Після сенсаційного та скандального рішення сесії Вінницької облради, коли Брацлавському агроекономічному коледжу депутати «дали добро» на вихід із ВНАУ, пройшов місяць…

І перша ейфорія та радість від «розлучення» змінились на жорсткі питання про майбутнє навчального закладу. Адже виявилось, що Брацлаву не так вже й просто піти з-під впливу і керівництва аграрного університету… Недарма директор коледжу і депутат облради Дмитро Рижмань 15 червня публічно звернувся до голови ОДА Валерія Коровія з усім наявним букетом проблем. А той визнав, що цей вихід брацлавчан вже став «брексітом» для області, як свого часу бажання Британії покинути Євросоюз.

Хоч більшість депутатів облради і переважно з БПП голосували «за» самостійність навчального закладу в Брацлаві, поки що вирішального слова від Міносвіти немає… Чому?

Може, тому, що в облраді та Міносвіти вже є заперечення від юристів, які виявили на одній із 3-х ділянок Брацлавського коледжу по вулиці Енгельса, 55 приватну будівлю громадянина В. площею в 2,400 кв. метрів! І саме через ці приватні «квадрати» незалежність Брацлавського коледжу в ці дні опинилась на волосині… Адже через суд чи з доброї волі керівництва облради рішення 45-ти депутатів від 22 травня можуть скасувати! І якщо це станеться, то більшість обласних депутатів мають визнати, що голосували «по команді»… Як вирішиться цей скандал – ми запитали у головних дійових осіб…

– Складається враження, що окремим політичним силам чим гірше тим краще! І я не вірю, що сьогодні неможливо припинити «негативні процеси» навколо нашого виходу! — звернувся до голови ОДА директор коледжу Дмитро Рижмань. – Я тричі був у першого заступника міністра освіти, і він мені сказав – все буде добре… Але воно не добре! Невже дестабілізація в нашому колективі комусь на руку?

Керівник Вінницької ОДА прокоментував так:

– Мене дуже турбує ситуація, що склалась навколо коледжу. Бо ми зарезервували в бюджеті області для цього навчального закладу 10 мільйонів гривень… Що мене тривожить сьогодні? Бо вже є інформація, що Вчена рада ВНАУ відповідно до закону попередила всіх співробітників коледжу про звільнення за 2 місяці та передала всі документи до центру зайнятості…

Вже місяць пройшов. Вчителі, викладачі, весь колектив хвилюються, бо акредитації поки що немає… А є цілий ряд проблем, які треба вирішити до 1 вересня! Тому нам всім треба сісти за стіл та порахувати, зважити все і скласти дорожню карту цього виходу.

Ми ухвалили рішення про «вільне плавання» коледжу, а законодавства про це немає… То, може, варто взяти час на якийсь перехідний період? Адже будь-яка моя спроба когось «сильно» вмовляти повертається політичними звинуваченнями і масовим «фейсбученням». Тому цього тижня я вас всіх зберу і будемо відверто говорити. Моє завдання, щоб не постраждав колектив, учні та їхні батьки…

Водночас про другу бомбу уповільненої дії — заперечення на рішення обласної ради по Брацлавському коледжу – обласні посадовці говорять дуже обережно…

– Мені поки про це нічого невідомо. Але є жорсткий і однозначний Указ Президента України ще від 95-го року, який категорично забороняє відчуження, приватизацію чи передачу приміщень, майна та землі національних університетів, і тут 100% буде юридична проблема, – зазначив заступник голови Вінницької ОДА Ігор Івасюк.

Цікаво, що в керівництві облради, яка ухвалювала відповідне рішення, ніяк не коментують можливий юридичний і земельний «колапс» по Брацлаву.

Зате головний освітянин Вінниччини так бачить можливий розвиток ситуації.

