Кращому асу серед льотчиків всіх країн-учасниць Другої Світової війни Івану Кожедубу днями виповнилося б 98 років. Він народився 8 червня 1920 року у селі Ображіївки Глухівського повіту Чернігівської губернії – зараз село в Шосткинському районі Сумської області. Вів повітряні бої над Вінницькою областю, зокрема над селом Осіївка Бершадського району. Також воював над Сумською, Дніпропетровською, Черкаською, Луганською, Кіровоградською, Полтавською та Харківською областями, вів бої в небі над Росією, Румунією, Латвією, Німеччиною.
Всього за час Великої Вітчизняної війни Іван Кожедуб збив 66 літаків. Але дослідники архівів стверджують, що перемог Кожедуба може бути набагато більше – збиті літаки противника він часто «списував» на молодих льотчиків, повідомляє polk.inter.ua. «Точний маневр, приголомшлива стрімкість атаки і удар з гранично короткої дистанції», – так Кожедуб визначав основу повітряного бою.
Літаком Іван Кожедуб володів віртуозно, міг керувати ним навіть із заплющеними очима. Всі його польоти були каскадом всіляких маневрів – розворотів і змійок, гірок і пікірування. Всім, кому доводилося літати з Кожедубом у парі, нелегко було втриматися в повітрі за своїм командиром.
Перші кроки в авіації зробив, займаючись в Шосткинському аероклубі. У 1941 році закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків, в якій почав службу на посаді інструктора.
Після початку війни разом з авіашколою був евакуйований в Середню Азію. 6 липня 1943 року під час 40-го бойового вильоту 23-річний пілот відкриває бойовий рахунок. У складі ескадрильї вступив в бій з 12 ворожими літаками і здобуває першу перемогу – збиває пікірувальник Ju-87. За три місяці війни Кожедуб здійснив 146 бойових вильотів і особисто збив 20 літаків супротивника, за що був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Друге звання Героя отримав в серпні 1944 року за 48 збитих машини противника і 256 вильотів. А до кінця війни майор Іван Кожедуб мав на своєму рахунку вже 62 знищених в повітрі противника, і отримав ще одну медаль «Золота зірка», ставши тричі Героєм Радянського Союзу.
Помер 8 серпня 1991 року. Бронзовий бюст героя встановлено в його рідному селі Ображіївка. Також ім’ям Івана Кожедуба названий парк в Сумах, а біля входу встановлено пам’ятник льотчику. Ім’я тричі Героя Радянського Союзу Івана Микитовича Кожедуба носить Харківський університет Повітряних Сил та Шосткинський хіміко-технологічний коледж. 8 травня 2010 р пам’ятник Кожедубу відкрито в Парку Слави в Києві.
Про ветеранів Великої Вітчизняної війни телеканал «Інтер» видав три томи фотоальбому «Люди Перемоги», в кожному – історії 100 фронтовиків. Серед героїв третьої книги п‘ятеро – з Вінницької області. Наймолодшому з них на момент початку війни виповнилось 15 років. Своїми спогадами про війну поділились Тимофій Васильєв (народився в селі Червоне Тиврського району, 96 років), Олександр Глушко (село Махаринці Козятинського району, 94 роки), Микола Чішкун (село Кашперівка Козятинського району, 93 роки), Юхим Осічнюк (село Михайлівка Вінницького району, 96 років) і Володимир Кузовенко (село Фронтовка Оратівського району, 92 роки). Унікальне видання «Люди Перемоги» можна придбати на сайті polk.inter.ua або замовити за безкоштовним телефоном 0 (800) 508 650.