Цього дня Верховна Рада ухвалила рішення про створення Антикорупційного суду, таким чином завершивши створення антикорупційної інфраструктури.
Звісно, повністю знищити таке явище як корупція неможливо, як і неможливо позбутись злочинності. Навіть за найбільш сприятливих соціальних і економічних умов життя кілька відсотків людей народжуються з нахилами до порушення закону. Так стверджують психологи. Але мінімізувати корупцію можна, усунувши підґрунтя для неї і забезпечивши карність для «хабарменів».
Зрештою, неможливо дуже швидко викорінити це явище, коли майже століття люди жили у суспільстві, в якому «не підмажеш – не поїдеш», і де зв’язки вирішували більше, аніж оксфордський диплом…
За проект закону про Антикорупційний суд проголосували рекордні 315 народних депутатів. Це конституційна більшість. Президент Порошенко особисто прибув до парламенту і переконував натиснути кнопку «за».
Гарант Конституції не міг допустити, щоб його законопроект містив сумнівні норми, котрі дозволили б корупціонерам звернутися до Конституційного суду та зупинити дію закону. А ризик був дуже великий. Тому й розгорнулись палкі суперечки навколо повноважень іноземних експертів щодо відбору суддів. Зрештою, усе узгодили і законопроект схвалили. Венеціанська комісія одразу ж привітала Україну з цією визначною подією. Там заявили, що «задоволені та щасливі».
«Я хотів би привітати членів Верховної Ради з сьогоднішнім голосуванням і дякую всім, хто сприяє прийняттю закону. Це важливий крок вперед для України та для Європи, передусім для громадян України, які занадто довго страждали від зла корупції. Сьогоднішнє голосування показує, що Україна налаштована продовжувати шлях реформ та європейської інтеграції», — сказано у заяві президента комісії Джанні Букіккіо.
Та й Президент Петро Порошенко заявив, що «ми приймаємо цей закон не для Міжнародного валютного фонду, не для США і Європи, а для України». Варто зазначити, що за Антикорупційний суд проголосовано саме в день 4-ї річниці президентства Порошенка.
Також важливо, що право звертатись до Антикорупційного суду матимуть правоохоронці з різних відомств, а не лише з новостворених НАБУ чи САП. Передусім це стосується Генеральної прокуратури, яка за останній час демонструє суттєві успіхи у боротьбі з корупцією. Так, за 2017 рік ГПУ, не чекаючи на створення цього спеціалізованого суду, домоглась засудження майже 1700 (!) корупціонерів по всій країні. Нехай кожен з них окремо не є «великою рибою», але якщо з’єднати усі ці кейси докупи, то вийде «величезна корупційна рибина», яка отримала вирок у суді і несе покарання.
Згідно з законом, якщо посадовець накрав на 800 тисяч гривень – він клієнт Антикорупційного суду.
Цікаво було спостерігати за поведінкою опозиції. Не голосували за законопроект фракції Опозиційного блоку та Радикальної партії. Кожен мав свій розрахунок. Екс-регіонали розуміють, що вони теж будуть «клієнтами» цього суду. А радикали погрузли у своїй антиіноземній риториці. Страхаючи людей «МВФами», Ляшко і компанія прагнуть зайняти вільну нішу комуністів.
За переконанням депутатів від «Батьківщини», створювати Антикорупційний суд потрібно. Але ж проблема в тому, що лаври дістануться не Юлії Тимошенко, а її головному противнику на президентських перегонах 2019 року. Того історичного дня на засіданні Верховної Ради лідер «Батьківщини» спочатку закликала не голосувати за «фейковий» законопроект Порошенка, але потім натиснула кнопку «за». Не голосувало лише троє соратників Тимошенко.
Про лаври головних антикорупціонерів мріяли і деякі депутати і громадські активісти з так званої піар-групи НАБУ. Анекдотична ситуація сталася з депутатом Мустафою Найємом. У своєму дописі у «Фейсбук» нардеп приписав собі заслугу такого позитивного голосування, але виявилося, що саме він і не голосував. Пізніше Найєм пояснив, що під час голосування його картка не спрацювала, тому довелося писати заяву і просити зарахувати голос.
Молодим і амбітним політикам не слід опускати руки. Роботи вистачить і для них, адже діяльність нового суду потрібно буде пильно моніторити.
Закон прийнято. Причому, такого жорсткого закону немає ніде у світі. Розробник цього законопроекту засновник Фонду інновацій та розвитку Георгій Вашадзе вважає, що створення Антикорупційного суду чекають іноземні інвестори, адже нова установа значно підвищить рівень довіри, а, як наслідок, і приплив інвестицій до країни. Інвестори приходять туди, де є чесні суди.
Є сподівання, що Антикорупційний суд запрацює приблизно через 10 місяців, і є велика надія, що в українців з’явиться довіра до судів і в перспективі усі вони будуть антикорупційними.
Володимир Манько,
політичний експерт