– Так, є постанова від 95-го року про заборону відчуження майна і землі Національних університетів, але чи були порушення по землі — мені невідомо. Бо є рішення облради, яке поки що ніхто в суді не оскаржив, — зазначив в.о. директора обласного департаменту освіти Володимир Буняк. – І на сьогодні доля цього навчального закладу все-таки в руках Міністерства освіти… Щодо грошей, то щоб ви розуміли: 5 професійних училищ, які ми прийняли в комунальну власність, обходяться обласному бюджету в 67 мільйонів… Скільки буде бюджет Брацлавського коледжу – ще ніхто не рахував. Але сума буде явно за 10 мільйонів…

А ось думка директора Брацлавського коледжу, депутата Вінницької обласної ради:

– Приватна споруда на землі коледжу – це «афера» чи чиясь помилка?

– Ми подали три земельні ділянки коледжу до проекту рішення обласної ради, і на жодній із них не має приватної власності, — прокоментував ситуацію Дмитро Рижмань. – Бо на одній ділянці сам коледж, на одній — колишній табір, а ще одна дісталась нам від лісгоспу… Звісно, я розумію, що не всіх радує рішення обласної ради про клопотання перед Міносвіти про наш вихід із ВНАУ. Але до 1-го червня ми мали визначитись із своїм майбутнім, і я вдячний депутатам, які нас підтримали. Тим більше, що до 20-го червня у Верховній Раді має бути на голосуванні проект закону із легалізацією процедури виходу зі складу університету таких закладів, як наш… І на нього чекають усі викладачі та 300 студентів коледжу в Брацлаві.

– А через суд можуть оскаржити ваш «вихід»?

– Можливо все, але поки що триває затишшя… У нас були дуже складні стосунки із аграрним університетом, а зараз вони ще гірші… Втім, наше фінансування поки що йде через ВНАУ, і всі виплати відпускних на літо будуть здійснені в повному обсязі…

– Ви вже 25-й рік на посаді директора! Ваша донька зможе вас замінити? Чи обласна рада захоче призначити свого керівника в комунальний коледж у Брацлаві замість Рижманя?

– Все, що міг, для коледжу я зробив і готовий піти в будь-який момент. Хто буде замість мене? Серед моїх 4-х заступників кожен має знання та фах, щоб керувати навчальним закладом… Тому тут я спокійний. А те, що наші опоненти так просто не здадуться і «війна» за Брацлав буде тривати – це очевидні речі. Тому ми готові до всього… А як член бюджетної комісії облради можу сказати, що бюджет коледжу на новий навчальний рік буде складати близько 10 мільйонів…

Коли верстався номер, прес-служба ВНАУ оприлюднила позицію університету по останніх подіях навколо коледжу.

– Уже стало звичним, що жодна сесія облради не проходить, щоб предметом обговорення не ставав аграрний університет, – сказано у заяві. – 15 червня 2018 року, де розглядається звіт голови обласної державної адміністрації, ми спостерігаємо ту саму гру одного актора — депутата облради Рижманя, який знову звертається до голови ОДА Валерія Коровія з проханням посадити за стіл переговорів керівництво університету та змусити призупинити рішення Вченої ради університету, якого він добивався протягом 7 місяців, звинувачуючи Вчену раду ВНАУ, що вона не виключає коледж із структури університету і не дає можливості колективу коледжу зареєструвати новий навчальний заклад із правами юридичної особи.

При цьому пан Рижмань не інформує губернатора, що 31 травня 2018 року керівництво університету у повному складі ректорату приїхало до коледжу, щоб зустрітися з колективом і знайти можливі варіанти вирішення проблем у правовому полі, але така зустріч не відбулась, бо Рижмань заборонив працівникам коледжу приходити під загрозою звільнення і сам проігнорував дану зустріч?! То хто ж тоді не хоче сідати за стіл переговорів??

На наш погляд, відповідальну державницьку, професійну позицію у цій справі демонструє лише голова ОДА, який добре усвідомлює, що великі проблеми ще попереду.