор Енріке Карузо співав арію “Ріді, паяччо” (“Смійся, паяц”), він не міг стриматись і плакав по-справжньому. ХНАТОБ — Харківський національний академічний театр опери і балету ім М. Лисенка — показав у Тульчині знамениту оперу “Паяци”, якій, починаючи з 1892-го року, аплодує весь світ. Вічну історію кохання, ревнощів, помсти харків’яни інтерпретували по-іншому, скоротивши і оновивши лібретто. Але головні музичні теми і повороти сюжету залишились незмінними. Вічна історія кохання, ревнощів, помсти… Найбільше оплесків припало, звичайно ж, на долю Каніо-Паяца у виконанні Олександра Золотаренка. Цікаво, що постановник нової версії опери Вікторія Рацюк, випускниця Національної музичної академії, вперше в Україні поєднала у своїй особі дві найважливіші функції — диригента і режисера.
Три години вистояти на ногах, слухаючи моцартівського “Дон Жуана”? У Тульчині це стало можливим, бо на показі супер-опери стільців, на жаль, всім не вистачило. Перед глядачами постала найвеличніша з коли-небудь написаних опер (прем’єра відбулась у 1787 році). Сучасна постановка “Дон Жуана” була створена австрійсько-італійсько-німецько-українською командою спеціально для Operafest Tulchin-2018. У ній Дон Жуан не просто красень-гультяй, який доводить до згуби жінок, а володар містичної стихійної сили, що бере у полон кожного. Але й він не витримує важкого потойбічного рукостискання Командора.На фестивалі OPERAFEST TULCHYN-2018 “Дон Жуан” прозвучав у виконанні міжнародного симфонічного оркестру INSO-Львів, чоловічої хорової капели «Дударик» та диригента Оксани Линів (Австрія). У ролі Дон Жуана виступив соліст Віденської опери Ігор Онищенко, випускник Національної музичної академії, молодий красивий чоловік з чудовим баритоном.
– А ви в житті теж Дон Жуан? Адже маєте для цього всі дані, – поцікавились у співака журналісти.
– Та ні, що ви, я вірний чоловік своєї дружини і сім’янин! – посміхнувся у відповідь пан Ігор.
Аплодисментами глядачі привітали творців 3-D Mapping Show на фасаді головного корпусу палацу Потоцьких, яке пройшло під девізом “Відроджуємо традиції”.
Оперний opera-air фестиваль Operafest Tulchin-2018 проходив за сприяння Валерія Коровія, голови Вінницької ОДА, і міністерства культури України.
– Такий ексклюзивний культурний продукт розвиває економіку малих територій, – сказав Валерій Коровій. – Ми наживо відкриваємо для себе оперні шедеври у грандіозному поєднанні музики, голосів, видовища та емоцій! Поринаємо у враження просто неба тут, у Тульчині!
І, безсумнівно, треба віддати належне авторам плідної ідеї, адже слухати оперу у палаці Потоцьких — це рідкісна насолода! Хай ще довгі роки живе Operafest Tulchin!
Кожну статтю про музичне (а тим більше оперне) дійство треба обов”язково викладати з відео, або аудіо файлами!!! Музику треба слухати , а оперу ще й дивитись…..!
чи знімали це дійство, ну хоч один канал? Дуже хотілось би подивитись.
скоріше це на любителя